Underworld (Rick Smith i Karl Hyde) podczas koncertu w Alexandra Palace (Londyn, marzec 2017) | |
Inne nazwy |
Lemon Interrupt (1992) |
---|---|
Rok założenia | |
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Aktywność |
od 1988 |
Powiązania | |
Skład | |
Karl Hyde, Rick Smith | |
Byli członkowie | |
Alfie Thomas Baz Allen Bryn Burrows Pascal Consoli Darren Emerson | |
Strona internetowa |
Underworld – walijski zespół tworzący elektroniczną muzykę taneczną, założony w Cardiff w 1987 roku przez Karla Hyde’a i Ricka Smitha. Działalność zespołu dzieli się na dwa okresy: pierwszy, w latach 1987–1990 i drugi, po 1990 roku, związany z przyjęciem nowego członka, Darrena Emersona i gruntowną zmianą stylu z synth popu na EDM/techno. Skład ten pozostawił po sobie trzy znaczące albumy: Dubnobasswithmyheadman (1994), Second Toughest in the Infants (1996) i Beaucoup Fish (1999) oraz single: „Mmm... Skyscraper I Love You”, „Born Slippy .NUXX” i „Dark & Long (Dark Train)”, które zapewniły mu trwałe miejsce w historii muzyki techno i dzięki którym jest rozpoznawalny.
Komercyjnym ukoronowaniem działalności zespołu w dekadzie 1990–2000 stały się certyfikaty złotej płyty, przyznane trzem wspomnianym albumom oraz singlom „Born Slippy” i „Born Slippy NUXX” (ten ostatni zdobył ostatecznie certyfikat platynowej płyty).
Po odejściu Emersona w 2000 roku pojawiły się wątpliwości, czy Smith i Hyde poradzą sobie bez niego, zważywszy jego ważny wkład w muzykę zespołu na przestrzeni lat 1990–2000. Wątpliwości okazały się nieuzasadnione. Zespół (jako duet Smith-Hyde), nagrał i wydał kolejne albumy, które znalazły się na czołowych pozycjach list przebojów. W 2005 roku do Underworld dołączył DJ i producent muzyczny, Darren Price, który towarzyszył zespołowi na koncertach do 2016 roku.
Mocną stroną zespołu były i są dynamiczne koncerty oraz widowiska multimedialne. Ma on również w dorobku kilka ścieżek dźwiękowych oraz muzykę do ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.
Historia
Underworld Mark I
W 1979 roku Karl Hyde spotkał w Cardiff Ricka Smitha i zaprzyjaźnił się z nim. W 1980 roku zaangażował go do gry na instrumentach klawiszowych w założonym przez siebie zespole Screen Gemz. Później obaj założyli zespół Freur, tworzący muzykę określaną jako funk-rock[1]. Zespół ten zadebiutował w 1983 roku albumem Doot Doot. Dwa lata później wydał album Get Us Out of Her, po czym rozpadł się[2]. W 1987 roku Hyde i Smith założyli zespół Underworld[1] (nazwany przez nich po latach Underworld Mark 1)[3]). Jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu horroru, Underworld, do którego muzykę skomponował Freur[1]. Underworld podpisał kontrakt z amerykańską wytwórnią Sire wydając pod jej szyldem płyty: Underneath the Radar (1988) i Change the Weather (1989)[2]. W 1989 roku towarzyszył jako support zespołowi Eurythmics w jego amerykańskiej trasie koncertowej[1]. Hide przyznał po latach (w wywiadzie dla The Independent), że obaj nie lubili funk-rockowej muzyki wykonywanej przez ten zespół. Pod koniec trasy Hide został w Stanach Zjednoczonych, a Smith powrócił do Wielkiej Brytanii z zamiarem tworzenia muzyki tanecznej[4]. Jeszcze w trakcie koncertów Underworld grywał na automacie perkusyjnym 909, bez akompaniamentu, odtwarzając jego dźwięk wzmocniony przez gigantyczne głośniki stadionowe. W miarę jak zespół się rozpadał, obaj zaczęli tworzyć prostszą, głównie instrumentalną, muzykę „przejściową”, inspirowaną chicagowskim house’em i techno z Detroit. Już w swoim domu w Romford na przedmieściach Londynu Smith eksperymentował z zachowanym sprzętem lo-fi, upatrując nowych możliwości w muzyce rave, granej w magazynach czy w działalności niezależnych sklepów płytowych. Hide w Stanach Zjednoczonych pracował jako muzyk sesyjny u Debbie Harry w Minneapolis oraz u Prince’a w Nowym Jorku. W notatniku zapisywał swoje obserwacje i wrażenia[5]. W 1991 roku i on powrócił do Wielkiej Brytanii[3].
