profil

Helowce

poleca 61% 73 głosów

Helowce

Konfiguracja elektronowa wybranych gazów szlachetnych:

  • hel 1s2,
  • neon 1s22s22p6,
  • argon 1s22s22p63s23p6.

Helowce, czyli gazy szlachetne, są pierwiastkami bardzo rozpowszechnionymi we wszechświecie, chociaż na Ziemi występują w niewielkich ilościach, głównie w atmosferze. Helowce (poza radonem) otrzymywane są ze skroplonego powietrza w procesie frakcjonowanej destylacji. Hel można otrzymywać też z gazu ziemnego. Helowce są bezbarwnymi gazami, nie mają smaku i zapachu. Charakteryzują się bardzo niskimi temperaturami wrzenia i topnienia.

Helowce, ze względu na swoją konfigurację elektronową, (całkowicie zapełniona powłoka walencyjna) są stosunkowo bierne chemicznie. Pierwszym otrzymanym związkiem helowców był heksafluoroplatynian ksenonu, powstający w reakcji heksafluorku platyny z ksenonem.

Powstawanie heksafluoroplatynianu ksenonu

Ksenon tworzy też związki chemiczne z fluorem: XeF2, XeF4, XeF6. Są to bezbarwne krystaliczne ciała stałe, powstające w bezpośredniej reakcji ksenonu z fluorem. Otrzymano również tlenki ksenonu, mające charakter kwasowy: XeO3 i XeO4. Ksenon wchodzi także w skład soli kwasów ksenonowych, takich jak H2XeO4 i H4XeO6.

poleca 76% 941 głosów

Zastosowanie gazów szlachetnych

Hel, neon, argon, krypton i ksenon stosowane są do wypełniania żarówek i świetlówek, ponadto mają zastosowanie w technice oświetleniowej do wytwarzania neonów i reklam. Prąd, który przepuszczany jest przez wypełnione gazami szlachetnymi elementy oświetleniowe, powoduje, że gazy te zaczynają świecić, dając różnokolorowe światło, np. hel – żółte, neon, argon – czerwone, krypton – żółtozielone, ksenon – fioletowe, mieszanina helu z rtęcią – niebieskie. Hel stosowany jest do...

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty: