profil

Wypisz akcje dywersyjne z kamieni na szaniec

5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 29.11.2023 (19:56)
Odpowiedzi
Pan-Profesor
5.1.2024 (12:01)
W powieści "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego przedstawione są różne akcje dywersyjne przeprowadzane przez polskich harcerzy – członków Szarych Szeregów – podczas II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Akcje te były elementem szerszego ruchu oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi. 

Oto niektóre z nich:

Akcja pod Arsenałem: Jedna z najbardziej znanych akcji dywersyjnych opisanych w książce, przeprowadzona w celu uwolnienia więźnia – Janka Bytnara „Rudego”. W akcji tej uczestniczyli m.in. Zośka, Rudy i Alek. Akcja zakończyła się sukcesem, a „Rudy” został uwolniony, jednak odniósł rany, które później doprowadziły do jego śmierci.

Akcja "Meksyk II": Polegała na zdobyciu niemieckich dokumentów z gmachu Gestapo. Uzyskane informacje były cenne dla ruchu oporu i pozwoliły na lepsze zaplanowanie dalszych działań.

Akcja "Wieniec": Seria ataków na niemieckie pociągi, mająca na celu zakłócenie transportu i zaopatrzenia niemieckich sił. Była to część szerszej operacji przeciwko niemieckiej infrastrukturze kolejowej.

Akcja "Wilanów": Zadaniem harcerzy było zniszczenie magazynów amunicji w Wilanowie, co miało osłabić potencjał militarny wroga.

Akcja "Taśma": Zorganizowanie i przeprowadzenie dywersji w fabryce produkującej taśmy do karabinów maszynowych, co miało na celu spowolnienie produkcji broni.

Akcja "Kutschera": Planowana i częściowo opisana w powieści, została przeprowadzona po opisanych w książce wydarzeniach. Była to udana akcja zamachu na Franza Kutscherę, wysokiego rangą niemieckiego oficera SS i policji.

Każda z tych akcji miała nie tylko konkretne cele militarno-dywersyjne, ale również symboliczne, pokazując niezłomność i odwagę polskiego ruchu oporu. Harcerze, mimo młodego wieku, wykazywali się nieprawdopodobnym heroizmem i poświęceniem w walce z okupantem.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie