profil

Nacjonalizm

poleca 47% 102 głosów

rzecz. m, br. lm

postawa, a także forma ideologii, opierająca się na faworyzowaniu i wywyższaniu cech własnego narodu z równoczesną niechęcią do innych narodów; w skrajnych przypadkach może przerodzić się w ksenofobię, szowinizm.

 

Nauczyciel historii wyjaśniał, że wiele przykładów nacjonalizmu (D. lp) wynikało z fałszywego przekonania, że tylko własny naród ma jakąś istotną misję do spełnienia w świecie. O nacjonalizmie (Ms. lp) można powiedzieć, że często prowadził do oskarżania mniejszości narodowych o powodowanie kłopotów wewnątrz kraju, co jest najczęściej – jak pokazała historia – próbą odwrócenia uwagi społecznej (np. od nieudolności rządu).

 

KOMENTARZ
Najbardziej znanym przejawem nacjonalizmu w historii był nacjonalizm faszystowskich Niemiec, głoszący wyższość nie tylko narodu, ale całej rasy i określający inne rasy jako mało, albo bezwartościowe. Nacjonalizm w służbie ideologii przerodził się w dążenie do skazania innych narodów (przede wszystkim Żydów) na całkowitą zagładę.

Pochodzenie:

nacjonalista (ż nacjonalistka) – ktoś, kto wyznaje nacjonalizm,
nacjonalistyczny – związany z nacjonalizmem.

Obecna postać

Warto zauważyć, że słowa nacjonalizacja, nacjonalizować, wywodzące się z tych samych korzeni, co nacja, nacjonalizm, mają jednak zupełnie inne znaczenie: nacjonalizacja oznacza działalność państwa, polegającą na zabieraniu własności prywatnej pierwotnym właścicielom i przekształcanie jej we własność skarbu państwa lub późniejsze przekazywanie innym użytkownikom (np. ziemię chłopom); prowadzona np. w ZSRR od 1918 r., a w latach powojennych w Polsce i innych krajach tzw. bloku socjalistycznego. Taką procedurę określano również czas. nacjonalizować, który można zastąpić słowami upaństwawiać lub uspołeczniać.

Źródło Słowo nacjonalizm zostało stworzone na bazie słowa nacja – naród [łac. natio].

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Nacjonalizm