Pełne imię i nazwisko |
Sylwia Iwona Spurek |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
29 stycznia 1976 |
Zawód, zajęcie |
radca prawny, polityk, działacz społeczny |
Narodowość | |
Tytuł naukowy |
dr nauk prawnych |
Edukacja | |
Alma Mater | |
Uczelnia | |
Wydział | |
Stanowisko |
zastępca rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania (2015–2019), poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (2019–2024) |
Partia |
Wiosna (2019), Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (2019-2020), Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (od 2020) |
Małżeństwo |
Marcin Anaszewicz |
Krewni i powinowaci |
Anna Spurek (siostra) |
Strona internetowa |
Sylwia Iwona Spurek (ur. 29 stycznia 1976 w Skarżysku-Kamiennej[1]) – polska prawniczka oraz działaczka społeczna i polityczna. Doktor nauk prawnych, wykładowczyni akademicka, radca prawny, legislatorka[2]. Specjalizuje się w prawie karnym[3]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego. W latach 2015–2019 zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, w latach 2019–2024 deputowana do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
Życiorys
Wykształcenie i kariera naukowa
Od 1991 uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej, w którym zdała maturę w 1995[4]. W 2000 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego[3]. Pracę magisterską poświęciła problematyce udziału organizacji kobiecych w postępowaniu cywilnym[5]. W tym samym roku była stypendystką Legal Fellowship Program i uczestniczką zajęć International Women’s Human Rights Clinic na City University of New York. W trakcie pobytu w Nowym Jorku zaangażowała się w kampanię wyborczą Hillary Clinton z 2000 roku[6]. W 2004 ukończyła aplikację legislacyjną[7].
Była wykładowczynią m.in. na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Polskiej Akademii Nauk na studiach podyplomowych Gender Mainstreamingu. Jest autorką publikacji z zakresu problemu przemocy w rodzinie, równego traktowania i dyskryminacji[3][8]. Posiada certyfikat specjalistki w zakresie pomocy ofiarom przemocy Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ PTP[9]. W 2012 obroniła rozprawę doktorską na temat prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ze skupieniem na izolacji sprawcy od ofiary (jej promotorką była Eleonora Zielińska)[3][8].
Spurek zasiada w komisji eksperckiej European Vegan Summit[10].
Kariera zawodowa
Od 2002 do 2005 pracowała w Sekretariacie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, kiedy funkcję tę pełniła Izabela Jaruga-Nowacka, gdzie zajmowała się m.in. rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W 2005 rozpoczęła współpracę z Magdaleną Środą jako jej rzeczniczka prasowa[6]. W latach 2008–2015 była członkinią Zespołu do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2010–2012 była przedstawicielką Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Komitecie Ochrony Praw. Do 2014 była radcą Prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie, do czerwca 2015 była wiceszefową Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania i odpowiadała między innymi za koordynację prac rządowych nad ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej[9]. 22 września 2015 została zastępczynią rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania[11]. Złożyła rezygnację z tej funkcji z dniem 28 lutego 2019[12], w związku z planami zaangażowania politycznego[13].
Działalność społeczna
Współfundatorka pierwszego w Polsce wegańskiego think-tanku Green REV Institute[14]. Od 2021 publikuje podcast Prawo Spurek, w którym porusza problem łamania praw kobiet, zwierząt i mniejszości[15]. Podcast pojawia się na łamach Krytyki Politycznej i w serwisach podcastowych.
W marcu 2019 wraz z partnerem Marcinem Anaszewiczem wydała książkę Związek partnerski, rozmowy o Polsce, a cały zysk ze sprzedaży książki został przekazany na rzecz fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva![16].
Prawa kobiet
Ekspertka European Institute for Gender Equality (UE)[17], Gender Equality Unit (CoE)[18] i United Nations Population Fund (UNDP)[19]. W latach 2017–2019 członkini zarządu Equinet[20]. Do 2019 członkini honorowa Rady Programowej Funduszu Feministycznego Femfund, zbierającego fundusze i przyznającego granty organizacjom feministycznym.
Od 2019 roku bierze udział w obchodach 16 Dni Przeciw Przemocy z uwagi na Płeć. W 2021 roku z tej okazji wydała bezpłatną publikację Nasza Konwencja stanowiącą pierwsze, pełne wydanie treści Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej[21]. W 2022 roku swoją kampanię społeczną poświęciła cyberprzemocy wobec kobiet. W spocie wideo zamieściła prawdziwe komentarze i groźby, które otrzymała pod swoimi wpisami w mediach społecznościowych[22]. Z okazji kampanii 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet dwukrotnie wysyłała list do Ursuli von der Leyen, zwracając uwagę na problem przemocy wobec kobiet i wskazując zapobiegawcze i pomocowe środki prawne i pozaprawne, które powinna rozważyć Komisja Europejska[23]. W 2020 roku wysłała podobny list do Mateusza Morawieckiego, w sprawie ratyfikacji Konwencji Antyprzemocowej[24].
