Czesława Wojtczak Maria Włodzimira Wojtczak | |
Służebnica Boża, zakonnica | |
Zdjęcie Włodzimiry Czesławy Wojtczak (ok. 1940) | |
Kraj działania | |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Data i miejsce śmierci | |
Miejsce pochówku |
sarkofag w nawie bocznej kościoła Bożego Ciała w Poznaniu, |
Wyznanie | |
Kościół | |
Inkardynacja | |
Śluby zakonne |
28 sierpnia 1939 |
Przyczyna śmierci | |
---|---|
Rodzice |
|
Strona internetowa |
Włodzimira Czesława Wojtczak (właśc. Czesława Wojtczak; imię zakonne Maria Włodzimira Wojtczak; ur. 20 lutego 1909 we Franklinowie, zm. 20 lutego 1943 w Ostrowie Wielkopolskim) – polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (elżbietanek), posługująca w czynach miłosierdzia ubogim dzieciom oraz Służebnica Boża Kościoła katolickiego.
Życiorys
Lata dzieciństwa i młodości
Czesława Wojtczak urodziła się 20 lutego 1909 we Franklinowie, w rodzinie wielodzietnej jako córka kowala Józefa i gospodyni domowej Jadwigi z domu Płóciennik[1]. Miała pięcioro rodzeństwa: Mariannę, Czesława, Ewę, Janinę i Mieczysława[uwaga 1][1]. Następnego dnia po urodzeniu (21 lutego) została ochrzczona w kościele św. Wojciecha w pobliskim Lewkowie[1]. Tam też przyjęła pierwszą komunię świętą[1]. Podczas I wojny światowej ojciec jej walczył na froncie francuskim w szeregach armii pruskiej, natomiast matka prowadziła przydrożny zajazd w rodzinnym Franklinowie[1]. Po zakończeniu wojny rodzina przeprowadziła się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie zakupiła kamienicę przy ul. Stare Targowisko 5 (obecnie pl. 23 Stycznia)[1]. Duży wpływ na rozwój jej życia duchowego, a przypuszczalnie również i powołania zakonnego wniósł ks. Kazimierz Rolewski, proboszcz ówczesnej parafii farnej (obecnie konkatedralnej) pw. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim[2].
W dzieciństwie uczęszczała do siedmioletniego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego w Ostrowie Wielkopolskim (1920–1927), osiągając dobre wyniki oraz angażując się w działalność charytatywną (była współzałożycielką oraz członkinią szkolnego koła miłosierdzia)[3]. Koleżanki z tego koła we wspomnieniach zapamiętały ją jako pogodną, uczynną, wyrozumiałą dla wszystkich, cichą, skromną i pełną wewnętrznej dobroci dziewczynę[3]. Jedna z jej koleżanek Eleonora Szymczak tak ją określiła[3]:
Czesia „biednym okazywała zawsze dużo serca”.
Miała jasne, lekko rozwiane włosy oraz niebieskie oczy[3]. Odznaczała się dużą wrażliwością artystyczną oraz zdolnościami muzycznymi, recytatorskimi i plastycznymi (pozostał po niej jeden namalowany 20 kwietnia 1930 obraz z brzoskwiniami w przewróconym koszu)[4].
Powołanie zakonne
W 1927 przystąpiła do egzaminu maturalnego, po zdaniu którego wstąpiła do organizacji kościelnej pod nazwą Młode Polki, pełniąc w niej funkcję skarbniczki[5]. Ofiarna praca w tej organizacji, również na polu charytatywnym spowodowała, że zaczęła rozważać formę życia konsekrowanego[5]. Pragnęła bowiem wstąpić do zakonu karmelitanek[5]. Był to okres jej rozwoju życia duchowego, pod okiem opiekuna organizacji ks. Aleksego Wietrzykowskiego[5]. Miała szczególne nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego[5]. Często widywano ją klęczącą przed zamkniętymi drzwiami kościoła oraz adorującą Najświętszy Sakrament[5]. Jej powołaniu zakonnemu sprzeciwiali się rodzice, stwierdzając w jednej z domowych awantur m.in.[5]:
Gdybyś jeszcze poszła do elżbietanek, ale do Karmelu – dziecko wybij to sobie z głowy.
