rzecz. ż
forma ustroju społecznego, w którym obywatele państwa decydują o najważniejszych instytucjach i osobach sprawujących władzę.
Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie nauczyciel mówił sporo o różnych formach demokracji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp). Opowiedział uczniom, że w historycznym ujęciu można mówić o kilku różnych typach demokracji. Następnie objaśnił wszystkie najważniejsze rodzaje ustrojów demokratycznych, zaczynając od demokracji (D. lp,ident. w C. i Ms. lp) antycznej.
KOMENTARZ
We współcześnie rozumianej demokracji parlamentarnej o najważniejszych sprawach ustawodawczych decyduje parlament i inne władze (np. prezydent), wybrane w powszechnych wyborach. W wyborach może wziąć udział każdy obywatel państwa demokratycznego, który osiągnąwszy pełnoletność nabywa swobód demokratycznych i zarazem czynnego i biernego prawa wyborczego. W różnych okresach historycznych, w różnych państwach, wiele było ustrojów,które nosiły nazwę demokracja lub demokratyczny, jednak różniły się znacznie od demokracji w dzisiejszym, ogólnie uznawanym pojęciu. Np. demokracja szlachecka, w Polsce w XV i XVI w., nie dotyczyła całości społeczeństwa – dominujący wpływ narządy miała szlachta; państwa demokracji ludowej (zwane ironicznie demoludami), istniejące pod tą nazwą do końca lat 80. XX w. (Polska i inne kraje obozu socjalistycznego), w których nie istniało wiele oczywistych swobód obywatelskich, a na wszystkie decyzje dotyczące obsady stanowisk władzy wpływała partia komunistyczna.