Spurek wsparła Czarny Protest w 2020 r.[25]
Określiła cyberprzemoc wobec kobiet jako „nową twarz starego problemu”[26]. Spurek podkreśla, że mężczyźni również doświadczają tej formy przemocy, ale w sowich działaniach pragnie zwrócić uwagę na skalę i charakter przemocy, jakiej doświadczają kobiety – mówi, że jest ona specyficzna, wskazując, że kobiety atakowane są za wygląd, życie prywatne, rodzinne, intymne, grozi się im przemocą seksualną, czego nie doświadczają zazwyczaj mężczyźni[27].
Kwestia przemocy
Spurek apeluje o walkę z przemocą poprzez zmianę systemu ochrony. Jedną z reform, jaką zaproponowała, jest przeniesienie odpowiedzialności za obdukcję z ofiary na organy ścigania[28]. Podniosła potrzebę podnoszenia świadomości społecznej i edukowania służb, które interweniują w przypadkach przemocy, zwłaszcza domowej[27]. Apeluje o usystematyzowanie pomocy, na jaką mogą liczyć ofiary – pomoc prawną, psychologiczną, administracyjną[27]. Jako zastępczyni rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania, Spurek zwracała uwagę na problem przemocy, jakiej doświadczają dzieci i kar cielesnych[29]. Podnosiła tę tematykę również po zakończeniu pracy na tym stanowisku i jako polityczka[30].
W 2019 roku w swojej kampanii w ramach 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet przyznała, że była ofiarą przemocy jak dziecko[31].
Zaapelowała o uznanie każdej formy cyberprzemocy za przestępstwo we wszystkich Państwach Członkowskich[32].
Prawa mniejszości oraz osób LGBT
Regularnie uczestniczy w marszach równości w Polsce. Aktywnie działa na rzecz praw mniejszości, w tym osób LGBTQIA+. Domaga się uznania ich praw, w tym równości małżeńskiej, prawa do adopcji, nowoczesnych regulacji dot. uzgodnienia płci lub korekty płci, dobrej edukacji antydyskryminacyjnej i ochrony przed mową nienawiści[33]. Podczas marszu równości w Szczecinie w 2022 roku Spurek stwierdziła, że „przyzwoity człowiek, każdy polityk i każda polityczka powinien stać tu – tu, gdzie szacunek i gdzie akceptacja”. Dodała też, że każda osoba stojąca na czele partii opozycyjnej, mająca ambicje na naprawę Polski „po PiS”, ma obowiązek stać ramię w ramię z osobami, których prawa są łamane – z gejami, lesbijkami i osobami transpłciowymi[34].
Prawa zwierząt
Sylwia Spurek deklaruje się jako weganka i obrończyni praw zwierząt[13]. Jest propagatorką języka, który podkreśla autonomię i podmiotowość zwierząt[35][36].
Działalność polityczna
Z początkiem marca 2019 zaangażowała się w polityczny projekt Roberta Biedronia – partię Wiosna[37]. Z listy tej partii w wyborach w tym samym roku uzyskała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim[38], startując w okręgu numer 7 (Poznań) i uzyskując 55 306 (4,61%) głosów – co stanowiło drugi wynik w kraju[39]. Dołączyła do frakcji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Została członkinią Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, a także zastępcą członka Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności; Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Delegacji do spraw stosunków z Kanadą[40]. 28 października 2019 zrezygnowała z członkostwa w Wiośnie[41]. 28 września 2020 odeszła z frakcji S&D, a dwa dni później dołączyła do frakcji Zieloni – Wolny Sojusz Europejski[42]. Pełni funkcję wiceprzewodniczącej europarlamentarnej Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM). Członkini-zastępczyni Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) i Komisji śledczej ds. zbadania stosowania oprogramowania Pegasus i równoważnego oprogramowania szpiegowskiego służącego inwigilacji (PEGA)[43]. W ramach komisji FEMM i LIBE aktywnie działa na rzecz ratyfikacji Konwencji Stambulskiej przez Unię Europejską. Jest reporterką cieniem raportu na temat tej Konwencji. Z ramienia komisji FEMM pracuje na rzecz przyjęcia dyrektywy antyprzemocowej. Jako reporterka cień uczestniczyła w pracach nad raportami dot. między innymi praw osób z niepełnosprawnościami, demokracji czy przypadków molestowania w instytucjach unijnych. W grudniu 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą zwalczania cyberprzemocy. Spurek była jego sprawozdawczynią[44].
