niebieski - wałek rozrządu
czerwony - wałek królewski
zielony - wał korbowy
Na zdjęciu widoczna osłona wałka królewskiego Kawasaki W800

Wałek królewski – rozwiązanie konstrukcyjne napędu rozrządu w silnikach spalinowych. Głównym elementem przekazującym napęd jest wałek połączony przekładniami stożkowymi z wałem korbowym i wałkiem rozrządu[1].

To rozwiązanie, mimo że trwałe i niezawodne, nie wymaga przeglądów i regulacji, nie jest obecnie stosowane w samochodach osobowych ze względu na wysoką cenę wynikającą ze skomplikowanej produkcji. Ostatnio były one stosowane w motocyklach, takich jak Ducati czy retro modelach Kawasaki W650 i Kawasaki W800, gdzie nostalgiczny pionowy wałek zastosowano ze względów wizualnych[1].

Wałem królewskim nazywano również główny wał transmisyjny stosowany w XIX wiecznych fabrykach i manufakturach. Napędzany był silnikiem parowym lub kołem wodnym po czym poszczególne urządzenia napędzał przeważnie przez liczne przekładnie pasowe.

Wał królewski (zwany też wałem głównym) występuje także w wiatrakach, gdzie przenosi napęd poziomy z koła palecznego (koło kołnierzowe) napędzanego obrotem skrzydeł przez wał skrzydłowy na napęd pionowy uruchamiający kamienie młyńskie[2].

Zalety

  • Mniejsze ryzyko „pływania” zaworów (zbyt późne ich zamykanie) podczas pracy silnika na wysokich obrotach
  • Niezawodność

Wady

  • Wysoka cena wykonania (co najmniej dwie pary stożkowych kół zębatych)
  • Głośna praca

Przypisy

  1. 1 2 Was ist eine Königswelle?. www.focus.de. [dostęp 2023-04-23]. (niem.).
  2. Otwarcie wiatraka z Dobrocina po remoncie za nami!. muzeumolsztynek.pl. [dostęp 2023-04-23]. (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.