profil

Chemia

Szczegóły kursu

Tematyka:Matematyka/ Fizyka/ Chemia

Tryb: Stacjonarne

Rodzaj:Studia II stopnia

Opis zajęć

Zapisy
od 2014-05-15 12:00:00 do 2014-09-23 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
0
Limit miejsc
50
Język wykładowy
polski

Studia II stopnia na kierunku chemia mają za zadanie umożliwić studentom pogłębienie wiedzy z zakresu chemii, a także rozwijać własne zainteresowania w ramach specjalistycznych zajęć. Biorąc po uwagę aktualne trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, w programie kształcenia kładziemy duży nacisk na kształtowanie u studentów praktycznych umiejętności pozwalających na efektywną pracę w zawodzie chemika i rozwiązywanie problemów związanych z wykonywanym zawodem.

Specjalność „Chemia środowiska” łączy wiedzę z zakresu chemii i ochrony środowiska. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród studentów, szczególnie w aspekcie konkurencyjności na rynku pracy. Stale rosnące wymagania z zakresu ochrony środowiska, w szczególności czystości powietrza, wody i gleby wymuszają konieczność kształcenia specjalistów w tej ważnej dziedzinie, którzy podejmą zatrudnienie w laboratoriach monitorujących stan środowiska. Na specjalności „chemia środowiska”, oprócz nabycia podstawowej wiedzy chemicznej, studenci zapoznają się również z zagadnieniami toksykologii, chemii atmosfery i geochemii środowiska. Podczas studiów poznają metody klasyczne jak również nowoczesne techniki instrumentalne stosowane obecnie w laboratoriach chemicznych i laboratoriach kontrolujących stan środowiska.

Perspektywy Zawodowe

Absolwent studiów II stopnia posiada szerszą znajomość przedmiotu chemii w porównaniu z absolwentem studiów I stopnia. Jest kompetentny zwłaszcza w ramach wybranej specjalności. Potrafi myśleć krytycznie, samodzielnie znajdować i uzupełniać braki w swojej wiedzy, a także rozwiązywać niestandardowe problemy zawodowe, w tym wymagające konsultacji z fachowcami z innych dziedzin pokrewnych chemii. Absolwenta cechuje pogłębiona znajomość procesów, jakie zachodzą w środowisku. Posiada fundamentalną wiedzę z geochemii. Zna rolę, jaką pełnią w ekosystemach pierwiastki główne i śladowe, rozumie mechanizmy ich wprowadzania do środowiska przyrodniczego, a także wie, jaki wpływ mają te pierwiastki na środowisko i organizmy żywe. Posiada ogólną wiedzę nt. podstawowych trucizn i ich oddziaływania na komórki, tkanki i narządy organizmu; potrafi zrozumieć i ocenić ich potencjalne zagrożenie dla atmosfery, wody, gleby, fauny i flory, a także stosować adekwatne metody analizy, monitoringu, markerów i biomarkerów do oceny aktualnego stanu środowiska i oceny zagrożeń perspektywicznych. Zna i potrafi interpretować procesy chemiczne, jakie zachodzą w atmosferze ziemskiej, przewiduje potencjalne zagrożenia i skutki, które są następstwem obecności w atmosferze substancji szkodliwych i toksycznych. Zna techniki analizy instrumentalnej, które są stosowane do oceny stanu środowiska. Potrafi posługiwać się naukowymi bazami danych, korzystać z zasobów literaturowych w zakresie chemii.

  • Czas trwania: 2 lata
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. Bankowa 12
40-007 Katowice

+48 032 258 82 11

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW