madziap282 rozwiązane zadania
madziap28
13.5.2023 (10:34)
Okres odrodzenia w Europie, który przypadał na XVI i XVII wiek, był czasem ożywienia nauki, sztuki i kultury, a także eksploracji geograficznej. W ramach tej ery wiele roślin zostało odkrytych i zidentyfikowanych, a także sprowadzonych z innych części świata, co miało duży wpływ na rozwój botaniki. Poniżej przedstawiam kilka gatunków roślin charakterystycznych dla tego okresu:
Tulipan - popularny w XVI wieku w Holandii, stał się przedmiotem spekulacji finansowej, zwanej "tulipanową manią". Tulipany pochodzą z Turcji, a w Europie zostały sprowadzone przez Ogrody Botaniczne w Lejdzie.
Róża - roślina ta była już znana i popularna w Europie w czasach średniowiecza, ale w okresie odrodzenia została ulepszona przez hodowców. Powstało wiele nowych odmian i gatunków, które nadal są popularne dzisiaj.
Kawa - sprowadzona z Arabii w XVI wieku, kawa stała się bardzo popularnym napojem. W Europie powstały pierwsze kawiarnie, a z czasem kawa stała się jednym z najważniejszych towarów handlowych.
Pomarańcza - sprowadzona z Chin w czasach średniowiecza, ale w okresie odrodzenia stała się bardziej popularna. W Europie powstały pierwsze oranżerie, a pomarańcze stały się luksusowym towarem.
Cyprys - popularne drzewo w okresie odrodzenia, szczególnie we Włoszech. Cyprysy były sadzone w ogrodach i parkach, a także na cmentarzach.
Cynamon - sprowadzony z Indii, stał się bardzo popularnym przyprawą w Europie. Cynamon był używany do przygotowania potraw oraz leków.
Tytoń - sprowadzony z Ameryki Południowej, stał się jednym z najważniejszych towarów handlowych. Tytoń był używany do produkcji papierosów, a także do produkcji tytoniu do żucia.
Aloes - popularna roślina lecznicza w okresie odrodzenia, aloes był używany do leczenia wielu chorób.
To tylko kilka przykładów z wielu roślin, które stały się popularne w Europie w okresie odrodzenia. Ten okres był czasem intensywnej eksploracji i odkryć botanicznych, co miało duży wpływ na rozwój botaniki i medycyny w Europie.
Przydatne rozwiązanie?
Tak
Nie