Spurek jest członkinią parlamentarnej intergrupy poświęconej dobrostanowi zwierząt prowadzonej przez Eurogroup for Animals[45] i intergrupy do spraw praw osób LGBTQI prowadzonej przez ILGA Europe[46].
W 2019 roku dołączyła do grupy eurodeputowanych monitorujących kwestię poszanowania demokracji w Państwach Członkowskich[47]. W 2020 r. wraz z Terry Reintke wystosowała list do władz Polski wzywając do dialogu i wysłuchania postulatów protestujących przeciwko ograniczeniu prawa do aborcji. Pod listem podpisało się ponad 100 Posłów i Posłanek do Parlamentu Europejskiego oraz Posłów i Posłanki Rady Narodowej Austrii[48].
Jest autorką propozycji „5 dla branży roślinnej”, która przewiduje: zakaz reklamy mięsa, mleka, jaj; likwidację funduszy promocji tych produktów; powołanie funduszu promocji weganizmu; zajęcia od przedszkola „klimat i prawa zwierząt”; 0% VAT na zamienniki mięsa, mleka, jaj[49]. Propozycja ta nie spotkała się z poparciem żadnego z ugrupowań politycznych w Polsce[50].
W 2021 roku zaproponowała „Nową 5 dla zwierząt”, która przewiduje: zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, delfinariach plus zakaz polowań, w tym wędkarstwa do 2023, zakaz otwierania nowych hodowli do 2025, zakaz badań z wykorzystaniem zwierząt do 2030,100 proc. zakaz hodowli zwierząt do 2040, jak najszybsze wprowadzenie ochrony zwierząt do polskiej Konstytucji[51].
W 2022 roku w ramach swojego programu parlamentarnego „Wolni od Ferm” wydała bezpłatne eksperckie opracowanie Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą, które skupia się na wpływie farm przemysłowych i sektora hodowlanego w Polsce na środowisko, prawa człowieka i prawa zwierząt[52].
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku nie kandydowała na kolejną kadencję.
Życie prywatne
27 czerwca 2020 wyszła za mąż za Marcina Anaszewicza[53], z którym jest związana od 2001. Para żyła w konkubinacie z wyboru, aby okazać wsparcie dla par jednopłciowych, które nie mają możliwości wstąpienia w związek małżeński[54]. Spurek i Anaszewicz wzięli ślub w 2020 roku, bojąc się o swoją sytuację prawną podczas pandemii COVID-19[55]. Para nie ma dzieci[16].
Spurek jest osobą autystyczną[56].
Poglądy i krytyka
Feminatywy
Jest przeciwniczką tzw. męskiej dominacji językowej i określa siebie, używając żeńskich końcówek w zawodach, które wykonuje[2].
Kwestia przemocy
Sylwia Spurek jest krytykowana za wypowiedzi, w których mówi, że „przemoc ma płeć i jest to płeć męska”[57][58] – według krytykujących sugerujące, że jedynie mężczyźni dopuszczają się przemocy domowej[59][60]. Odnosząc się do tej krytyki, Sylwia Spurek w wywiadzie powiedziała[58]:
Często powtarzam, że nie umniejszam krzywdy żadnej z ofiar, zdaję sobie sprawę, że bardzo różne grupy, także mężczyźni, doświadczają przemocy w rodzinie. Z tym, że to „także” nie może oznaczać: porównywalnie. Statystyki są bardzo wyraźne, pokazują, że większość dorosłych ofiar to kobiety.
Otwarcie krytykuje Ursulę von der Leyen za brak działań na rzecz ratyfikacji Konwencji Stambulskiej[27].
W 2020 r. pochwaliła inicjatywę rządu PiS, która wprowadziła policyjny nakaz opuszczenia domu przez sprawcę przemocy[61]. Spurek zabiegała o ten mechanizm od 2003 r., jednak żaden rząd nie wprowadził takiego przepisu do porządku prawnego[27].
Równouprawnienie
Spurek opowiada się za równością płci. Popiera zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn[62]. Podniosła problem braku popularności urlopu rodzicielskiego wśród mężczyzn[62].
Prawa reprodukcyjne
Spurek uważa prawo do aborcji za prawo człowieka, a procedurę usuwania ciąży za zwykłe świadczenie medyczne[63][64]. Spurek wyraziła nadzieję, że interwencja unijna w sprawie praw reprodukcyjnych będzie stanowiła początek debaty o zmianie traktatów i poszerzaniu kompetencji unijnych. Uważa, że kolejne przypadki łamania praw obywateli i obywatelek UE, a także naruszania praworządności w Państwach Członkowskich jednoznacznie wskazują na potrzebę przekazania kompetencji w sferze ochrony zdrowia instytucjiom unijnym[65]. Otwarcie skrytykowała Komisję Europejską, w tym komisarkę Dalli, za brak inicjatywy w sprawie ochrony praw reprodukcyjnych i za niechęć do zmiany swoich kompetencji[66].
W 2019 r. Spurek powiedziała, że kobiety i dziewczynki powinny mieć dostęp do przystępnej cenowo i nowoczesnej antykoncepcji, np. poprzez refundację środków antykoncepcyjnych[67]. W 2020 r. skrytykowała działania Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, po decyzji o usunięciu tematu antykoncepcji ze szkolnych podręczników[68].
Spurek skrytykowała deklaracje Donalda Tuska, gdy ten obiecał, że jeżeli Koalicja Obywatelska wygra wybory parlamentarne w 2023 roku, zagwarantuje legalny dostęp do aborcji do 12. tygodnia ciąży po konsultacji pacjentki z lekarzem. We wpisie w portalu społecznościowym Twitter, zapytała: „Przez lata, ręka w rękę z kościołem tworzył piekło kobiet, a teraz wysyła nas na konsultacje?”. Podkreśliła, że prawa reprodukcyjne kobiet nie powinny być przedmiotem politycznej gry[69].
W 2021 roku, podczas głosownia w Parlamencie Europejskim w sprawie dostępu i praw aborcyjnych w Polsce, Spurek zaproponowała powołanie w Polsce komisji śledczej ds. aborcji, która miałaby za zadanie zbadać kwestię zaniedbań i zaniechań organów państwowych w latach 1989–2021[70].
W 2022 Spurek zagłosowałą za rezolucją Parlamentu Europejskiego, która proponuje wpisanie prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej[71].
Prawa zwierząt
21 stycznia 2020, na pięć dni przed Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Sylwia Spurek na swoim Twitterze udostępniła grafikę australijskiej artystki Jo Frederiks, na której znajdowały się krowy mleczne w pasiastych koszulach zdobionych Gwiazdą Dawida[72]. Zwierzęta były związane łańcuchem, a za nimi kryła się pokryta krwią ściana. Eurodeputowana utrzymywała, iż jej wpis miał jedynie skłonić do refleksji na temat praw zwierząt[73], jednak w mediach pojawiły się oskarżenia o antysemityzm i relatywizowanie ludzkiego cierpienia[74][75][76][77][78][79][80][81][82]. Na zarzuty Sylwia Spurek odpowiadała, powołując się na cytat z Isaaca Singera[83]:
Zadowolenie, z jakim człowiek może robić z innymi gatunkami, co tylko mu się podoba, ilustruje najskrajniejsze teorie rasistowskie, zasadę według której silniejszemu wszystko wolno.
Spurek jest przeciwniczką eksperymentów na zwierzętach. Uważa je za nieskuteczne i nieetyczne[84]. Gdy w 2019 roku światło dzienne ujrzały doniesienia, co do nielegalnych i skrajnie niehumanitarnych eksperymentów na zwierzętach w laboratorium LPT pod Hamburgiem, Spurek rozpoczęła współpracę z organizacjami pozarządowymi w celu wyjaśnienia sytuacji. Otwarcie skrytykowała wtedy prawo unijne i działania Instytucji UE[85].
Jest zwolenniczką zakazu hodowli zwierząt, wędkarstwa, jeździectwa i polowań[86][87].
W 2020 r. Spurek zgłosiła sprzeciw wobec procedowania przez Sejm projektu dopuszczającego udział dzieci w polowaniach. Przy tej okazji skrytykowała brak reakcji Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, podkreślając, że stykanie się z zabijaniem i cierpieniem zwierząt źle wpływa na rozwój psychiki u nieletnich[88].
Ochrona środowiska naturalnego
Opowiada się za koniecznością odejścia od węgla w polskiej i światowej energetyce[89]. Krytycznie oceniła inwestycję w przekop Mierzei Wiślanej oceniając ją jako projekt zbędny, kosztowny i szkodliwy dla środowiska[90]. W 2022 roku poparła apel organizacji pozarządowych przeciw budowie muru na granicy polsko-białoruskiej, wskazując na jego szkodliwość dla ekosystemu Puszczy Białowieskiej[91].
System produkcji żywności
Spurek poświęca dużą część swojej działalności zmianie systemu produkcji żywności. Opowiada się za zaprzestaniem finansowania sektora produkcji zwierzęcej. Podkreśla, że zdrowa, zrównoważona żywność powinna być dostępna cenowo, a dotacje przeznaczone na badania i rozwój, wsparcie inwestycji ferm przemysłowych, produkcję paszy dla zwierząt powinny być przekierowane do sektora produkcji roślinnej[92]. Poparła podwyższenie kwot podatku VAT na produkty odzwierzęce[93]. Spurek zaproponowala też 0% podatku VAT na produkty roślinne[94]. Wskazuje, że produkcja żywności w ten sposób prowadzi również do ubóstwa żywnościowego[95]. Opowiedziała się za wycofaniem programu „Mleko w szkole” określając go jako indoktrynizujący[96]. Podkreśla, że obecny system produkcji żywności również odpowiada za katastrofę klimatyczną, niszczy bioróżnorodność, dostarczając niezdrowej żywności, która przyczynia się do cierpienia ludzi i zwierząt[97]. Otwarcie krytykuje działania Komisji Europejskiej, zwłaszcza strategię „od pola do stołu”, uważając ją za niewystarczającą w obliczu kryzysu klimatycznego XXI wieku[98].
Krajowy Fundusz Odbudowy
Opowiedziała się za decentralizacją otrzymywania środków unijnych i bezpośrednim dotowaniem samorządów i organizacji pozarządowych[99]. Wezwała Komisję Europejską do podjęcia bardziej stanwczych kroków wobec łamania praworządności w Polsce i przyznania środków dla Krajowego Funduszu Odbudowy[100][101].
Sprawy uchodźcze
Spurek stwierdziła, że PiS użył strategii demonizowania uchodźców podczas swojej kampanii w wyborach parlamentarnych w 2015 r.[102]
W 2021 r. wyraziła krytykę wobec działań pomocowych Komisji Europejskiej dla migrantów podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. W przemówieniu podczas sesji plenarnej w Strasburgu podziękowała organizacjom pozarządowym działającym na miejscu i podkreśliła, że uważa Komisję za nieskuteczną[103].
We wpisie na Twitterze po debacie o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w Parlamencie Europejskim stwierdziła, że budowa muru i rozstawianie zasieków na granicy nie ma nic wspólnego z wartościami UE[104].
Podczas debaty na temat agresji Rosji na Ukrainę w Parlamencie Europejskim w marcu 2022 r. podkreśliła, że granice UE powinny być otwarte dla osób uciekających przed wojną[105]. W maju 2022 r. wraz z innymi deputowanymi wystosowała zapytanie do Komisji Europejskiej prosząc o informację, w jaki sposób zapewniana jest pomoc uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy z niepełnosprawnościami[106].
Kościół Katolicki
Spurek jest zwolenniczką rozdziału Państwa od Kościoła i opowiada się za wolnością sumienia i wyznania[107].
Publikacje
- Drogi ku płodności. Wszystko o diagnostyce, leczeniu i metodach wsparcia w niepłodności (2011), praca zbiorowa[108].
- Izolacja sprawcy od ofiary. Instrumenty przeciwdziałania przemocy w rodzinie (2013), rozprawa doktorska[109].
- Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Komentarz (2016), współautorka[110].
- MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne. Poradnik (2016), praca zbiorowa[111].
- Związek Partnerski, rozmowy o Polsce (2019), wraz z Marcinem Anaszewiczem[112].
- Nasza Konwencja (2021)[113].
- Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą (2022)[114].
Przypisy
- ↑ Strona główna | Sylwia SPUREK | Posłowie do PE | Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu, 29 stycznia 1976 [dostęp 2023-12-09] (pol.).
- 1 2 Sylwia Spurek. rpo.gov.pl, 2017-07-11. [dostęp 2019-11-28].
- 1 2 3 4 Dr Sylwia Spurek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2019-01-08] .
- ↑ Mateusz Bolechowski: Europosłanka z partii Roberta Biedronia pochodzi ze... Skarżyska-Kamiennej. Zobacz, kim jest Sylwia Spurek. echodnia.eu, 2019-08-13. [dostęp 2020-03-15].
- ↑ Paulina Szewioła: Sylwia Spurek – feministka. prawo.gazetaprawna.pl, 2015-11-06. [dostęp 2020-03-15].
- 1 2 Sylwia Spurek – feministka [online], prawo.gazetaprawna.pl, 6 listopada 2015 [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Członkini PTPA doktorem nauk prawnych!. ptpa.org.pl. [dostęp 2020-03-15].
- 1 2 Sylwia Spurek. genderstudies.pl. [dostęp 2018-05-18].
- 1 2 dr Sylwia Spurek. rpo.gov.pl, 2017-07-11. [dostęp 2019-03-02].
- ↑ vegansummit.eu – Vegan Summit [online] [dostęp 2022-12-06] (ang.).
- ↑ Dr Sylwia Spurek Zastępczynią RPO ds. Równego Traktowania. rpo.gov.pl, 2015-09-25. [dostęp 2018-05-18].
- ↑ Sylwia Spurek złożyła rezygnację z funkcji zastępczyni RPO. rpo.gov.pl, 2019-02-21. [dostęp 2019-02-21].
- 1 2 Sylwia Spurek: Kobiety, które padają ofiarą przemocy w rodzinie, wcześniej często zgłaszały przemoc wobec zwierząt. wysokieobcasy.pl, 2018-10-04. [dostęp 2019-06-18].
- ↑ Green REV Institute [online], Green REV Institute [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Prawo Spurek [online], Spotify [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- 1 2 Mike Urbaniak: Spurek i Anaszewicz: Radykałowie zmieniają świat. vogue.pl, 2019-05-12. [dostęp 2021-10-18].
- ↑ An analysis of the Victims’ Rights Directive from a gender perspective. eige.europa.eu. [dostęp 2018-06-04]. (ang.).
- ↑ Regional Conference in Chisinau. coe.int. [dostęp 2018-06-04]. (ang.).
- ↑ Polityka równości płci. Polska 2007 – Raport. rownosc.info. [dostęp 2018-06-04].
- ↑ Zastępczyni RPO w Zarządzie Equinet. rpo.gov.pl, 2017-10-11. [dostęp 2018-05-18].
- ↑ Nasza konwencja | Sylwia Spurek [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek w kampanii o cyberprzemocy. „Groźby gwałtów i przemocy seksualnej” [online], kobieta.interia.pl [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Spurek & Zielona Europa [online], sylwiaspurek.pl [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ ✍️ Podpisz list do KE! – Cały list [online], sylwiaspurek.pl [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ [Nie ma mojej zgody...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Zaloguj się do Facebooka [online], Facebook [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- 1 2 3 4 5 Spurek: to patologia, że w XXI w. kobiety nadal nie mogą być bezpieczne w swoim domu [online], OnetKobieta, 29 listopada 2021 [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek: Za przemoc płaci biznes [online], Rzeczpospolita [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- ↑ Spurek: Nie godzimy się na bicie pracowników, ale lanie dzieci akceptuje ponad połowa dorosłych [online], oko.press [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ [W #DzienDziecka pamiętajmy...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Agnieszka Wiśniewska , Spurek: Byłam ofiarą przemocy [online], KrytykaPolityczna.pl, 27 listopada 2019 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Europosłowie domagają się regulacji zwalczających cyberprzemoc ze względu na płeć [online], Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek [online], Twitter [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Marsz Równości w Szczecinie. Sylwia Spurek krytycznie o Donaldzie Tusku [online], salon24.pl, 30 lipca 2022 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Spurek karci Sikorskiego za obrażanie... zwierząt [online], wpolityce.pl [dostęp 2022-12-06] .
- ↑ Tygodnik Bydgoski , „Pozaludzkie zwierzęta”. Internauci wydrwili wpis europoseł Sylwii Spurek | Tygodnik Bydgoski [online], tygodnikbydgoski.pl [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Była zastępczyni RPO w szeregach Wiosny Biedronia. radiozet.pl, 2019-03-01. [dostęp 2019-03-02].
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-05-27].
- ↑ Sylwia Spurek - [online], MamPrawoWiedziec.pl [dostęp 2022-12-06] .
- ↑ Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2020-10-03].
- ↑ Sylwia Spurek opuszcza Wiosnę Biedronia. rp.pl, 2019-10-28. [dostęp 2019-11-07].
- ↑ Sylwia Spurek dołącza do grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim. partiazieloni.pl, 2020-09-30. [dostęp 2020-09-30].
- ↑ Sylwia Spurek | Posłowie do PE [online], Parlament Europejski [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek z szokującym spotem na 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. „Powiedziałbyś tak do swojej matki, żony, córki?” [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- ↑ Members | Intergroup [online], animalwelfareintergroup.eu [dostęp 2022-12-05] (ang.).
- ↑ Members – The European Parliament’s LGBTI Intergroup [online] [dostęp 2022-12-05] (ang.).
- ↑ Spurek i Jaki w grupie monitorującej demokrację i praworządność [online], TVN24 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ [Mój i @TerryReintke list...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ WPROST.pl, Spurek proponuje „5 dla branży roślinnej.” „Zakaz reklamy mięsa, mleka, jaj” [online], Wprost, 19 lutego 2021 [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek , Weganizm kontra Zjednoczona Partia Mięsa [online], KrytykaPolityczna.pl, 6 czerwca 2022 [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Redakcja Warszawa , Nowa piątka dla zwierząt. Sylwia Spurek chce zakazać wędkarstwa. Jej pomysł wzbudził wiele emocji [online], Dziennik Zachodni, 16 września 2021 [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ „Smród, krew i łzy”. O Białej Księdze Ofiar Sektora Hodowlanego [online], ngo.pl [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek wzięła ślub. fakt.pl, 2021-10-20. [dostęp 2021-12-02].
- ↑ Wolę być nazywana partnerką niż żoną – Archiwum Rzeczpospolitej [online], archiwum.rp.pl [dostęp 2022-12-06] .
- ↑ Sylwia Spurek wzięła ślub. Ona i jej partner czekali na to 20 lat. Zrobili to w tajemnicy [online], Fakt24.pl, 20 października 2021 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Europosłanka Sylwia Spurek poznała diagnozę. Zrozumiała, dlaczego od dziecka wolała książki niż ludzi [ROZMOWA]. fakt.pl, 2022-11-10. [dostęp 2022-11-13].
- ↑ Dr Sylwia Spurek: przemoc ma płeć, czy tego chcemy, czy nie. onet.pl, 2017-03-07. [dostęp 2019-02-03].
- 1 2 Magdalena Rigamonti: Sylwia Spurek: W Polsce to milczenie jest biciem. gazetaprawna.pl, 2019-01-04. [dostęp 2020-04-06].
- ↑ Magdalena Raducha: Samozwańczy Rzecznik Praw Mężczyzn atakuje Sylwię Spurek. Chce jej odwołania. wp.pl, 2019-01-06. [dostęp 2019-02-03].
- ↑ Bartosz Godziński: Kim jest samozwańczy Rzecznik Praw Mężczyzn? Twierdzi, że „kobiety specjalizują się w przemocy psychicznej”. natemat.pl, 2019-01-11. [dostęp 2019-02-03].
- ↑ Radosław Opas , Sylwia Spurek zaskakuje. Europosłanka pochwaliła PiS [online], wiadomosci.wp.pl, 25 listopada 2021 [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- 1 2 Wybory do PE: Sylwia Spurek, jedynka „Wiosny” tłumaczy, dlaczego nie mogłaby być z kimś, kto nie jest weganinem oraz feministą [online], plus.gloswielkopolski.pl, 21 maja 2019 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ [Aborcja to...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek – ABORCJA TO PRAWO, NIE PRZESTĘPSTWO Jest w Unii Europejskiej jeden kraj, w którym życie, zdrowie i prawa kobiet są warte jeszcze mniej niż w Polsce – to Malta 🇲🇹. Według maltańskiego prawa każda aborcja – niezależnie od powodu jej dokonania – jest czynem karalnym. Nie dając kobietom możliwości uzyskania pomocy w kwestii zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, Malta łamie prawa człowieka i dopuszcza się do jednej z najokrutniejszych form dyskryminacji ze względu na płeć. Dwa tygodnie temu – wraz z propozycją legislacyjną niezrzeszonej członkini maltańskiego parlamentu, posłanki Marleny Farrugia – pojawiła się wreszcie szansa na przełom i depenalizację aborcji. Korzystając z tej okazji, razem z 63 posłankami i posłami do PE, włączyliśmy się do debaty na Malcie, wzywając maltański rząd, parlament i polityków i polityczki do ✅ depenalizacji aborcji, ✅ zwiększenia dostępu do świadczeń zdrowotnych w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, w tym dostępu do bezpiecznej aborcji, ✅ wdrożenia standardów WHO w edukacji seksualnej w szkołach oraz ✅ usunięcia praktycznych, ekonomicznych i prawnych przeszkód w dostępie do środków antykoncepcyjnych. Do większości tych postulatów wzywam także polski rząd 🇵🇱 – bo sytuacja Polek jest tylko nieznacznie lepsza niż mieszkanek Malty. Treść ... [online], www.facebook.com [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Polsat News , Aborcja i małżeństwa jednopłciowe regulowane przez Unię? Spurek: tak musi być [online], polsatnews.pl [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Spurek wściekła na „komisarkę” Dalli!Powodem kwestia aborcji [online], wpolityce.pl [dostęp 2022-12-06] .
- ↑ Sylwia Spurek: „Dziewczynki powinny mieć dostęp do przystępnej cenowo i nowoczesnej antykoncepcji” [online], tenpoznan.pl, 27 września 2019 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ [Władza, która...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ „Przez lata tworzył piekło kobiet”. Spurek atakuje Tuska, który chce legalizować aborcję [online], TYSOL.PL, 8 czerwca 2022 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Rezolucja w sprawie aborcji w Polsce [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ „Każdy ma prawo do legalnej aborcji”. Europarlament chce takiego zapisu w Karcie Praw Podstawowych UE [online], oko.press [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Post na profilu oficjalnym. twitter.com, 2020-01-21. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Post na profilu oficjalnym. twitter.com, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Łukasz Dynowski: Sylwia Spurek atakowana ze wszystkich stron. Krzysztof Bosak komentuje. o2.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ „Nad wyraz odrażające”. Jonny Daniels składa skargę na Sylwię Spurek. dorzeczy.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Sylwia Spurek z Wiosny porównuje rzeź krów do Holokaustu. Skandaliczna grafika. salon24.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Rodziny ofiar obozów koncentracyjnych pozwą europosłankę Sylwię Spurek. tysol.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Europosłanka Sylwia Spurek została okrzyknięta antysemitką – wszystko przez porównanie przemysłowej hodowli krów do Holocaustu. bezprawnik.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Kontrowersyjny wpis europosłanki Lewicy. Porównała cierpienie zwierząt z Holokaustem. onet.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Sława Sylwii Spurek dotarła do Izraela. Będzie pozew przeciwko europosłance. cenyrolnicze.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Sylwia Spurek zamieściła obraz Jo Frederiks, przedstawiający krowy w więziennych pasiakach. Muzeum Auschwitz: Instrumentalizacja tragedii. polskatimes.pl, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ „Ten obraz obraża ofiary Shoah”. Europosłanka porównuje zgładzonych Żydów do zwierząt. tvp.info, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ Post na profilu oficjalnym. twitter.com, 2020-01-22. [dostęp 2020-01-22].
