‘bardzo głośne owacje’; wyr. rzecz., przyr.; Festiwal Top Trendy przywitał Wiśniewskiego burzą oklasków. – „Angora”.
‘zanosi się na awanturę, atmosfera jest bardzo napięta, grozi wybuchem’; fraza, zjawisko atmos.; J uż od rana burza wisiała w powietrzu, odczuwało się napięcie, wszyscy omijali pokój ojca. – „Prodoks”.
‘głośna awantura z błahego powodu; wiele hałasu o nic’; wyr. rzecz. hist., tłum. z franc. W ten sposób Monteskiusz określił zamieszki w republice San Marino; Może to doprowadzić do takiej międzynarodowej katastrofy finansowej, przy której kryzys zadłużeniowy Ameryki Łacińskiej wyda się ledwie burzą w szklance wody. – W. Łysiak
‘pozorny spokój przed jakimś dramatycznym wydarzeniem’; wyr.rzecz., zjawisko atmos.; Czy przerwanie ognia to w izraelsko-palestyńskim konflikcie tylko cisza przed burzą? – „Polityka”.
‘coś się dzieje bardzo szybko, błyskawicznie, gwałtownie’; zwrot zjawisko atmos.; Od tego czasu idą jak burze, lansują przebój za przebojem. – EP; Kilka miesięcy temu przeszedł jak burza eliminacje do teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.
‘zamieszanie, kłopotliwa sytuacja w państwie, w polityce’; wyr. rzecz., public.; Prezydent swoją decyzją wywołał polityczną burzę. – TVN 24.
‘wywołać awanturę, zamieszanie’; zwrot zjawisko atmos.; Na wyrozumiałość śledczych nie może liczyć była asystentka Cimoszewicza, która rozpętała burzę wokół jego oświadczeń majątkowych.; Wywołaliśmy wielką burzęw austriackich mediach.
‘wpaść gdzieś, wypaść skądś raptownie, nagle, niespodziewanie, gwałtownie’; zwrot zjawisko atmos.; Rafał był u Anki, jak zwykle siedzieli w jej pokoju, trochę się kłócili, bo słyszałem jego podniesiony głos, a potem otworzyły się drzwi i Rafał wypadł jak burza do przedpokoju, a potem, dalej jak burza, do windy. – „Victor J”.
Materiał opracowany przez eksperta