Wśród alkadienów znaczenie posiadają:
- 2-metylobuta-1,3-dien (izopren)
- 2-chlorobuta-1,3-dien (chloropren)
Izopren jest alkadienem, który tworzy naturalne polimery występujące w przyrodzie: kauczuk i gutaperkę. Kauczuk produkowany jest przez drzewa kauczukowe (np. Hevea brasiliensis) w postaci koloidalnego roztworu, zwanego mleczkiem kauczukowym lub lateksem. Kauczuk jest elastyczną, miękką substancją, rozpuszczalną w rozpuszczalnikach organicznych. Gutaperka jest mniej elastyczna niż kauczuk, wytwarzana jest przez drzewa gutaperkowe.
Kauczuk naturalny poddawany wulkanizacji, czyli ogrzewaniu w obecności siarki, tworzy gumę. Właściwości gumy – stosunkowo duża wytrzymałość mechaniczna i ciągliwość – zdeterminowane są jej budową wewnętrzną. Guma składa się z długich łańcuchów poliizoprenowych połączonych poprzecznymi mostkami siarczkowymi.
W przemyśle wytwarza się także kauczuk syntetyczny – poliizopren (IR), wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych i gumy. Pochodną izoprenu jest też chloropren, z którego uzyskuje się polimer zwany neoprenem, wykorzystywany często do produkcji rękawic i węży gumowych.
W przyrodzie pięciowęglowe jednostki izoprenowe są prekursorami w syntezie wielu związków, np. likopenu i β-karotenu. Likopen i β-karoten to alkeny (należące do grupy związków zwanych terpenami), zawierające sprzężony układ wiązań podwójnych, dzięki czemu mogą absorbować światło widzialne i nadawać barwę roślinom.