Tematyka:Techniczne
Tryb: Stacjonarne
Rodzaj:Studia II stopnia
Zapisy
od 2014-05-15 12:00:00 do 2014-09-23 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
3
Limit miejsc
25
Język wykładowy
polski
Stacjonarne studia II stopnia na kierunku Biofizyka trwają 4 semestry (2 lata), kończą się zrealizowaniem pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra biofizyki. Pierwsze dwa semestry studiów są wspólne dla wszystkich specjalności. Pod koniec pierwszego semestru studenci dokonują wyboru jednej z trzech specjalności.
Biofizyka jest kierunkiem o charakterze interdyscyplinarnym. Podczas studiów studenci pogłębiają wiedzę i umiejętności w ramach tzw. przedmiotów wspólnych: z zaawansowanej matematyki wyższej, matematycznych podstaw modelowania komputerowego, w tym pracowni modelowania komputerowego prowadzonej przez cały okres studiów, biofizyki molekularnej. Uzyskuje wiedzę z anatomii człowieka, wpływu zjawisk elektrycznych i magnetycznych na organizmy żywe oraz naturalne i sztuczne źródła promieniowania w środowisku człowieka. Ma możliwość wysłuchania wykładów o najnowocześniejszych zastosowaniach nanomateriałów w biologii i medycynie czy o fizyce biomateriałów.
Wszystkie wykłady połączone są z zajęciami laboratoryjnymi (w wymiarze 1/3 godzin wykładu, 2/3 godzin przeznaczonych na ćwiczenia w laboratorium), które mają pokazać słuchaczom eksperymentalny charakter tych studiów. Dodatkowo w ramach pracowni specjalistycznej studenci uzyskują możliwość pracy na unikalnej aparaturze badawczej.
Od drugiego semestru obok tzw. wspólnych modułów studenci uczestniczą w zajęciach związanych z wybraną specjalnością.
W programie studiów przewidziano ponadto takie zajęcia jak: lektorat specjalistycznego języka angielskiego oraz wykład z filozofii przyrody.
Absolwent będzie mógł podjąć pracę w placówkach medycznych, farmaceutycznych, instytutach naukowych, przedsiębiorstwach i firmach związanych z ochroną zdrowia, ochroną środowiska. Przygotowany będzie do samodzielnego rozwijania umiejętności oraz kontynuacji nauki na studiach trzeciego stopnia (studia doktoranckie).
Specjalność: Optyka biomedyczna
Zasadniczym celem nauczania na II stopniu studiów o specjalności optyka biomedyczna jest wykształcenie specjalistów wyposażonych w pogłębioną wiedzę z zakresu matematyki, modelowania komputerowego, fizyki i biofizyki, przygotowanych do podjęcia pracy w dziedzinach gospodarki związanych z biotechnologią, medycyną, fizyką medyczną, ochroną środowiska. W trakcie zajęć przewidzianych dla tej specjalności, studenci zdobędą wiedzę z budowy narządu wzroku, jego patofizjologii, metod diagnostyki. Położono nacisk na metody pomiarowe stosowane w okulistyce (optometria) oraz coraz szerszemu zastosowaniu laserów w diagnostyce i terapii chorób narządu wzroku. Dlatego studenci zapoznają się z podstawami optyki nieliniowej, akcji laserowej, budową laserów stosowanych w okulistyce.
Sylwetka absolwenta
Absolwent będzie posiadał pogłębioną wiedzę z zakresu matematyki, fizyki molekularnej, biofizyki, medycyny w zakresie okulistyki. Specjalistyczne wykłady i laboratoria, w tym aparatura diagnostyczna zgromadzona w szpitalu na oddziale okulistycznym sprawią, że uzyska dostateczną wiedzę dotyczącą procesów fizycznych i biologicznych zachodzących w narządzie wzroku, ich diagnozowanie metodami fizycznymi czy stosowane terapie głównie przy pomocy technik laserowych.
Istotnym atutem wykształcenia będzie umiejętność pracy z lekarzem okulistą przy modelowaniu i wizualizacji otrzymanych wyników pomiarów. Będzie umiał posługiwać się nowoczesną aparaturą pomiarowo – badawczą. Po ukończeniu studiów powinien znać specjalistyczny język angielski na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego Rady Europy.