Idąc za radą mamy, 18 sierpnia 1930 zadzwoniła do furty sióstr elżbietanek w Poznaniu przy ul. Łąkowej, rozpoczynając okres postulatu pod okiem mistrzyni s. Stylity Karczyńskiej CSSE[5]. Matka Stylita dawała ją za wzór innym siostrom, jako przykład posłuszeństwa[5]. W okresie postulatu ukończyła Wyższy Instytut Kultury Religijnej w Poznaniu, którego dyrektorem był ks. dr Kozłowski, pisząc pracę pt. O podwórkowym świecie dziecka[6] oraz rozpoczęła studia w Katolickiej Szkole Społecznej[7].
Jako postulantka, otrzymała szczególne pozwolenie, aby zostać matką chrzestną swego siostrzeńca Zbigniewa Pawlaka, który później, w 1957 został księdzem[8]. 27 lipca 1933 otrzymała habit oraz przyjęła imię zakonne Maria Włodzimira, rozpoczynając roczny okres nowicjatu[8]. Jako nowicjuszka pracowała w refektarzu oraz była członkinią chóru zakonnego, prowadzonego przez s. Cecylianę Posert CSSE[8]. Siostra ta polecała jej recytację modlitw i wezwań podczas cotygodniowego śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny[8]. Ponadto powierzono jej opiekę nad zakrystią i ozdabianie ołtarza[8]. Jej szczególną patronką była św. Teresa od Dzieciątka Jezus[8]. Jej współsiostra Wirgilia tak ją scharakteryzowała[8]:
W nowicjacie pracowałyśmy razem w refektarzu. Siostra Włodzimira była cicha, małomówna, stale rozmodlona. Zachowywała się tak, jakby jej wcale nie było. Umiała zachować milczenie. Gdy byłyśmy nieraz głośne, zwracała nam uwagę, że jesteśmy w klasztorze, że z milczenia zdamy także przed Bogiem rachunek. Nigdy nie odmawiała pomocy. Zawsze grzeczna, uprzejma, życzliwa, z miłym uśmiechem na twarzy. Nigdy nie widziałam jej głośnej, zdenerwowanej lub złośliwej.
28 lipca 1934 złożyła pierwsze czasowe śluby zakonne, po czym przełożeni skierowali ją do pracy w ochronce dla dzieci z rodzin bezrobotnych parafii św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu, gdzie działała pod okiem ks. prałata Karola Mazurkiewicza[9]. Tu poświęciła się uczynkom miłosierdzia, starając się o zaspokojenie podstawowych rzeczy potrzebnych dla biednych dzieci, jak odzież, żywność czy środki czystości[9]. Często też kwestowała, by zdobyć niezbędne środki materialne dla nich[9].
3 listopada 1936 została kierowniczką utworzonej ochronki dla dzieci im. św. Jadwigi Królowej przy kościele Bożego Ciała w Poznaniu, przy ul. Łąkowej 3[9]. Będąc dobrą organizatorką starała się na miarę swoich możliwości przyjść im z pomocą, by z pełnym zaangażowaniem ofiarować niezbędne środki do łagodzenia trudów ich codziennego życia[10]. Jej współsiostra Helena tak wspomina te lata[10]:
Na jednej takiej wspólnej wycieczce do lasu golęcińskiego w czerwcu 1939 roku miałam możność zaobserwować troskliwość siostry Włodzimiry o dzieci, by miały pod dostatkiem słodyczy i pieczywa. Widać było jej kochające serce, myślała przede wszystkim o tym, by biednym dzieciom ofiarować jak najwięcej.
28 sierpnia 1939 złożyła w Poznaniu śluby wieczyste[10]. Na pamiątkowym, zachowanym obrazku z tej uroczystości widnieje napis[11]:
O Maryjo spraw, abym na Sercu Twoim stała się drugim Jezusem.
