Kościół św. Mikołaja w Wismarze
Nikolaikirche (Wismar);
Kirche St. Nikolai (Wismar)
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Wismar

Wyznanie

luterańskie

Kościół

Ewangelicko-Luterański w Północnych Niemczech

Parafia

Evangelisch-Lutherische Kirchgemeinde St. Nikolai

Wezwanie

św. Mikołaj

Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Wismarze”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Wismarze”
Ziemia53°53′44″N 11°27′56″E/53,895556 11,465556
Szczyt południowego transeptu z rozetą i płaskorzeźbami z terakoty

Kościół św. Mikołaja w Wismarze (niem. Nikolaikirche (Wismar)) – jest jednym z trzech głównych kościołów (niem. Hauptkirche) w Wismarze obok kościoła Mariackiego i kościoła św. Jerzego. Należy do największych osiągnięć architektury późnogotyckiej w Europie północnej. Został wzniesiony w latach 1381–1487 jako kościół żeglarzy i rybaków. Kościół św. Mikołaja jest częścią Starego Miasta w Wismarze, które w 2002 zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest własnością miasta Wismar i służy miejscowej wspólnocie luterańskiej jako jej kościół parafialny.

Architektura

Kościół św. Mikołaja został wzniesiony w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego jako trzynawowa bazylika z kaplicami bocznymi, prezbiterium i wieńcem kaplic w obejściu. Zarówno w nawie północnej jak i południowej zamarkowany jest transept; nie jest on jednak klasycznym transeptem, ponieważ nie łączy się on bezpośrednio z nawą główną i nie osiąga jej wysokości. Kościół św. Mikołaja został w swym zasadniczym zrębie zbudowany w oparciu o wzór kościoła Mariackiego, a ten z kolei był wznoszony na wzór kościoła Mariackiego w Lubece.

Wieża kościelna miała pierwotnie wysokość 120 m. 8 grudnia 1703 szpiczasty hełm wieży został zniszczony w wyniku burzy. Spadające części hełmu przebiły dach nawy głównej i wyrządziły duże szkody wewnątrz kościoła, który został odbudowany dopiero w 1867.

Masywna sylwetka kościoła św. Mikołaja tworzy jeszcze i dzisiaj razem z pozostałymi dużymi kościołami: Mariackim i św. Jerzego charakterystyczny akcent w sylwetce architektonicznej miasta.

Wymiary

  • Wysokość wieży: 64 m (do 1703: 120 m)
  • Łączna długość: 85 m
  • Maksymalna szerokość: 58 m
  • Nawa główna: wysokość 37 m, szerokość 10,5 m
  • Nawy boczne: wysokość 18,5 m, szerokość 5,5 m
  • Grubość ścian wieży: 4,5 m
  • Grubość ścian kaplic: 1,20 m
  • Obwód filarów nawy głównej: 8 m
  • Ilość cegieł zużytych do budowy: ok. 3 mln

Zobacz też

Bibliografia

  • Josef Adamiak, Rudolf Pillep: Zabytki architektury i sztuki NRD. Przewodnik, wyd. Wydawnictwo Arkady, Warszawa, 1989, ISBN 83-213-3410-5.
  • Friedrich Schlie: Die Kunst- und Geschichts-Denkmäler des Grossherzogthums Mecklenburg-Schwerin. II. Band: Die Amtsgerichtsbezirke Wismar, Grevesmühlen, Rehna, Gadebusch und Schwerin, Schwerin 1898, wznowienie: Schwerin 1992, ISBN 3-910179-06-1.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.