Tematyka:Matematyka/ Fizyka/ Chemia
Tryb: Stacjonarne
Rodzaj:Studia I stopnia
Zapisy
od 2014-07-23 12:00:00 do 2014-09-19 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
1
Limit miejsc
43
Język wykładowy
polski
Studia I stopnia na kierunku chemia mają za zadanie umożliwić studentom nabycie podstawowej wiedzy obejmującej najważniejsze działy chemii, bez znajomości których zrozumienie procesów chemicznych jest niemożliwe.
Dodatkowe przedmioty w programie studiów tj. matematyka, fizyka, biochemia, biologia, itp., poszerzają horyzonty studentów i akcentują interdyscyplinarność studiów. Biorąc po uwagę aktualne trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, w programie kształcenia kładziemy duży nacisk na kształtowanie u studentów praktycznych umiejętności pozwalających na efektywną pracę w zawodzie chemika i rozwiązywanie problemów związanych z wykonywanym zawodem.
Chemia informatyczna to nowa gałąź wiedzy łącząca chemię i informatykę. Jej powstanie związane jest z obserwowanym w ostatnich latach rozwojem technologii informacyjnych. Także we współczesnej chemii rośnie znaczenie metod obliczeniowych, które pozwalają na zastąpienie skomplikowanych i kosztownych pomiarów oraz eksperymentów chemicznych symulacjami komputerowymi. Dziś nie można sobie wyobrazić poszukiwania nowych leków, konstruowania nowych materiałów, rozwoju nanotechnologii bez stosowania na szeroką skalę metod obliczeniowych. Studenci specjalności chemia informatyczna stają się specjalistami w dziedzinie informatyki posiadającymi szeroką wiedzę chemiczną. W zakresie informatyki mają okazję poznać nowoczesne systemy operacyjne (Windows, Linux, Unix), zapoznać się z podstawowymi nowoczesnymi językami programowania (Python, C/C++, Fortran) oraz elementami architektury komputerów i sieci komputerowych.
Perspektywy zawodowe:
Na obecnym rynku pracy poszukiwani są absolwenci studiów interdyscyplinarnych, którzy łączą wiedzę z różnych nawet odległych od siebie dyscyplin. Niekonwencjonalnie wykształceni chemicy, wyposażeni dodatkowo w umiejętności i wiedzę informatyczną, znajdą zatrudnienie w instytucjach badawczych związanych z chemią, biochemią, biologią, farmacją i medycyną. Absolwenci specjalności chemia informatyczna są również mile widziani w laboratoriach przemysłowych, a ich dodatkowym atutem jest możliwość znalezienia pracy w ośrodkach komputerowych funkcjonujących w administracji i bankowości.