Dekadę lat 80. Underworld zakończył z ogromnymi długami, bez kontraktu płytowego i z kryzysem twórczym[1].
Underworld Mark II
Przełom nastąpił w 1990 roku, gdy Smith poznał DJ-a Darrena Emersona, który został (do 2000 roku) trzecim członkiem odnowionego Underworld[1] (zwanego przez muzyków Underworld Mark 2[3]). Żona Smitha, Tracy poradziła Hyde’owi, żeby zmienił sposób pisania piosenek. Hide, zainspirowany Charlesem Bukowskim, albumem New York Lou Reeda i pamiętnikiem Sama Sheparda, Motel Chronicles, zaczął zwiedzać miasta i robić notatki[1].
Tomato (1991)
W 1991 roku Steve Baker, Dirk Van Dooren, Karl Hyde, Rick Smith, Simon Taylor, John Warwicker i Grahame Wood założyli zespół projektowy Tomato. Konceptualne podejścia i techniki prac jego członków opierają się na indywidualnych doświadczeniach, podróżach i percepcji. Są one stosowane w projektach tworzonych w różnych formach medialnych, dostosowywanych do zróżnicowanych potrzeb projektanta, klienta i odbiorcy[6].
Dubnobasswithmyheadman (1994)
Z Emersonem w składzie trio zmieniło nazwę na Lemon Interrupt. W 1992 roku skład ten zadebiutował dwoma singlami, „Dirty”/„Minneapolis” i „Bigmouth"/„Eclipse”, wydanymi przez Junior Boy’s Own[2]. Po ich wydaniu muzycy powrócili do nazwy Underworld. Zadebiutowali w 1992 roku singlem „Mother Earth”/„The Hump”, który wydali własnym sumptem za pożyczone 600 funtów i który sprzedawali z bagażnika samochodu Smitha. Dochód ze sprzedaży był niewielki, ale zespół nabrał przekonania, że wreszcie udało mu się coś osiągnąć[7]. Później, w tym samym roku Underworld zaprezentował 14-godzinny didżejski jam session w przedsięwzięciu multimedialnym Experimental Sound Field na Glastonbury Festival, gdzie na ekranach rozstawionych wokół terenu festiwalu wyświetlano obrazy towarzyszące muzyce na scenie. Muzycy odbyli również tournée z zespołem Orbital w ramach Midi Circus Roadshow, podczas którego prezentowali coraz bardziej zintegrowany system akustyczny, wytwarzający eksplodujące dźwięki podczas występów na żywo[8].
Po powrocie do nazwy Underworld muzycy wydali w 1993 roku single „Rez” i „Mmm... Skyscraper I Love You”, które wywołały pewną sensację w środowisku muzyki dance. Zamiast dodawać drobne elementy muzyki techno do formuły popu czy rocka (jak czyniło wówczas wiele zespołów), Underworld potraktował techno jako dominującą formę[2]. 13-minutowy „Mmm... Skyscraper I Love You”, będący połączeniem space rocka, techno, rytmów latynoskich, przestrzennej gry gitarowej w stylu Davida Gilmoura, przekształconych sampli i żartobliwych tekstów Hyde’a, wywarł istotny wpływ na takich wykonawców jak: Orbital, Fluke, Leftfield i The Chemical Brothers[8].
