Odgrywa podstawową rolę we wszelkiego rodzaju ruchach dzięki wyjątkowo dużej zdolności jej komórek do aktywnego kurczenia się. Komórki mięśniowe we wszystkich rodzajach tkanek mięśniowych nazywane są włóknami.
Wyróżnia się tkankę mięśniową poprzecznie-prążkowaną i tkankę mięśniową gładką.
Tkanka poprzecznie-prążkowana szkieletowa zbudowana jest z długich, wielojądrowych komórek. We włóknach występują białka: aktyna i miozyna, tworzące filamenty /włókienka/. Filamenty te łączą się w miofibryle /włókienka kurczliwe/, które ułożone są regularnie, co uwidacznia się w postaci poprzecznego prążkowania. Liczne jądra znajdują się przy błonie komórkowej. W cytoplazmie /sarkoplazmie/,znajduje się mioglobina /mięśniowy odpowiednik hemoglobiny/. Liczne są mitochondria, w których podczas oddychania tlenowego wyzwala się energia potrzebna do wykonania skurczu. Materiałem zapasowym jest glikogen. W przypadku tej tkanki skurcz jest szybki, krótkotrwały, zależny od woli. Buduje ona mięśnie szkieletowe.
Tkanka mięśniowa poprzecznie-prążkowana serca zbudowana jest z włókien mięśniowych zawierających jedno lub dwa centralnie położone jądra. Włókna wykazują poprzeczne prążkowanie i są rozgałęzione, dzięki czemu tworzą przestrzenną sieć. Kurczą się one niezależnie od woli. Skurcz jest dłuższy niż włókien mięśni szkieletowych, rytmiczny. Buduje mięsień sercowy.
Tkanka mięśniowa gładka zbudowana jest z komórek z jednym jądrem. Miofibryle wypełniają całą sarkoplazmę, ale są nieregularnie ułożone w delikatną, przestrzenną sieć, stąd brak jest prążkowania. Włókna mięśniowe kurczą się wolno, niezależnie od woli. Tkanka mięśniowa gładka u kręgowców występuje w narządach wewnętrznych, naczyniach krwionośnych i skórze.