rzecz. ż
- jawne wystąpienie grupy ludzi protestujących przeciwko czemuś lub domagających się poparcia dla jakiejś idei, manifestacja.
- gwałtowne, emocjonalne wystąpienie osoby lub grupy przeciwko innej osobie lub grupie.
- pokaz dla grupy osób wykonywany w celach naukowych (np. prezentacja nowego wynalazku).
- (pot.) zachowanie dla wywołania efektu, mające wzbudzić reakcję otoczenia.
(w zn. 1.) Wczoraj w Warszawie odbyła się demonstracja (M. lp) pielęgniarek. Podczas demonstracji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) pielęgniarki wznosiły okrzyki, mające skłonić rząd do podwyżek pensji. Na skutek częstych demonstracji (D. lm) w stolicy, na ulicach tworzą się kilkukilometrowe korki.
(w zn. 2.) W telewizyjnym programie poświęconym sprawom politycznym jedno z ugrupowań opozycyjnych gwałtownie skrytykowało politykę partii rządzących. Przedstawiciel rządu, obecny w studiu powiedział, że nie będzie odpowiadał na taką, jak się wyraził, agresywną i nieodpowiedzialną demonstrację (B. lp) braku odpowiedzialności za kraj.
(w zn. 3.) Wczoraj, w znanym amerykańskim laboratorium, zajmującym się nowymi technologiami napędu, przeprowadzono demonstrację (B. lp) silnika zasilanego wodorem. Naukowcy zademonstrowali również prototyp pojazdu napędzanego tym silnikiem.
(w zn. 4.) – Chciałbym tylko wiedzieć po co ta demonstracja (M. lp). – Gniewnie stwierdził ojciec Joli, kiedy usłyszał jak córka woła przez okno: – Jestem w areszcie domowym, nie pojadę z wami!