Most Władysława Jagiełły w Bydgoszczy
{{{alt zdjęcia}}}
Most Władysława Jagiełły w Bydgoszczy
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Bydgoszcz

Podstawowe dane
Przeszkoda

rz. Brda

Długość

82,7[1] m

Szerokość:
• całkowita
• chodników


14,3 m
2,4 m

Liczba torów

2

Data budowy

2012

Projektant

mgr inż. Krzysztof Maciejewski (projektant) dr inż. Michał Jarząb (asystent projektanta) prof. dr inż. Marek Łagoda (konsultant sprawdzający)

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Most Władysława Jagiełły w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Most Władysława Jagiełły w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Most Władysława Jagiełły w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′45,9120″N 17°59′41,1000″E/53,129420 17,994750
Most Władysława Jagiełły
Wjazd od południa
Wjazd od północy
Widok od Brdy
Zakotwienie wantów
Konstal 805Na na moście
Oświetlenie
Oświetlenie
Oświetlenie
Oświetlenie
Oświetlenie
Oświetlenie

Most Władysława Jagiełłymost wantowy tramwajowy na rzece Brdzie w Bydgoszczy.

Lokalizacja

Most Władysława Jagiełły łączy oba brzegi Brdy w zachodniej części Bydgoszczy, umożliwiając dotarcie tramwajom do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna. W bliskim sąsiedztwie mostu znajdują się budynki Wyższej Szkoły Gospodarki oraz dawnej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy. Jest to pierwszy podwieszany most tramwajowy w Polsce.

Historia

Po zawieszeniu w 1990 roku ruchu tramwajowego wzdłuż ulicy Dworcowej bydgoski dworzec kolejowy utracił połączenie z siecią tramwajową. Po przeszło dwudziestu latach dyskusji na temat różnych możliwości ponownego doprowadzenia linii tramwajowej na dworzec, zdecydowano się ostatecznie na budowę linii od ul. Focha równolegle do ulicy Królowej Jadwigi, następnie przez nowy most na Brdzie do ulicy Dworcowej, a następnie nią do budynku dworca i dalej ulicą Zygmunta Augusta do pętli przy ulicy Rycerskiej. Projekt pod nazwą „Budowa linii tramwajowej z centrum miasta do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna z rozbudową ulic marszałka Focha, Naruszewicza, Dworcowej i Zygmunta Augusta w Bydgoszczy” opracowało konsorcjum firm: „Gotowski”, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego oraz Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycyjnej[1].

Prace budowlane przy budowie mostu były realizowane w latach 2011–2012 przez bydgoską firmę Gotowski Sp z o.o. Koszt budowy całej trasy tramwajowej wyniósł 70,4 mln zł, z czego 42,6 mln przypadło na dofinansowanie unijne. Koszt budowy mostu wyniósł natomiast 12,2 mln zł[1]. Most wraz z prowadzącą nim linią tramwajową oddano uroczyście do użytku 24 listopada 2012 roku.

Dane techniczne

Fragment ścieżki rowerowej na moście Władysława Jagiełły w Bydgoszczy

Most zbudowano jako wantowy z pomostem zespolonym stalowo-żelbetowym, długości 82,6 m i rozpiętości przęsła podwieszonego 70 m. Pylon pochylony w dwóch płaszczyznach, o wysokości 26,7 m opiera się na żelbetowych blokach połączonych przyczółkiem. Podwieszenie stanowi sześć par lin w układzie wachlarzowym, a równowagę zapewniają trzy pary want zakotwionych w blokach betonowych. Ustrój nośny składa się z dwóch dźwigarów głównych oraz współpracującej płyty pomostu o zmiennej grubości. Na pomoście znajduje się torowisko tramwajowe z możliwością ruchu drogowego dla pojazdów uprzywilejowanych oraz chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa. Obiektem dysponuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy[1].

Nazwa

Nazwa mostu, upamiętniająca jednego z najwybitniejszych polskich władców, nawiązuje do znajdującego się nieco powyżej Mostu Królowej Jadwigi (którego patronka była żoną Władysława Jagiełły) i została nadana przez Radę Miasta w dniu 27 października 2010 roku[2] Wcześniej most Władysława Jagiełły, bo taką nazwę dla powstającego obiektu wybrali mieszkańcy Bydgoszczy. Stosowny konkurs ogłosił Ratusz. (Konkurs zorganizowany przez Ratusz wygrał Bydgoszczanin Damian Szopiński) W tym samym Ratuszu uznano, że to niezgodne z prawem, gdyż nadawanie nazw ulic należy do kompetencji Rady Miasta.

Zobacz też

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
  2. http://www.bip.um.bydgoszcz.pl/binary/1163_tcm30-92137.pdf Uchwała LXXVII/1163/2010 z 27 X 2010.

Bibliografia

  • Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.