Zbiornik Rzeszowski (także: Zalew Rzeszowski[1]) – sztuczny zbiornik wodny na Wisłoku w Rzeszowie, zbudowany w 1973 r.

Zbiornik Rzeszowski w tle Most Karpacki (zapora) w ciągu ulicy Powstańców Warszawy i zabudowania Nowego Miasta

Powstanie zbiornika

W celu spiętrzenia wody na rzece i zapewnienia prawidłowej pracy ujęcia wody dla mieszkańców Rzeszowa oraz dla walorów rekreacyjnych w 1973 roku został zbudowany próg wodny z kaskadą na Wisłoku. Woda zalała tereny m.in. dawnych żwirowni i piaskowni. Zbiornik miał w chwili powstania wydłużony kształt i powierzchnię 68,2 ha, pojemność 1,8 hm³, maksymalną głębokość 10 m. Projektowany na ośrodek sportów wodnych, miał w pierwotnych planach zająć powierzchnię 118 ha[2]. W ciągu kilkudziesięciu lat Wisłok naniósł namuły wypłycając zalew. W 2014 akwen obejmował 44 ha[2]. Obecnie zarośnięte jest ok. 30 ha z pierwotnego zbiornika. W 2010 roku została wybudowana Mała Elektrownia Wodna o mocy ok. 0,6 MW. Inwestycją towarzyszącą jest przepławka zapewniająca migrację ryb zasiedlających rzekę powyżej i poniżej zapory.

Flora

Dzięki nieingerowaniu człowieka przyroda stworzyła bardzo zróżnicowane i bogate środowisko. Obszary nadwodne, bagienne porosły pałką szerokolistną i wąskolistną, trzciną, manną mielec, skrzypem bagiennym, kosaćcem żółtym, kropidłem wodnym. W wodzie i na jej powierzchni spotkać można takie rośliny jak: żabieniec babka wodna, rzęsa wodna, moczarka kanadyjska, rogatek, rdestnica pływająca, grążel żółty, grzybienie białe. Na brzegu pojawiają się dobre warunki dla wierzby, topoli, olszy i jesionu, z wolna następuje sukcesja łęgu.

W trakcie badań fitosocjologicznych przeprowadzonych w 1994 wyróżniono w zbiorniku i na terenach przyległych 18 zespołów roślinnych w 29 facjach i pięć zbiorowisk florystycznie bliżej nieokreślonych. Należały one do sześciu klas, siedmiu rzędów oraz dziewięciu związków zespołów. Łącznie stwierdzono tutaj występowanie 128 gatunków roślin (116 zielnych, dziewięć drzew i krzewów oraz trzy mszaki). Fitocenozy te charakteryzowały się nielicznym i niejednorodnym składem gatunkowym. Drzewa i krzewy to w głównej mierze odrośla okazów naniesionych do zalewu w okresach wyższych stanów wód. Spośród 23 fitocenoz, trzy zbiorowiska są rzadko występującymi (z rzęsą garbatą i rzęsą drobną, z moczarką kanadyjską i rdestnicą pływającą oraz Myriophylletum verticillati z wywłócznikiem okółkowym)[1].

Zbiornik należy do programu ochrony przyrody Natura 2000.

Fauna

Zbiornik Rzeszowski

Przypisy

  1. 1 2 Marzena Kwiatkowska, Roślinność wodna i nadbrzeżna Zalewu Rzeszowskiego, w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Lublin, nr 8/1995, s. 166-168
  2. 1 2 Władysław Hennig, Zapora i zalew w Rzeszowie. Rzeszów, Bartosz Babelski (red.), TVP3 Rzeszów, 2014 (Rzeszowskie Lekcje Architektury, 9).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.