Debiutancki album zespołu, Dubnobasswithmyheadman, wydany w 1994 roku, zyskał pochwały licznych krytyków[2]. Doszedł do 12. miejsca na UK Albums Chart[9], a zespół rozpoczął koncerty na żywo, odbywając dwukrotne tournée koncertowe po Wielkiej Brytanii (występując między innymi na Glastonbury Festival), Europie i Japonii[2]. Dubnobasswithmyheadman był zapowiedzią następnych albumów, utrzymanych w podobnie eklektycznej stylistyce.
Second Toughest in the Infants (1996)
Kolejny album, Second Toughest in the Infants (1996), był utrzymany w podobnym stylu, co jego poprzednik, Dubnobasswithmyheadman, choć był subtelniejszy i bardziej zróżnicowany stanowiąc płynną, eklektyczną fuzję różnych gatunków tanecznych, takich jak: dub, dance i techno[10]. Zebrał on wiele pochwał od krytyków[2]. Doszedł do 9. miejsca na UK Albums Chart[11] przebywając na niej 34 tygodnie[2]. Wydany w tym samym czasie singiel „Born Slippy” znalazł się (w wersji „Born Slippy. NUXX”) na ścieżce dźwiękowej filmu Trainspotting w reżyserii Danny’ego Boyle’a, zdobywając światową popularność[12]. Na początku lipca 1996 roku dotarł do drugich miejsc na listach: UK Singles Chart[13] oraz na UK Dance[14]. Underworld działał również w Tomato, własnej firmie zajmującej się projektowaniem graficznym, przygotowywaniem reklam (dla takich firm jak: Nike, Sony, Adidas czy Pepsi) oraz remiksów (między innymi Depeche Mode, Björk i Simply Red)[2]. Emerson kontynuował działalność DJ-ską, wydając między innymi: Mixmag Live Volume 13 – Techno Fruit (1994, z Dave’em Angelem)[15] oraz Psychotrance 2 i Muzik Masters – Darren Emerson Mix (oba z 1995, samodzielnie)[16][17].
Beaucoup Fish (1999)
W 1998 roku zespół rozpoczął rejestrowanie materiału na nowy album. W połowie nagrywania udał się na tournée, w czasie którego prezentował na żywo nowy materiał modyfikując niektóre utwory. Później, po powrocie do studia i ponownym przesłuchaniu taśm dokonał ostatecznej korekty nagrań[18]. Album Beaucoup Fish, utrzymany w stylistyce techno, tech house i downtempo, został wydany 1 marca 1999 roku[19]. Doszedł do 3. miejsca na UK Albums Chart[20] i do 1. na UK Independent Albums[21]. Według międzynarodowego oddziału Virgin Records w Londynie został sprzedany w Wielkiej Brytanii w liczbie 121 tysięcy egzemplarzy w pierwszym tygodniu wydania; w Japonii w pierwszym tygodniu wydania (20 lutego 1999) osiągnięto 46 tysięcy[22]. 26 lutego uzyskał w Wielkiej Brytanii Certyfikat Złotej Płyty British Phonographic Industry[23]. Do 2017 roku był najbardziej udanym albumem studyjnym Underworld, z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy[24]. Utwór „Moaner” wcześniej znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu Batman i Robin[25].
4 września 2000 roku ukazał się album koncertowy zespołu, Everything, Everything[26]. Materiał muzyczny zawarty na nim pochodzi z dwóch kolejnych koncertów Underworld w Europie: z festiwalu Pukkelpop w Belgii i z festiwalu Lowlands w Holandii. Miksowanie i przygotowanie nagrań zajęło muzykom ponad rok[27]. Po wydaniu tego albumu z zespołu odszedł Darren Emerson, by kontynuować karierę jako DJ[2]. Swój czas spędzony z zespołem muzyk ocenił jako „genialny”, a decyzję odejścia tłumaczył zmęczeniem i chęcią kontynuowania działalności na własny rachunek. Jego pierwszym solowym dokonaniem był wydany 15 maja 2000 roku mix album Global Underground 015: Uruguay, nagrany podczas jego ostatniego didżejskiego występu w Ameryce Południowej[28]. Po odejściu Emersona pojawiły się wątpliwości, czy Smith i Hyde poradzą sobie bez niego, zważywszy jego ważny wkład w muzykę zespołu na przestrzeni dekady. Wątpliwości okazały się nieuzasadnione[29].
