‘wykorzystywać możliwość realizacji zamierzeń, rozwijać jakąś szerszą niż dotychczas działalność’; zwrot, żegl.; Nareszcie złapałam wiatr w żagle i odetchnęłam z ulgą – chyba uda mi się w końcu zdać ten egzamin . – Internet.
‘rozgonić na wszystkie strony w sposób brutalny, gwałtowny, bezpowrotny; brutalnie i gwałtownie położyć czemuś kres, zdecydowanie coś rozwiązać, zlikwidować’; ‘rozgromić w walce, pokonać kogoś z ogromną przewagą’; zwrot, bibl. (Ez 17, 21: „Wszyscy zaś najlepsi spośród całego jego wojska zginą od miecza, a ci, którzy ocaleją, zostaną rozproszeni na wszystkie wiatry.”).
‘o kimś, o czymś zaginionym, niemożliwym do odnalezienia’; fraza, przyr.; A wtedy szukaj wiatru w polu i nawet najbliżsi współpracownicy wyrywają sobie włosy z głowy, nie mogąc się z nim skomunikować .
‘o odzieży lekkiej, lichej, przepuszczającej zimno’; wyr. określ.; Pomagałem je włożyć podszyty wiatrem płaszczyk . – S. Bąba.
‘oszukać, zawieść, nabrać kogoś’; zwrot; Chcieli współtworzyć szlachetną, antysanacyjną utopię czerwonego raju, ale wystawiono ich do wiatru . – W. Łysiak 1; Przyzywam ciebie, muzo miła, Ciebie, coś w gąszczu moich cierpień/Do wiatru mnie nie wystawiła . – K.I. Gałczyński.
Materiał opracowany przez eksperta