W późniejszych tekstach kultury świętość wyrasta na wartość bardziej skomplikowaną i wielowymiarową. Mniej jest obrazów czy filmów sztampowych, realizujących ten sam schemat. Filmy współczesne pokazują świętych jako ludzi, którzy przeżywali swoje dramaty i wątpliwości, musieli do świętości dążyć, a nie po prostu byli święci.
Film Jerzego Łukaszewicza Faustyna obrazuje odkrywanie powołania przez ubogą, pochodzącą z chłopskiej rodziny dziewczynę. Z kolei o drodze Żydówki Edyty Stein do chrześcijaństwa i świętości oraz o holokauście(bo karmelitanka ginie w komorze gazowej) opowiada film Marty Meszaros Siódmy pokój. Wyeksponowany zostaje konflikt pomiędzy Edytą chrześcijanką a jej przywiązaniem do tradycji i kultury żydowskiej orazrodziny. Przebywanie w zakonie kontemplacyjnym, a przede wszystkim zmiana wyznania powoduje zerwanie kontaktów Edyty z rodziną, dramatem jest zwłaszcza dla niej rozstanie z kochaną matką.Innym filmem o trudnych sprawach i świętości jest obraz Teresy Kotlarczyk Prymas. Trzy lata z tysiąca. Jego bohaterem jest prymas polski Stefan Wyszyński, znany z nieprzejednanej postawy w kwestiach politycznych i osadzony w więzieniu za swe przekonania. Problemy poruszane w filmie to: rola Kościoła w totalitarnym państwie,powołanie kapłańskie, siła wiary, różnorodność postaci duchownych (m.in. słaba zakonnica, zmuszana do śledzenia prymasa).
Inny kandydat na świętego, duszpasterz Solidarności,zamordowany przez polską bezpiekę – ksiądz Jerzy Popiełuszko, stał się bohaterem filmu Agnieszki Holland Zabić księdza. W późniejszym swym filmie Trzeci cud polska reżyserka zastanawia się nad istotą świętości, przedstawiając proces beatyfikacyjny pewnej zmarłej kobiety, uznawanej w swym otoczeniu za świętą, ale potępianej przez córkę, nierozumiejącą postawy matki, która ją zostawiła, by służyć innym... W filmie pojawia się tak częsty w kinie współczesnym motyw domniemanego cudu – w takich filmach jak Ofiarowanie Tarkowskiego czy Trzeci cud nigdy nie jest dopowiedziane, czy Bóg faktycznie objawia się bohaterom, czy też nie.