rzecz. ż
- opuszczenie własnego kraju i życie na obczyźnie.
- grupa ludzi, którzy opuścili swój kraj.
(w zn. 1.) W dziejach Polski było kilka znanych fal emigacji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp), kiedy Polacy z powodów politycznych bądź ekonomicznych musieli masowo opuszczać kraj.
Jedną ze znanych historycznych emigracji (D. lp) było uchodźstwo Polaków po klęsce powstania listopadowego w 1830 r. To wydarzenie nazywamy Wielką Emigracją (N. lp).
(w zn. 2.) Emigracja (M. lp) z USA stara się podtrzymywać kontakty z kulturą i obyczajami kraju przez organizowanie się w specjalne stowarzyszenia, zapraszanie artystów z Polski, wydawanie polonijnych czasopism czy prowadzenie stron internetowych po polsku.
KOMENTARZ
Polacy wiele razy w historii mieli powody do emigracji, zwykle polityczne, ale równie częsta była emigracja z powodów ekonomicznych, tzw. wyjazdy „za chlebem”. Ostatnią wielką falą emigracji była emigracja pierwszej połowy lat 80. XX w. W tej chwili wielu Polaków wyjeżdża w poszukiwaniu pracy do krajów Unii Europejskiej. Jednak ze względu na legalność wyjazdów nie deklarują się jako emigranci, ale osoby czasowo pracujące poza granicami kraju.