‘być człowiekiem dojrzałym, ale jeszcze aktywnym, być w rozkwicie, w pełni żywotnych sił’; zwrot.
‘uważać, że się da radę coś zrobić, z czymś uporać’; zwrot; Jeśli Julka czuje się na siłach, to warto, żeby z każdym z nich pogadała. – „Victor G”.
‘robić coś resztkami sił, słabnąć’; zwrot; (…) goniąc resztkami sił, Monika dokończyła swoją trasę koncertową. – „Fakt”.
‘mieć zdolność pokonywania przeszkód, osiągania sukcesów’; zwrot; Niestety, większą siłę przebicia mają faceci (…). – „Cogito”.
‘brać pod uwagę cele, a nie możliwości’; zwrot, liter.; Mierz siły na zamiary,//Nie zamiar podług sił. – fragm. „Pieśni Filaretów” A. Mickiewicza.
‘nie korzystając z niczyjej pomocy, polegając wyłącznie na sobie, samodzielnie’; wyr. określ.
‘hart ducha, konsekwentne dążenie do osiągnięcia wyznaczonego celu’; wyr. rzecz.; Schudnięcie 74 kg to nie pierwszy przypadek, gdy pan Grzegorz wykazał się wielką siłą woli. – „Nowy Dzień”.
‘całe zło na jedną osobę, za dużo zła do udźwignięcia, do pokonania’; fraza, przysł.; Chociaż siła złego na jednego, ale damy sobie radę. – TVN.
‘rutynowo, bezmyślnie, z przyzwyczajenia’; wyr. określ.; nauka, Dużo o tym myślałem. I dochodzę do wniosku, że najgorsza jest siła bezwładu. Za każdym razem powtarza się ten sam mechanizm: wchodzi ambitna ekipa, przynosi lepszy lub gorszy plan zmian, ale bałagan w administracji i jej bezwład czynią go niemożliwym. – „Newsweek”.
Materiał opracowany przez eksperta