‘postępować właściwie, uczciwie’; ‘zmierzać we właściwym kierunku’; myśleć, rozumować prawidłowo’; zwrot; Chyba jesteś na dobrej drodze do wyprostowania swego życia.
‘żyć uczciwie, być otwartym, szczerym, prostolinijnym’; zwrot, bibl. (Prz 4, 26-27: „Uważaj, gdzie krok masz postawić, i wszystkie twe drogi niech będą pewne. Nie zbaczaj na lewo i prawo, odwróć swą nogę od złego.”);
‘postępować nieuczciwie, żyć niezgodnie z normami etycznymi’; zwrot, bibl. (Prz 2, 12-15: „Ustrzeże cię od drogi występku, od ludzi mówiących przewrotnie, co opuścili ścieżki prawości, by chodzić mrocznymi drogami (…) bo drogi ich pełne są fałszu i błądzą po swoich ścieżkach.”);
’być indywidualistą, nie postępować jak inni, kierować się własnymi zasadami’; zwrot, bibl. (Iz 53, 6: „Wszyscyśmy pobłądzili jak owce, każdy z nas się obrócił ku własnej drodze.”); J ulia Hartwig jest poetką nietypową, taką, która chodzi własnymi drogami. – S. Bąba; Wpada w szał, gdy któraś z jego kobiet idzie własną drogą (…).
‘sytuacje, decyzje, których nie można już odwrócić, zmienić’; wyr. rzecz.; bibl. (Hi 16, 22: „Jeszcze upłynie lat kilka, nim pójdę, skąd nie ma powrotu.”).
‘życie pełne trudów i cierpień’; wyr. rzecz., bibl. Według Ewangelii droga, którą szedł Chrystus, niosąc krzyż, od domu Piłata na Golgotę, miejsce ukrzyżowania; Chodziło o to, by dalszą drogę M. Gibsona przez świat uczynić drogą krzyżową. – W. Łysiak
‘postrzępiona smuga mglistego światła na niebie, utworzona z miliardów gwiazd Galaktyki, do której należy też nasz Układ Słoneczny’; wyr. rzecz.,astron.; Noc czarna, srebrna noc/Świat nieskończony/w czasie i przestrzeni/Pośrodku Droga Mleczna. – L. Staff.
‘łatwiejszy, prostszy sposób osiągnięcia jakiegoś celu, zdobycia czegoś’; ‘droga nie główna, ale poboczna, krótsza’; wyr. rzecz.; Dzisiejsze nastolatki przyjmują świat takim, jakim jest. Nie chcą niczego zmieniać, wolą poszukać sobie łatwiejszej drogi, często drogi na skróty. – „Cogito”.
‘ludzkie życie, los, bytowanie’; wyr. rzecz; To nie był wybór drogi życiowej, lecz opowiedzenie się za dobrem, przeciwko złu. – „Wprost”.
‘w nowym okresie życia, zwykle po zawarciu małżeństwa’; wyr. określ.; Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia! – „Fakt”.
‘(nie) przeszkadzać sobie nawzajem, (nie) utrudniać działania’; zwrot; Coraz częściej w swoich ambicjach Polacy i Niemcy raczej będą sobie wchodzić w drogę. – „Ozon”.
‘nakłonić kogoś (nie raz własnym przykładem) do właściwego (niewłaściwego) postępowania’; zwrot, bibl. (Nawiązanie do ST Prz 2, 12: „Ustrzeże cię od drogi występku, od ludzi mówiących przewrotnie”; Iz 45, 13: „To ja wzbudziłem go słusznie i wygładzę wszystkie jego drogi.”);
‘przeszkadzać komuś, utrudniać, być zawadą’; zwrot; Co dzień mi sąsiad staje na drodze/co noc się za to z sąsiadką godzę. – L. Konopiński.
‘zacząć postępować niewłaściwie, nieetycznie’; zwrot, bibl. (por. sprowadzić kogoś na złą drogę );
Materiał opracowany przez eksperta