profil

Lewica

poleca 70% 10 głosów

rzecz. ż

kierunek społeczno-polityczny nazwany z końcem XVIII w., a utrwalony w XIX w., skupiający ruchy społeczne i partie polityczne, których głównym programem są mniej lub bardziej radykalne działania prospołeczne, często o charakterze socjalistycznym lub pokrewnym; partie lewicowe zazwyczaj wyznają program roztoczenia przez państwo opieki socjalnej nad obywatelem, laickości państwa, upaństwowienia wielu dziedzin gospodarki.

 

Posłowie lewicy (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) domagali się w parlamencie radykalnych zmian w rządzie, zarzucając mu niekompetencję i kierowanie się interesami kół wielkiego biznesu kosztem reform społecznych.

 

KOMENTARZ
W dawnej polszczyźnie słowo lewica oznaczało po prostu lewą rękę. Określenie na lewicy znaczyło z lewej strony. Do dzisiaj słowa te zachowały się w przysłowiu o rodowodzie biblijnym (zob. cytat).

Pochodzenie:

lewicowy – związany z lewicą i jej programem (np. lewicowy rząd, lewicowa partia),
centrolewica – ugrupowania o poglądach zbliżających się do tzw. centrum sceny politycznej, a więc poglądach bardziej umiarkowanych i często nie kojarzonych jednoznacznie z lewicą,
lewactwo – poglądy skrajnie lewicowe, nazywane również radykalną albo skrajną lewicą,
lewak – przedstawiciel lewactwa.

Pierwotna postać

Nie wie lewica, co czyni prawica
oryginalnie: Ale ty gdy czynisz jałmużnę, niechaj nie wie lewica twoja, co czyni prawica twoja.
(Mt 6, 3; fragment wypowiedzi św. Mateusza na temat ogólnie pojętej dobroczynności, gdzie autor zachęca do dawania jałmużny bez niepotrzebnego obnoszenia się z tym faktem).

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Lewica