Tematyka:Humanistyczne
Tryb: Stacjonarne
Rodzaj:Studia II stopnia
Studenci uczestniczą w zajęciach archeologii świata, Europy i Polski, historii powszechnej i historii Kościoła, antropologii kultury, logiki i metodologii nauk, uczą się języków klasycznych (łaciny i greki), odbywają coroczne miesięczne ćwiczenia terenowe poświęcone technice prac wykopaliskowych i dokumentowaniu źródeł archeologicznych, a także uczestniczą w praktykach muzealnych.
W czasie studiów najwięcej uwagi poświęca się trzem kierunkom badań, które nie są rozwijane na innych uniwersytetach polskich. Są to:
- archeologia obszarów biblijnych (w czasach starożytnych i w pierwszych wiekach po Chrystusie)
- archeologia Słowiańszczyzny wczesnośredniowiecznej (ze szczególnym uwzględnieniem procesów pogaństwa i przyjmowania religii chrześcijańskiej)
- zarządzanie dziedzictwem archeologicznym - jest to nowa w Polsce dziedzina wiedzy, dotycząca relacji pomiędzy społeczeństwem a zabytkami archeologicznymi (tzn. ochrony zabytków, ich konserwacji i udostępniania publicznego), która przygotowuje absolwentów do pracy w służbach konserwatorskich, instytucjach kulturalnych, turystyce i administracji.