Lisówka pachnąca
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

wodnichowate

Rodzaj

Aphroditeola

Gatunek

lisówka pachnąca

Nazwa systematyczna
Arachnopeziza aurelia (Quél.) Redhead & Manfr. Binder
Index Fungorum 15: 1 (2013)

Lisówka pachnąca (Aphroditeola olida (Quél.) Redhead & Manfr. Binder) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae), będący jedynym gatunkiem rodzaju Aphroditeola[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Aphroditeola, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w roku 1878 Lucien Quélet, nadając mu nazwę Cantharellus olidus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 2003 r. Scott Alan Redhead i Manfr. Binder[1].

Ma 10 synonimów. Niektóre z nich:

  • Clitocybe morganii (Peck) H.E. Bigelow 1962
  • Hygrophoropsis morganii (Peck) H.E. Bigelow 1975
  • Hygrophoropsis olida (Quél.) Métrod 1949[2].

Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r. dla naukowej nazwy Hygrophorus morganii, synonimizując ją z Hygrophorus olida[3]. Jest ona niespójna z aktualną nazwą naukową[1].

Morfologia

Kapelusz

Średnica 1–4 cm, początkowo wypukły, następnie rozłożysty i lekko wklęsły na środku, z wiekiem lejkowaty. Powierzchnia początkowo nieco lepka, potem sucha, naga i lekko błyszcząca, ale włóknista do drobno owłosionej, gładka, czasem lekko strefowana, niehigrofaniczna, o barwie mięsistej, różowawej, łososiowej, ochrowo-żółtej do pomarańczowo-ochrowej, czasem u starszych okazów blado-płowożółta. Brzeg wąsko podwinięty, potem, wznoszący się i łukowaty, często falisty i klapowany, gładki[4].

Blaszki

Daleko zbiegające na trzon, bardzo wąskie, grube, często dychotomicznie rozwidlone, z międzyblaszkami, dające się oddzielić od miąższu, gęste, początkowo białawe do kremowych, następnie blado pomarańczowożółte, różowawe do łososiowych. Ostrza całe[4].

Trzon

Wysokość 1–3,5 cm, grubość 0,2–0,6(1)cm, centralny do ekscentrycznego, z wiekiem często zanikający w kierunku podstawy lub z długą korzeniową podstawą, czasem płaski, pełny. Powierzchnia włóknista lub drobno kosmata, dołem tej barwy co kapelusz lub bledsza, w kierunku wierzchołka jaśniejsza, często z różowawym odcieniem[4].

Miąższ

Dość gruby, miękki, białawy. Zapach i smak bardzo aromatyczny, przyjemny, wyraźnie owocowo-chemiczny, cukierkowy, cynamonowy[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki cylindryczne, z 2 lub 4 sterygmami, 20–37 × 4–6(8) µm, ze sprzążką u podstawy. Zarodniki kuliste, szeroko elipsoidalne do wrzecionowatych w widoku z przodu, nierówne w widoku z boku, gładkie, czasem z lekko pogrubioną ścianą, z gutulami, szkliste, nieamyloidalne, cyjanofilowe, 3–5(6) x 2,5–3(4) µm. Cystyd brak. Strzępki w tramie regularne, w skórce nieregularnie splątane, czasem wystające, o żółtawym zabarwieniu i średnicy 2,5–6 µm. W strzępkach są sprzążki[4].

Występowanie i siedlisko

Aphroditeola olida występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i w Europie[5]. W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył tylko dwa stanowiska w Polsce: podane przez Stanisława Domańskiego w 1999 r. w Roztoczańskim Parku Narodowym i J.B. Falińskiego i in. w 1997 r. w Białowieskim Parku Narodowym. Według W. Wojewody rozprzestrzenienie tego gatunku w Polsce i stopień zagrożenia nie są znane[3]. Aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[6].

Naziemny grzyb saprotroficzny występujący w lasach liściastych i mieszanych, zwłaszcza pod jodłą pospolitą i bukiem zwyczajnym[3].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Index Fungorum [online] [dostęp 2022-02-10] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-12-10] (ang.).
  3. 1 2 3 Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. 1 2 3 4 5 Aphroditeola olida / Aphrodite odorante [online], Mykoquébec.org [dostęp 2022-12-10] (fr.).
  5. Występowanie Aphroditeola olida na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-12-10].
  6. Aktualne stanowiska lisówki pachnącej w Polsce [online], Internetowy atlas grzybów [dostęp 2022-12-10].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.