A Hundred Days Off (2002)
16 września 2002 roku został wydany kolejny album studyjny zespołu, A Hundred Days Off, skomponowany i nagrany przez Hyde’a i Smitha[30]. 10 grudnia doszedł on do 2. miejsca na liście Top Dance/Electronic Albums tygodnika Billboard[31].
3 listopada 2003 roku ukazała się kompilacja 1992–2002[32].
W 2005 roku do Underworld dołączył DJ i producent muzyczny, Darren Price (towarzyszył zespołowi na koncertach do 2016 roku)[33].
Riverrun (2005–2006)
W tym samym roku Karl Hyde i Rick Smith rozpoczęli realizację projektu muzyczno-graficznego Riverrun. Jego efektem były trzy półgodzinne utwory muzyczne połączone z zestawem artystycznych dodatków wizualnych, takich jak zdjęcia, udostępnione przez zespół wyłącznie jako digital download za pośrednictwem własnej strony internetowej Underworldlive.com[34].
W 2006 roku wszedł na ekrany kin film Anthony’ego Minghelli Rozstania i powroty, do którego ścieżkę dźwiękową nagrali Underworld i Gabriel Yared[35].
23 marca 2007 roku na ekrany kin wszedł film Danny’ego Boyle’a W stronę słońca, do którego muzykę napisali John Murphy i Underworld[36]. 25 listopada następnego roku ukazała się ścieżka dźwiękowa z tego filmu, Sunshine (Music from the Motion Picture)[37].
16 czerwca 2007 roku Underworld z powodu zamieszek wywołanych przez zamaskowanych osobników został zmuszony do odwołania swojego występu na festiwalu Ejekt w Atenach. Według oświadczenia wydanego przez zespół, Rick Smith został ranny, kiedy 30 zamaskowanych anarchistów uzbrojonych w gaz CS, żelazne pręty i kije bejsbolowe szturmowało stadion przed północą, podczas występu Beastie Boys. Podpalanie pojazdów i uszkadzanie mienia oraz rany, jakie odniosło kilka osób, spowodowały ewakuację stadionu. Ranni (w tym Smith) otrzymali pomoc w pobliskim szpitalu[38].
Oblivion with Bells (2007)
15 października 2007 roku ukazał kolejny album studyjny zespołu, Oblivion with Bells[39]. 3 listopada doszedł on do 1. miejsca na liście Top Dance/Electronic Albums tygodnika Billboard[31]. Promujący go singel „Crocodile” znalazł się na ścieżce dźwiękowej gry komputerowej FIFA Street 3[40].
5 sierpnia 2008 roku, 3 dni przed planowanym otwarciem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie ukazał się (w formie digital download) album Songs for Tibet: The Art of Peace, będący wspólnym przedsięwzięciem artystów (między innymi: Stinga, Johna Mayera, Dave’a Matthewsa, Rush, Suzanne Vegi, Imogen Heap, Joan Armatrading, Damiena Rice’a, Garbage i Underworld), wyrażającym ich poparcie dla Tybetu, okupowanego od 1951 roku przez Chiny[41].
Barking (2010)
13 września 2010 roku wyszedł następny album studyjny zespołu, Barking. Pojawili się na nim gościnnie, między innymi: Dubfire (producent i instrumenty klawiszowe w „Bird 1” i „Grace”), Paul van Dyk (producent „Diamond Jigsaw”), Al Tourettes, Appleblim (producenci „Hamburg Hotel”), Lincoln Barrett (autor i producent „Scribble” i „Moon In Water”) i córka Ricka Smitha, Esme (chórki w „Always Loved A Film”). Do jednej z wersji wydawniczych albumu dołączona została płyta DVD z teledyskami do poszczególnych utworów[42]. 2 października album doszedł do 6. miejsca na liście Top Dance/Electronic Albums tygodnika Billboard[31]
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie (2012)
W grudniu 2010 roku Danny Boyle rozpoczął, na zamówienie Royal National Theatre, pracę nad adaptacją sceniczną powieści Mary Shelley, Frankenstein (autorem adaptacji był Nick Dear). O napisanie muzyki do sztuki reżyser zwrócił się do Underworld. Premiera sztuki miała miejsce w lutym 2011 roku[43], a 17 marca ukazała się (jako digital download) ścieżka dźwiękowa do sztuki[44].
