Cholestaza ciężarnych
ilustracja
Klasyfikacje
ICD-10

O26.6
Zaburzenia wątrobowe w ciąży, porodzie i połogu

DiseasesDB

6884

Cholestaza ciężarnych (ang. intrahepatic cholestasis of pregnancy) – łagodna choroba obejmująca drogi żółciowe i wątrobę, samoistnie ustępująca po rozwiązaniu ciąży schorzenie, występująca wskutek nadwrażliwości na hormony normalnie wytwarzane w czasie ciąży (estrogeny, progesteron). Z uwagi, że największe stężenie hormonów występuje około 30. tygodnia ciąży (głównie estrogenów), objawy choroby pojawiają się najczęściej właśnie w tym okresie. Częstość występowania w polskiej populacji szacuje się na 1-4%, natomiast wśród Indian andyjskich sięga 25%.

Patogeneza

U podłoża choroby leży wewnątrzwątrobowy zastój żółci, który powoduje podwyższenie stężenia:

Objawy kliniczne

Objawy pojawiają się przede wszystkim w III trymestrze ciąży, rzadko przed 20. tygodniem[1]. Są to:

  • nasilony świąd skóry zwykle rozpoczynający się od dłoni i stóp, silniejszy nocą
  • żółtaczka w okresie 1-4 tygodni od ustąpienia świądu
  • hepatomegalia (powiększenie wątroby)

Świąd nasila się wraz z upływem ciąży – najsilniej odczuwalny jest w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród. Objawy cholestazy ustępują w ciągu 2–3 tygodni po porodzie[2].

Leczenie

  • z przyczyn matczynych w zasadzie nie wymagałoby leczenia z uwagi na łagodny i przemijający charakter. W przypadku uporczywego świądu skóry stosuje się kwas ursodeoksycholowy lub cholestyraminę. Z uwagi na zaburzenia pracy wątroby – może prowadzić do upośledzenia produkcji czynników krzepnięcia i następowej zwiększonej skłonności do krwawienia. Dlatego stosuje się również witaminę K[3].
  • wpływ na dziecko

Wystąpienie u kobiety objawów cholestazy ciężarnych jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Rokowanie

W przypadku cholestazy ciężarnych nie zwiększa się umieralność okołoporodowa, zwiększa się jednak częstość porodów przedwczesnych[3].

Przypisy

  1. Grzegorz H. Bręborowicz (red.): Położnictwo i ginekologia.. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005. ISBN 83-200-3082-X.
  2. T. Pusl, U. Beuers. Intrahepatic cholestasis of pregnancy.. „Orphanet J Rare Dis”, s. 26, 2007. DOI: 10.1186/1750-1172-2-26. PMID: 17535422.
  3. 1 2 Joachim W. Dudenhausen: Położnictwo praktyczne i operacje położnicze. Warszawa: PZWL, 2008, s. 77. ISBN 978-83-200-4032-6.

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.