[wym. pablik rilejszyns] rzecz. n, nieodm.
działania mające na celu jak najkorzystniejsze przedstawianie opinii publicznej firmy, instytucji, człowieka; dbałość o właściwy odbiór społeczny.
Szef działu public relations dużej firmy, zajmującej się transportem lotniczym, spotkał się z dziennikarzami, w związku z dwoma niebezpiecznymi awariami samolotów, jakie miały miejsce w przeciągu ostatnich 10 dni, aby wyjaśnić, po czyjej stronie leży wina – linii lotniczych czy producenta samolotów.
KOMENTARZ
Public relations to dziedzina zbliżona do promocji. Promocja jednak skupia się na zagadnieniu jak najlepszego prezentowania produktów firmy. Public relations dba o tzw. wizerunek, czyli o to, żeby sama firma (ale też np. partia lub polityk) była pozytywnie postrzegana. Usługi public relations bardzo przydają się w chwilach kryzysowych, kiedy trzeba odbudować utracone zaufanie klientów. Public relations w skrócie często pojawia się jako się PR [wym. pi ar]. Skrótem tym zaczęto posługiwać się w polszczyźnie i odmieniać go: ten PR [piar], tego PR-u [piaru] itp. Powstała w ten sposób popularna nazwa osoby zajmującej się PR-em [piarem] – pijarowiec.