profil

Fotosynteza

poleca 57% 82 głosów

Jest procesem, w którym dzięki przetworzeniu energii świetlnej w energię chemiczną odbywa się synteza związków organicznych z prostych związków nieorganicznych. Zachodzi w chloroplastach u roślin zielonych i glonów oraz w tylakoidach u sinic i bakterii purpurowych. Wyróżnia się fotosyntezę oksygeniczną, zachodzącą z wykorzystaniem wody i wydzieleniem tlenu, oraz fotosyntezę anoksygeniczną, która przebiega bez uwalniania tlenu, a dawcą wodoru są inne zredukowane związki (np. H2S). Ogólny bilans fotosyntezy oksygenicznej można przedstawić równaniem:
bilans fotosyntezy oksygenicznej

W przypadku fotosyntezy anoksygenicznej (np. u bakterii purpurowych), gdy zredukowanym związkiem nieorganicznym jest H2S, ogólne równanie ma postać:
fotosyntezy anoksygenicznej

Światło absorbowane jest przez barwniki fotosyntetyczne, wśród których największą rolę odgrywa chlorofil, absorbujący najintensywniej światło w zakresie czerwieni oraz w części niebiesko-fioletowej widma. Występuje w kilku odmianach, różniących się nieznacznie budową (a, b, c, d), czego wynikiem są niewielkie różnice w długościach pochłanianych fal. W jego skomplikowanej budowie (porfiryna z połączonym wiązaniami koordynacyjnymi atomem Mg oraz długim węglowodorowym łańcuchem alkoholu – fitolu) istotną rolę w absorpcji światła odgrywają sprzężone wiązania podwójne. Dodatkowymi barwnikami fotosyntetycznymi są karoteny i ksantofile (wielonienasycone węglowodory oraz ich hydroksywne pochodne), które ponadto chronią chlorofil przed jego utlenieniem. U bakterii występuje tzw. bakteriochlorofil, a u wielu glonów także fikoerytryna, fikocyjanina, fukoksantyna, wspomagające chlorofil w absorpcji światła podwodą. Cechą tych barwników asymilacyjnych jest obecność sprzężonych wiązań podwójnych.

Fotosynteza składa się z dwóch faz: jasnej i ciemnej.

Zapamiętaj

Bakterie purpurowe nie wytwarzają w procesie fotosyntezy tlenu; w środowisku tlenowym giną.
Barwniki fotosyntetyczne:
→ porfirynowe
– chlorofile (zielone)
– bakteriochlorofil (szarozielony)
→ karotenoidy
– karoteny (pomarańczowoczerwone)
– ksantofile (żółte, żółtopomarańczowe, brązowe – jak fukoksantyna)
→ fikobiliny – fikocyjanina (niebieska)
– fikoerytryna (czerwona).

poleca 76% 50 głosów

Fotosynteza faza jasna

W fazie jasnej następuje absorpcja światła przez cząsteczki chlorofilu zgrupowane w dwóch rodzajach kompleksów, zwanych fotosystemami (fotosystem I i fotosystem II), z których każdy składa się z 300-400 ciasno upakowanych cząsteczek chlorofilu, powiązanych z białkami. Fotosystemy wbudowane są w błonę tylakoidów i nieznacznie różnią się budową, czego konsekwencją są niewielkie różnice w absorpcji światła ( fotosystem I pochłania światło o maksimum absorpcji 700 nm, fotosystem II o...

poleca 53% 46 głosów

Fotosynteza faza ciemna

Wytworzony podczas fazy jasnej ATP i zredukowany NADPH zużywane są do asymilacji CO 2 w związki organiczne, w fazie ciemnej fotosyntezy , zwanej cyklem Calvina . Cykl ten obejmuje trzy etapy: karboksylację, redukcję i regenerację , a produktem końcowym jest trójwęglowy aldehyd 3-fosfoglicerynowy. Stanowi on substrat do syntezy heksoz, przede wszystkim glukozy oraz innych związków. Aby mogła powstać l cząsteczka aldehydu 3-fosfoglicerynowego (PGAL), musi nastąpić związanie podczas...

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty: