Granica międzypaństwowa
Państwa graniczące

 Polska
 Białoruś

Okres istnienia

od 2022

Długość

ok. 180 km

Maciej Wąsik, Mateusz Morawiecki i Mariusz Kamiński przy barierze na granicy polsko-białoruskiej w 2022 r.
Bariera na granicy polsko-białoruskiej

Bariera na granicy polsko-białoruskiej – system fortyfikacji na granicy polsko-białoruskiej, budowany od 25 stycznia do 30 czerwca 2022 roku.

Historia

Przyczyną podjęcia decyzji o budowie zapory na granicy Polski z Białorusią był kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Unią Europejską, który wybuchł w 2021 roku.

Od lata 2021 roku gwałtownie rosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów pochodzących głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. W okresie od 2 września do 30 listopada 2021 roku w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy.

W dniu 29 października 2021[1] Sejm ostatecznie uchwalił rozpatrywaną w tzw. trybie pilnym ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę weszła w życie 4 listopada 2021 roku[2].

Inwestorem był Komendant Główny Straży Granicznej. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 1 mld 615 mln zł[3]. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w styczniu 2022 roku[4]. 30 czerwca 2022 roku Straż Graniczna poinformowała o zakończeniu prac przy budowie bariery na granicy polsko-białoruskiej[5].

17 sierpnia 2023 Sejm przegłosował wniosek Rady Ministrów o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Jedno z czterech pytań brzmiało: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"[6][7].

Przebieg i konstrukcja bariery

Zapora powstała na długości około 180 km wzdłuż granicy Polski z Białorusią. Ma 5,5 metra wysokości, z czego 5 metrów stanowią stalowe słupy, które mają być zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Przy zaporze rozstawione będą także czujniki ruchu oraz kamery. Na całą barierę ma się składać kilka linii ochrony. Głównym elementem konstrukcji jest bariera fizyczna – wysokie ogrodzenie. Zostanie ono wyposażone w kabel detekcyjny, który będzie sygnalizował wszelkie próby jego naruszenia. Następną linią ochrony zapewnią kable detekcyjne sygnalizujące ruch sejsmiczny poruszających się obiektów. Ponadto zapora wyposażona zostanie w system kamer z funkcją wykrywania ruchu. Cały system ma być zasilany z wewnętrznej sieci Straży Granicznej[8].

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.