Zalew Bernatka
Ilustracja
Państwo

 Polska

Rzeka

Bernatka, dopływ Kamiennej

Powierzchnia

0,0171 km²

Wysokość zapory

3.3 m

Głębokość

1.4 m

Funkcja

retencyjny

Położenie na mapie Skarżyska-Kamiennej
Mapa konturowa Skarżyska-Kamiennej, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Bernatka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Bernatka”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Bernatka”
Położenie na mapie powiatu skarżyskiego
Mapa konturowa powiatu skarżyskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Bernatka”
Ziemia51°07′03,7″N 20°49′33,9″E/51,117694 20,826083

Zalew Bernatka – niewielki sztuczny zbiornik wodny uformowany w biegu strugi Bernatka (lewy dopływ Kamiennej) – przepływowy, zamknięty jazem. Podstawowa funkcja zbiornika to retencja wód w biegu rzeki Bernatka.

Położenie

Położony w zachodniej części miasta Skarżysko-Kamienna, na skraju historycznej wsi "Milica" (obecnie Osiedle Milica). Graniczy z obszarem leśnym ciągnącym się do Niekłania Wielkiego.

Dojazd ul. Paryską poprzez skrzyżowanie z drogą europejską E77, ok. 3 km od centrum Skarżyska-Kamiennej.

Dane techniczne zbiornika

Powierzchnia czaszy zwierciadła wody przy normalnym piętrzeniu – 1,71 ha Rzędna przy normalnym spiętrzeniu – 252,30 m n.p.m. Głębokość średnia przy normalnym spiętrzeniu – 1,40 m

Jaz

  • Światło – 2,80 m
  • Wysokość maksymalna – 3,30 m
  • Wysokość piętrzenia aktualna – 2,30 m

Funkcja rekreacyjna

Zbiornik pełnił w przeszłości także funkcję rekreacyjną. Znajdowało się tam kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu rekreacyjnego czynną w sezonie letnim. Dawniej prężnie działający ośrodek wypoczynkowy przy zbiorniku jest w stanie ruiny (budynki rozebrane, pozostałe fundamenty). Obecnie teren jest w rękach prywatnego inwestora.

Przebudowa

Przy obecnym stanie technicznym i parametrach technicznych funkcja retencyjna zbiornika jest połowiczna. Władze miasta rozpisały przetarg na gruntowną przebudowę zbiornika w tym przebudowę zapory, kanałów burzowych i otoczenia zbiornika[1].

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.