(rzadziej ezoteryzm) rzecz. ż
wiedza tajemna, często mająca wiele wspólnego z magią, doświadczaniem rzeczy niezwykłych, wróżbiarstwem itp.
Pani Teresa, prowadząca od lat sklep Ezoteryka (M. lp) dla Ciebie, w rozmowie z moją ciocią zauważyła, że termin ezoteryka (M. lp) zamiast wiedzy tajemnej zaczął oznaczać popularną dziedzinę, na której zarabiają nie tylko znawcy przedmiotu, ale również ludzie sprzedający rozmaite artykuły, reklamując je jako ezoteryczne.
Pochodzenie:
ezoteryczny – związany z ezoteryką, magiczny, tajemny, zagadkowy.
Pierwotna postać
(...)
Można będzie zaopatrzyć się w chińskie bańki do masażu, poddać się unikalnemu leczniczemu masażowi głowy i ciała, w wykonaniu mongolskich specjalistów.
(...)
Ucieszy Państwa na pewno stoisko z kamieniami i książkami, których praktycznie nie można dostać w żadnej księgarni, a trzeba zamawiać u wydawców, co jest kłopotliwe. Można będzie skorzystać też z porad doradców życiowych, słynnej Miriam i Henrietty.
(...)
Z przyjemnością zapraszamy Państwa na nasze medyczno-energetyczno-ezoteryczne targi, na których będą Państwo mogli nabyć wiele wspaniałych produktów, ułatwiających nam życie oraz uczestniczyć w niezwykle ciekawych wykładach i seansach.
(www.trojmiasto.pl)
Obecna postać
Ze słowem ezoteryka wiążą się takie terminy, jak:
– parapsychologia, czyli nauka badająca umiejętności człowieka, które nie dają się wytłumaczyć w sposób ogólnie zrozumiały (np. jasnowidzenie, kontakt ze zmarłymi itp.). Parapsychologia nie jest nauką w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż zajmuje się zjawiskami, których w żaden powszechnie przyjęty sposób nie można wyjaśnić;
– psychotronika – termin, którym nazywano naukę próbującą mierzyć i nazywać zjawiska parapsychologiczne za pomocą aparatury badawczej i metod naukowych; skonstruowano go na podobieństwo słowa elektronika;
– okultyzm – synonim (SPJ) parapsychologii, dziś już rzadko używany.
Źródło
W latach 90. pojawiła się potrzeba wykorzystania rzadko wcześniej używanego słowa ezoteryka, zamiast funkcjonujących i nieco „zużytych” nazw: parapsychologia, okultyzm. Zdarza się, że termin, który brzmi tajemniczo i świeżo wprowadza się do użycia po to, żeby ożywić zainteresowanie potencjalnych klientów.