- ↑ [Wykorzystywanie zwierząt...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek dla Faktu: jest mi wstyd, że unijne prawo może być tak nieskuteczne [online], Fakt24.pl, 7 listopada 2019 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Polsat News , „Absurd goni absurd”. Kosiniak-Kamysz odpowiada na kolejną propozycję Spurek [online], polsatnews.pl [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek: jeździectwo i hipoteriapia powinny zniknąć – Fakty [online], www.farmer.pl [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], www.wysokieobcasy.pl [dostęp 2022-12-06] .
- ↑ [Politycy i polityczki...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ [Przekop Mierzei...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ [Budowa muru...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (ang.).
- ↑ Posłowie i Posłanki do PE rozmawiają o zmianie systemu żywności [online], ngo.pl [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ „Wojna o kotleta”. Spurek: Jedynym wyborem jest weganizm i rolnictwo bez zwierząt [online], Noizz, 25 października 2021 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek: Co nas uprawnia do eksploatacji krowy mlecznej? [online], Rzeczpospolita [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], www.wysokieobcasy.pl [dostęp 2022-12-06] .
- ↑ Sylwia Spurek chce wycofania mleka ze szkół. „To indoktrynacja”. Branża odpowiada [online], www.portalspozywczy.pl [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ UE wyeliminuje mleko i mięso? Spurek triumfuje i pokazuje dokument [online], www.tvp.info, 20 października 2021 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ a (red.), Spurek: Czy Europejski Zielony Ład to naprawdę taki moment jak lądowanie na Księżycu? [online], KrytykaPolityczna.pl, 9 stycznia 2020 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ [Opowiadamy się...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Polsat News , Sylwia Spurek domaga się ukarania Polski. „Nadszedł czas na dalej idące kroki ze strony KE” – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Spurek krytykuje KE. „Skapitulowała przed Kaczyńskim” [online], www.tvp.info, 7 czerwca 2022 [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek: Teraz wrogiem publicznym numer jeden w Polsce są osoby LGBT [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- ↑ Europosłanka Spurek: Komisja Europejska jest nieskuteczna w pomocy migrantom na granicy | EuroPAP News [online], europapnews.pap.pl [dostęp 2022-12-07] .
- ↑ [Kiedy UE śpi...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek EUdebates Russian aggression in Ukraine. [dostęp 2022-12-07].
- ↑ Frédérique RIES i inni, Pytanie poselskie | Uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy z niepełnosprawnościami | E-001648/2022 | Parlament Europejski [online], www.europarl.europa.eu [dostęp 2022-12-07] (pol.).
- ↑ [Dla nas ważne...] [online], Twitter [dostęp 2022-12-06] (pol.).
- ↑ Drogi ku płodności. Wszystko o diagnostyce, leczeniu i metodach wsparcia w niepłodności 2011. naukowa.pl. [dostęp 2019-06-17].
- ↑ Sylwia Spurek: Izolacja sprawcy od ofiary. Instrumenty przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wolters Kluwer Polska, 2013-03-19. [dostęp 2018-05-18].
- ↑ Eleonora Zielińska, Wojciech Zalewski, Lidia Mazowiecka (redaktor naukowy), Piotr Starzyński, Katarzyna Dudka, Ewa Bieńkowska (redaktor naukowy), Cezary Kulesza, Sylwia Spurek: Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Komentarz. Wolters Kluwer Polska, 2016. [dostęp 2018-05-18].
- ↑ MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne. profinfo.pl. [dostęp 2019-06-17].
- ↑ Związek partnerski. Rozmowy o Polsce. sklep.newsweek.pl. [dostęp 2020-03-15].
- ↑ Nasza konwencja | Sylwia Spurek [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2022-12-05] (pol.).
- ↑ Sylwia Spurek: Ludzie zadają zwierzętom ból, bo mogą. To nasza „tradycja” [online], Noizz, 7 listopada 2022 [dostęp 2022-11-10] (pol.).