Tematyka:Humanistyczne
Tryb: Stacjonarne
Rodzaj:Studia I stopnia
Kulturoznawstwo to bardzo atrakcyjne studia, dające możliwość poznania podstaw kultury europejskiej. Kulturoznawstwo daje nie tylko tak potrzebną a często zaniedbywaną dziś wiedzę ogólnohumanistyczną, ale przede wszystkim przygotowuje do rozpoznawania zachowań i praktyk kulturowych, także filmowych i medialnych, w dzisiejszej rzeczywistości, a w konsekwencji do przewidywania procesów kulturowych. Pozwala rozumieć sposoby i formy komunikowania kulturowego, przygotowując poprzez wybrane specjalności do konkretnego działania w kulturze. Kulturoznawstwo europejskie w AJD proponuje tak atrakcyjne specjalności jak kulturoznawstwo w obszarze niemieckojęzycznym, kulturoznawstwo krajów Wielkiej Brytanii, dziedzictwo kulturowe regionu - turystyka kulturowa. Specjalności kulturoznawcze w obszarze anglo- i niemieckojęzycznym dają możliwość nie tylko poznania ciekawych i atrakcyjnych treści związanych z tymi obszarami kulturowymi, ale także uczenia się o nich w języku obcym, poprzez który zagadnienia stają bardziej czytelne. Przedmioty specjalności prowadzone są w języku angielskim dla kulturoznawstwa w obszarze anglojęzycznym oraz w języku niemieckim dla kulturoznawstwa w obszarze niemieckojęzycznym. Można także wybrać trzecią specjalność- dziedzictwo kulturowe regionu - turystyka kulturowa, której celem jest przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej o charakterze animacyjno-kulturowym. Specjalność tę dedykujemy tym wszystkim, którzy pragną wykorzystać historyczny, literacki, kulturowy, religijny potencjał regionu i wejść na rynek usług turystyczno-kulturowych, tak popularnych dzisiaj.
Studia kulturoznawcze, poza fascynującą i atrakcyjną formą zajęć i czasu studiowania dają wiele możliwości przyszłym absolwentom. Przygotowują do pracy w charakterze animatora kultury, pracownika instytucji turystycznych, inicjatora działań kulturalnych z pogranicza turystyki pielgrzymkowej, miejskiej, historycznej, literacko-biograficznej. Mają na celu zachęcać do otwierania własnych inicjatyw z zakresu turystyki kulturowej, proponującej różne formy spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem kolorytu lokalnego i tradycji regionalnej. W ramach specjalności obcojęzycznych przygotowują do pracy w charakterze pracowników kulturalnych, pracowników administracji w zakresie dialogu międzykulturowego; także w charakterze tłumaczy, obeznanych z werbalnymi i niewerbalnymi czynnikami komunikacji kulturowej. Ponadto studia przygotowują do kontynuacji kształcenia na studiach II stopnia.
Absolwent studiów kulturoznawstwo europejskie uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, który dysponuje wiedzą ogólnohumanistyczną, w szczególności z zakresu teorii, historii i filozofii kultury, oraz teorii i historii komunikacji, sposobów reprezentacji i systemów znaczeniowych obecnych w społeczeństwach niemieckojęzycznych lub społeczeństwach obszaru Wielkiej Brytanii lub społeczeństwach obszaru regionalnego oraz znajomością (zależnie od wybranej specjalności) języka niemieckiego lub języka angielskiego w mowie i w piśmie na poziomie swobodnej komunikacji. Ponadto, posiada wiedzę specjalistyczną w zakresie wybranych dziedzin kultury, dającą mu możliwość pracy naukowej w określonej specjalności.
ul. Armii Krajowej 36a
42-200 Częstochowa
+48 034 361 14 25