Tematyka:Matematyka/ Fizyka/ Chemia
Tryb: Eksternistyczne, Niestacjonarne (zaoczne), Stacjonarne
Rodzaj:Studia I stopnia
Absolwent kierunku Matematyka będzie solidnie wykształconym matematykiem. Posiadając pewną fundamentalną wiedzę z różnorodnych dziedzin matematyki i dziedzin pokrewnych powinien być jednocześnie otwarty na inny niż matematyczny opis świata i powinien ten inny sposób patrzenia na świat szanować i cenić. Dlatego w programie, oprócz podstawowych przedmiotów matematycznych, są wykłady z fizyki, mechaniki, ekonomii, filozofii, psychologii czy prawa (przeważnie do wyboru). Student może też zaliczać niektóre przedmioty na innych wydziałach.
Absolwent matematyki powinien być przygotowany do podejmowania w przyszłości różnych zadań i pracy w bardzo różnorodnych zawodach. Współczesny świat sięga coraz intensywniej po metody matematyczne nawet w takich obszarach, które do niedawna uchodziły za dziedziny od matematyki bardzo odległe. Nie sposób zatem przewidzieć, gdzie absolwent znajdzie swoje miejsce i nie sposób zakładać, że tego miejsca kilkakrotnie w ciągu swojej kariery zawodowej nie zmieni. Dlatego wąskie wykształcenie w nawet bardzo modnej dzisiaj specjalności mogłoby mu utrudnić w przyszłości elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się warunków.
Studia matematyczne w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego nastawione są więc na kształtowanie takiego absolwenta, który mając rzetelną wiedzę w najważniejszych działach matematyki, nie bałby się w przyszłości tę wiedzę uzupełniać czy nawet zdobywać umiejętności w nowych dla siebie dziedzinach. W związku z tym obie specjalności: matematyka teoretyczna i zastosowania matematyki, które proponujemy studentom mają spory zakres przedmiotów wspólnych. Chcemy bowiem, aby absolwent niezależnie od wyboru konkretnej specjalizacji, mógł po niewielkim uzupełnieniu swojej wiedzy pracować na dowolnym stanowisku wymagającym matematycznych umiejętności.
Absolwenci specjalności Matematyka Teoretyczna to przede wszystkim przyszli nauczyciele matematyki i informatyki w szkołach średnich. Nasza oświata odczuwa dotkliwy brak dobrze wykształconych, przy tym mających pedagogiczne powołanie, nauczycieli matematyki. Liczymy na to, że szczególna atmosfera jaka jest i będzie w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, relacje międzyludzkie oparte na uniwersalnych wartościach chrześcijańskich spowodują, że nasz absolwent nie tylko będzie uczył matematyki, ale biorąc udział w procesie wychowawczym będzie te uniwersalne wartości przekazywał młodemu pokoleniu. Specjalność ta przygotowuje też przyszłych pracowników nauki i wykładowców matematyki w różnych szkołach wyższych.