U schyłku życia
Tuż po wybuchu 1 września 1939, II wojny światowej, nie mogąc dalej pracować wśród dzieci poświęciła się życiu zakonnemu, a następnie, po naleganiu siostry przełożonej, ze względu na zły stan zdrowia, opuściła klasztor w Poznaniu, przenosząc się do rodzinnej kamienicy w Ostrowie Wielkopolskim[11]. Często odwiedzała siostry przy ul. Gimnazjalnej, gdzie przychodziła na msze święte, modlitwy oraz konferencje klasztorne[11]. Nastąpiło wówczas dalsze pogorszenie stanu jej zdrowia oraz początki gruźlicy płuc[11]. Przez władze okupacyjne została ona wówczas zabrana i umieszczona 16 kwietnia 1942[12] w separatce przytułku dla starców przy ul. Zdunowskiej (obecnie Dom Pomocy Społecznej, ul. Partyzancka)[11]. 20 lutego 1943 w obecności przybyłej siostry przełożonej zmarła w tym przytułku, z gromnicą w ręku, w wyniku zaawansowanej gruźlicy płuc[13]. Pogrzeb odbył się z kaplicy cmentarnej przy ul. Limanowskiego, bez udziału kapłana, po czym została początkowo pochowana w kwaterze sióstr elżbietanek[14][15]. 9 kwietnia 2021 odbyła się ekshumacja i kanoniczne rozpoznanie jej szczątków, po czym zostały one umieszczone w białej trumience i przewiezione do domu prowincjalnego w Poznaniu, gdzie tymczasowo spoczęły w specjalnym sarkofagu[16]. 18 marca 2022 odbyło się uroczyste przeniesienie jej trumienki do kościoła Bożego Ciała w Poznaniu, którą umieszczono w nawie bocznej w specjalnie zbudowanym sarkofagu[17].
Warto dodać, że s. Włodzimira prowadziła dzienniczek, w którym zapisała wiele m.in. myśli duchowych[18]. Nie zachował się on do naszych czasów (osoby, które go czytały, zapamiętały z niego kilka urywków)[18].
Proces beatyfikacji
Z inicjatywy prowincji poznańskiej sióstr elżbietanek przekonanych o świątobliwości jej życia powstała myśl wyniesienia jej na ołtarze[19]. Najpierw w latach 50. XX wieku, a później w latach 80. tegoż wieku, ks. Zbigniew Pawlak z bp. Julianem Wojtkowskim i ówczesną siostrą prowincjalną elżbietanek w Poznaniu, s. Witoldą Bukowską CSSE, podjęli kolejną próbę rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, ale nie zakończyła się ona powodzeniem[18]. Informacje potrzebne do wszczęcia tego procesu (listy, zdjęcia, pamiątki i wspomnienia osobiste) zaczęto następnie gromadzić od 2011, w celu ponowienia próby[20].
23 maja 2016 został złożony w Episkopacie Polski wniosek o rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego[21]. Konferencja Episkopatu Polski 8 czerwca 2016 na 373. Zebraniu Plenarnym przegłosowała tzw. Nihil obstat, w związku z rozpoczęciem tego procesu na szczeblu diecezjalnym, po czym metropolita poznański abp Stanisław Gądecki specjalnym edyktem ogłoszonym 7 listopada tegoż roku zwrócił się do wiernych z apelem o przekazanie wszelkich materiałów związanych z jej życiem, mogących pomóc w przeprowadzeniu tego procesu[7], a następnie z wnioskiem o rozpoczęcie procesu zwrócono się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. 24 kwietnia 2017 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała zgodę na rozpoczęcie tego procesu na szczeblu diecezjalnym[21]. Postulatorką procesu mianowano s. Marię Annę Jakubowską CSSE[19][22].
Proces na szczeblu diecezjalnym został rozpoczęty 24 września 2017 uroczystą mszą świętą sprawowaną w kościele Bożego Ciała w Poznaniu, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki[19][2][12]. Odtąd przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej. Podczas sesji, w której uczestniczyła m.in. rodzina siostry Włodzimiry, Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP) oraz Beata Klimek (prezydent Ostrowa Wielkopolskiego), abp Stanisław Gądecki, odczytał dekret powołujący trzyosobowy trybunał, który prowadził proces na szczeblu diecezjalnym w następującym składzie[22][2]:
- ks. dr Rafał Pajszczyk – delegat arcybiskupa poznańskiego
- ks. dr Marcin Czujek – promotor sprawiedliwości
- s. Maria Karola Piotrowiak CSSE – notariusz trybunału
Po przesłuchaniu 15 świadków przez powołany trybunał, abp Stanisław Gądecki w kościele Bożego Ciała w Poznaniu zakończył 24 maja 2020(dts) proces na szczeblu diecezjalnym, po czym akta zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie celem dalszego postępowania[23][24].
