Tematyka:Politologia/ Stosunki międzynarodowe
Tryb: Stacjonarne
Rodzaj:Studia II stopnia
Studia stacjonarne II stopnia (uzupełniające magisterskie)
Cechą charakterystyczną programu studiów politologicznych w WSB-NLU jest przywiązywanie istotnej wagi do wiedzy praktycznej, umiejętności studentów, zdolności do samodzielnej pracy i solidnego wykształcenia ogólnego. Dlatego też duży nacisk kładzie się na przygotowywanie prac pisemnych (esejów), samodzielną lekturę, wiedzę na temat bieżącej polityki; mniejszy zaś na naukę pamięciową, czy umiejętności przydatne w karierze typowo akademickiej. Studia na kierunku politologia w WSB-NLU mają swoją specyfikę. Przede wszystkim zasady zaliczenia większości przedmiotów zmuszają studentów do systematycznej pracy w ciągu semestru. Oceny z egzaminów stanowią zwykle jedynie część oceny końcowej. Duża część egzaminów ma charakter ustny, a niektóre z pisemnych odbywają się w systemie open book – studenci mogą korzystać wówczas z książek i notatek. Standardem wprowadzonym w roku 2006/07 jest rozliczanie studiów według systemu kredytowego zgodnego ze standardami ECTS. Daje on możliwość częściowego wyboru przedmiotów z zakresu kierunku oraz specjalizacji. Sprawia też, że przedmioty zaliczone podczas studiów za granicą odbytych na podstawie porozumień między uczelniami mogą być bez przeszkód zaliczone jako realizacja programu studiów w WSB-NLU.
Kadra wykładająca na politologii składa się w istotnej części z osób posiadających doświadczenie w praktycznej polityce – w roli polityków, doradców, publicystów, osób badających zachowania wyborcze. Znacząca część zajęć podejmuje zadanie objaśniania bieżących zdarzeń krajowych i międzynarodowych. Zajęcia o charakterze wybitnie akademickim i teoretycznym mają natomiast charakter ogólny i prezentują pokrewne dyscypliny takie jak filozofia, historia, socjologia, ekonomia czy prawo.
Zainteresowania naukowe wykładowców politologii koncentrują się na analizie współczesnej polityki polskiej, transformacji w krajach środkowoeuropejskich, zjawisku globalizacji, na funkcjonowaniu władzy wykonawczej i administracji w Europie, stosunkach międzynarodowych, w szczególności polityki zagranicznej USA i krajów europejskich. Wśród zainteresowań teoretycznych dominuje refleksja nad państwem, zagadnieniem władzy, pojęciem wolności.
Na studiach stacjonarnych II stopnia prowadzimy specjalności:
- Doradztwo i komunikowanie polityczne
- Dyplomacja Nowej Europy
Informacje: Biuro Promocji i Informacji, Wyższa Szkoła Biznesu -
33-300 Nowy Sącz
+48 018 449 91 02, -103, -104
+48 018 449 91 21