‘zrozumieć coś, uchwycić sens tego, co się mówi lub dzieje’; zwrot; Nareszcie jestem w domu, zrozumiałam o co w tym wszystkim chodzi. – Internet.
‘czuć się gdzieś dobrze, bezpiecznie, zachowywać się swobodnie’; zwrot; (…) katastrofa zdaje się w ogóle go nie interesować, nie jest nią zaskoczony, czuje się na tej wyspie jak w domu.
‘kościół, świątynia’; wyr. rzecz., relig.
‘dom oparty na mocnych fundamentach, życie ludzkie oparte na zasadach etycznych’; wyr. rzecz., bibl. (Mt 7, 24: „Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale.”); Dom na skale (tyt.) – „Prodoks”.
‘dom, w którym uprawia się nierząd’; wyr. rzecz.; Za czasów PRL-unie mówiło się o domach publicznych, udawano, że problem nie istnieje. – Internet.
‘szpital dla osób psychicznie chorych’; ‘o chaosie, zamieszaniu’; wyr. rzecz.; Nieraz wydaje mi się, że jestem w domu wariatów. Tak niemożna dłużej żyć. – Internet.
‘coś nietrwałego, ulotnego, co nie ma trwałych podstaw’; wyr. rzecz., bibl. (Mt 7, 26: „Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem, który dom swój zbudował na piasku.”);
‘samodzielnie zajmować się sprawami związanymi z domem’; zwrot;
‘mieszkać razem, po sąsiedzku’; fraza,liter. – wiersz z komedii A. Fredry „Pan Jowialski”; tu parafraza; „Mirek” i „Gaweł” w jednym stali domu. – W. Łysiak
przysł. tu wykorzystane jak część wypowiedzenia; Mówi się, że wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu. – Jan Paweł II.
Materiał opracowany przez eksperta