profil

Prasa

poleca 40% 5 głosów

rzecz. ż (w zn. 1 br. lm)

  1. czasopisma, gazety i inne materiały drukowane, ukazujące się w określonym odstępie czasu, mające na celu przekazanie czytelnikowi informacji, rozrywki, wiedzy itp.
  2. (techn.) urządzenie służące do zgniatania i prasowania określonych materiałów, np. prasa do owoców w produkcji wina, prasa do złomu w hucie itp.

 

(w zn. 1.) Wczoraj w ministerstwie zwołano konferencję prasową, na którą zaproszono przedstawicieli prasy (D. lp) i innych mediów. Pani Jadwiga zawsze przy śniadaniu przegląda prasę (B. lp) codzienną, a przynajmniej raz w tygodniu prasę (B. lp) branżową, poświęconą sprawom gospodarczym.

(w zn. 2.) Pan Pascal, właściciel małej wytwórni win na południu Francji, wezwał do siebie fachowców w celu naprawy starej prasy (D. lp), służącej do zgniatania winogron.

 

KOMENTARZ
Konferencja prasowa to tradycyjna nazwa spotkania z dziennikarzami w celu przedstawienia jakiś ważnych spraw, które powinny dotrzeć do wiadomości publicznej. Zwykle na taką konferencję zaprasza się przedstawicieli wszystkich mediów.

Pochodzenie:

prasowy – związany z prasą, np. rzecznik prasowy – ktoś, kto spotyka się z prasą i w imieniu swojego mocodawcy przekazuje informacje.

Źródło U podstaw wyrazu prasa w zn. 1. jest nazwa urządzenia prasa drukarska, która była niezbędna do sporządzenia druku od początku istnienia drukarstwa.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Prasa