Upamiętnienie
- Biskup kaliski Stanisław Napierała 29 grudnia 2011 wydał imprimatur dla ułożonej specjalnej modlitwy (do prywatnego odmawiania) o potrzebne łaski za jej przyczyną[25].
- Od 21 czerwca 2012 stała się ona patronką Niepublicznego Przedszkola Ogólnodostępnego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Gimnazjalnej 13, prowadzonego przez siostry elżbietanki[26][27] .
- 21 lutego 2016 w Domu Pomocy Społecznej im. s. M. Benodyny Koterbianki przy ul. Partyzanckiej 8 w Ostrowie Wielkopolskim, w pokoju, w którym ona zmarła został zawieszony jej portret z informacją o tym wydarzeniu[21].
- 24 września 2017 (z okazji rozpoczęcia jej procesu beatyfikacji) wystawiono w auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu przy ul. Krakowskiej 17a przedstawienie wg scenariusza Arlety Drzewieckiej, które oparto na opublikowanej książce o niej pt. Żyć ofiarowaniem[28][2]. Ponadto tego dnia w kościele Bożego Ciała w Poznaniu zorganizowano okolicznościową wystawę jej poświęconą, która została przygotowana przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego[2].
- 12 maja 2018 bp Stanisław Napierała poświęcił obraz z jej wizerunkiem, który został zawieszony w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w konkatedrze św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim tuż obok obrazu ks. Kazimierza Rolewskiego[29].
Zobacz też
Uwagi
- ↑ Czesław, Ewa i Janina zmarli po urodzeniu, natomiast najmłodszy z rodzeństwa Mieczysław w wieku około dwóch lat zginął w nieszczęśliwym wypadku, bawiąc się na podwórku (→ Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 6).
Przypisy
- 1 2 3 4 5 6 Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 6.
- 1 2 3 4 5 Renata Jurowicz , Nowa Boża Służebnica, [w:] Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej „Opiekun” [online], opiekun.kalisz.pl, 18 października 2017 [zarchiwizowane 2017-11-16] .
- 1 2 3 4 Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 7.
- ↑ Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 7, 46.
- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 8.
- ↑ Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 8–9.
- 1 2 Stanisław Gądecki , Edykt Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego w sprawie beatyfikacji s. M. Włodzimiry Wojtczak, [w:] Archidiecezja Poznańska [online], archpoznan.pl, 7 listopada 2016 [zarchiwizowane 2017-11-16] .
- 1 2 3 4 5 6 7 Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 9.
- 1 2 3 4 Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 10.
- 1 2 3 Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 11.
- 1 2 3 4 5 Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 12.
- 1 2 Ruszył proces beatyfikacyjny ostrowianki [online], infostrow.pl, 26 września 2017 [zarchiwizowane z adresu 2017-11-16] .
- ↑ Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 13.
- ↑ Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 28.
- ↑ Przy grobie Siostry Włodzimiry Wojtczak w Ostrowie Wielkopolskim, [w:] Parafia Konkatedralna pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim [online], konkatedra-ostrowwlkp.pl, 28 października 2017 [zarchiwizowane z adresu 2018-02-22] .
- ↑ Ekshumacja i rozpoznanie doczesnych szczątków Służebnicy Bożej Siostry M. Włodzimiry Wojtczak, [w:] Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety [online], selzbietanki.com, 13 kwietnia 2021 [zarchiwizowane z adresu 2023-02-04] .
- ↑ Przeniesienie doczesnych szczątków s. M. Włodzimiry Wojtczak do kościoła pw. Bożego Ciała, [w:] Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety [online], selzbietanki.com, 29 marca 2022 [zarchiwizowane z adresu 2023-02-04] .
