Tematyka:Matematyka/ Fizyka/ Chemia
Tryb: Stacjonarne
Rodzaj:Studia II stopnia
Zapisy
od 2014-05-15 12:00:00 do 2014-09-23 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
26
Limit miejsc
25
Język wykładowy
polski
Studia II stopnia na kierunku chemia mają za zadanie umożliwić studentom pogłębienie wiedzy z zakresu chemii, a także rozwijać własne zainteresowania w ramach specjalistycznych zajęć. Biorąc po uwagę aktualne trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, w programie kształcenia kładziemy duży nacisk na kształtowanie u studentów praktycznych umiejętności pozwalających na efektywną pracę w zawodzie chemika i rozwiązywanie problemów związanych z wykonywanym zawodem.
Specjalność „Chemia sądowa” przygotowuje studentów do pełnienia roli biegłego sądowego m.in. w zakresie toksykologii i fizykochemicznych badań kryminalistycznych. W trakcie studiów studenci zdobywają poszerzoną wiedzę na temat analizy różnego rodzaju próbek dowodowych z wykorzystaniem nowoczesnych analitycznych technik instrumentalnych. Nabędą umiejętność interpretacji wyników analitycznych na potrzeby przygotowywanej opinii dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Studenci specjalizacji chemia sądowa zdobędą wiedzę z zakresu toksykologii, analizy fizykochemicznej mikrośladów, aspektów prawnych pracy biegłego, ujawniania dowodów i ich zabezpieczania, pisania opinii, itp. Na zajęciach poznają nowoczesne metody interpretacji danych fizykochemicznych uzyskanych w trakcie wykonanych analiz z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych chemometrii i statystyki. Posiądą wiedzę i umiejętności w zakresie teorii testowania hipotez opartej na obliczaniu ilorazu wiarygodności, która pozwala uwzględnić rolę i miejsce biegłego sądowego w wymiarze sprawiedliwości. To podejście jest propagowane przez Europejską Sieć Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI; www.enfsi.eu). Wykładowcami będą zarówno pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, jak i biegli sądowi oraz pracownicy naukowi Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dr Jana Sehna w Krakowie.
Perspektywy zawodowe:
Nowoczesne techniki badawcze, które studenci poznają w trakcie studiów sprawią, że są pożądani w wysoko wyspecjalizowanych laboratoriach. Gruntowna wiedza chemiczna z elementami informatyki i fizykochemicznych badań kryminalistycznych z podstawową wiedzą fizyczną i matematyczną daje absolwentom szerokie spektrum zatrudnienia zarówno w laboratoriach kryminalistycznych, biochemicznych oraz fizykochemicznych.
Wiedza i umiejętności absolwentów wykorzystywane są przede wszystkim w badaniach kryminalistycznych i środowiskowych. Absolwenci najczęściej pracują jako analitycy, syntetycy organiczni i nieorganiczni, technolodzy w wielu branżach współczesnego i zaawansowanego przemysłu chemicznego. Poszukiwani są również jako specjaliści w firmach farmaceutycznych lub firmach zajmujących się odczynnikami chemicznymi i specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Po uzupełnieniu wykształcenia pedagogicznego mogą nauczać w szkołach.