- 1 2 3 Renata Jurowicz , Jutro pójdę do mojego Jezusa, [w:] Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej „Opiekun” [online], opiekun.kalisz.pl, 18 października 2017 [zarchiwizowane 2017-12-01] .
- 1 2 3 ~1943~ Czesława Wojtczak (Maria Włodzimira) [online], newsaints.faithweb.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
- ↑ Wkrótce rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego s. Włodzimiry Wojtczak, [w:] Tygodnik Katolicki „Niedziela” [online], niedziela.pl, 24 sierpnia 2017 [zarchiwizowane z adresu 2017-11-16] .
- 1 2 3 Siostra M. Włodzimira Czesława Wojtczak. (wydarzenia), [w:] Siostry Elżbietanki. Prowincja Poznańska [online], elzbietankipoznan.pl [zarchiwizowane 2017-02-22] .
- 1 2 Ostrowianka siostra elżbietanka Włodzimira Czesława Wojtczak wynoszona na ołtarze [online], ok24.tv, 25 września 2017 [zarchiwizowane z adresu 2021-10-18] .
- ↑ Koniec diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego siostry Włodzimiry Wojtczak [online], misyjne.pl, 24 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-07-24] .
- ↑ Abp Gądecki: służebnica Boża siostra Włodzimira ofiarowała swoje życie za bliźnich, [w:] Parafia Rzymskokatolicka NMP Królowej Polski i Św. Antoniego z Padwy w Strażowie [online], parafia.strazow.pl [zarchiwizowane z adresu 2023-02-27] .
- ↑ Jakubowska i Kania-Weiss 2016 ↓, s. 47.
- ↑ Patronka, [w:] Niepubliczne Przedszkole Ogólnodostępne im. s. Włodzimiry Wojtczak w Ostrowie Wielkopolskim [online], przedszkole.osw.pl [zarchiwizowane z adresu 2022-08-13] .
- ↑ Siostra Włodzimira Wojtczak. Żyła pośród nas... (strona poświęcona siostrze Włodzimirze) ↓.
- ↑ Ewa Kotowska-Rasiak , Poznań: otwarcie procesu beatyfikacyjnego s. Marii Włodzimiry Wojtczak [online], opoka.news, 24 września 2017 [zarchiwizowane z adresu 2022-08-11] .
- ↑ Ewa Kotowska-Rasiak , Bp Napierała modlił się o rychłą beatyfikację zakonnicy [online], opoka.news, 12 maja 2018 [zarchiwizowane z adresu 2020-08-04] .
Bibliografia
- Maria Anna Jakubowska, Renata Kania-Weiss: Żyć ofiarowaniem. (PDF). Wyd. 1. Poznań: 2016.
Linki zewnętrzne
- Siostra Włodzimira Wojtczak. Żyła pośród nas... (strona poświęcona siostrze Włodzimirze), wlodzimira.blogspot.in [zarchiwizowane 2018-02-02] .
- S. M. Włodzimira – Czesława Wojtczak, [w:] Siostry Elżbietanki. Prowincja Poznańska [online], elzbietankipoznan.pl [zarchiwizowane 2018-07-24] .
- Siostra M. Włodzimira Czesława Wojtczak, [w:] Siostry Elżbietanki. Prowincja Poznańska [online], elzbietankipoznan.pl [zarchiwizowane 2020-02-21] .
- Kalendarium życia, [w:] Siostry Elżbietanki. Prowincja Poznańska [online], elzbietankipoznan.pl [zarchiwizowane 2017-02-22] .
- Siostra o niezwykłym sercu, [w:] „Nasz Dziennik” [online], naszdziennik, 19 maja 2014 [zarchiwizowane z adresu 2018-01-09] .
- O kandydatce na ołtarze, [w:] „Gazeta Ostrowska” [online], gazetaostrowska.pl [zarchiwizowane 2017-11-16] .
- S. M. Włodzimiera Wojtczak na ołtarze, [w:] „Przewodnik Katolicki” [online], przewodnik-katolicki.pl, 25 września 2017 [zarchiwizowane 2017-11-16] .