4 grudnia tego samego roku ukazała się (w formie digital download) kompilacja A Collection na której znalazły się: „Beebop Hurry”, wspólny utwór Karla Hyde’a i Briana Eno, „Downpipe (Radio Edit)”, wspólny utwór Underworld, Marka Knighta & D Ramireza oraz „The First Note Is Silent (Radio Edit)” High Contrast, wykonany przez Tiësto i Underworld[45]. 23 stycznia 2012 roku album ukazał się jako CD[46]; w tym samym dniu została wydana 3-płytowa kompilacja CD, 1992–2012 The Anthology[47].
W 2012 roku zespół został dyrektorem muzycznym ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie[48]. 2 sierpnia ukazał się album z muzyką z ceremonii otwarcia, Isles Of Wonder (Music For The Opening Ceremony Of The London 2012 Olympic Games), na którym znalazły się utwory wykonawców biorących w niej udział, w tym Underworld[49]. W październiku tego samego roku zespół otrzymał nagrodę w kategorii: Q innovation in sound, przyznaną mu przez magazyn Q[50].
22 kwietnia 2013 roku Karl Hyde wydał swój debiutancki album solowy, Edgeland[51].
Wznowienia albumów z lat 90. Barbara Barbara... (2014–2017)
Underworld ogłosił plany wznowienia swoich albumów studyjnych w zremasterowanych i rozszerzonych edycjach[2]. 6 października 2014 roku pojawiła się jubileuszowa edycja Dubnobasswithmyheadman, dostępna jako podwójne CD, podwójny LP, HD-Blu Ray oraz wersja super-deluxe z pięcioma płytami CD, wypełnionymi remiksami i niepublikowanymi nagraniami. 11 października zespół dał z tej okazji specjalny koncert w londyńskiej Royal Festival Hall[52]. 20 listopada 2015 roku ukazała się podobna reedycja Second Toughest in the Infants, ponownie w wersji dwupłytowej, jak również w rozbudowanej 4-płytowej, spośród których jeden dysk został poświęcony ewolucji utworu „Born Slippy .NUXX”[53].
18 marca 2016 roku wyszedł kolejny album studyjny zespołu, Barbara Barbara, We Face a Shining Future. Wydanie albumu promowała krótka trasa koncertowa zespołu po Niemczech (Berlin, Mannheim), Wielkiej Brytanii (Londyn), Holandii (Schijndel, Groningen, Amsterdam) i Belgii (Bruksela)[54]. 25 marca album doszedł do 2. miejsca na UK Dance Albums[55], a 4 września do 1. miejsca na liście Top Dance/Electronic Albums tygodnika Billboard[31]. Został nominowany do nagrody Grammy w kategorii Best Dance/Electronic Album[56].
W 2017 roku wyszła reedycja Beaucoup Fish, dostępna jako: super-deluxe 4CD, podwójny LP i pojedynczy CD[57].
World of Underworld i Drift (2018–2019)
5 maja 2018 roku zespół zainicjował projekt World of Underworld, którego celem było nowe spojrzenie na trwającą trzy dekady twórczość, zachowaną jako nagrania zapisane na taśmach, wytłoczone na winylach, „zamrożone w czasie” w chwili wydania, czy przesyłane strumieniowo. Projekt został podzielony na cztery części, oznaczone kolorami:
- bigroombangersandstadiumtechnoman (kolor pomarańczowy) – niektóre z największych hitów Underworld i nie tylko,
- melodicgroovefortwistedfloorsman (zielony) – niektóre z najlepszych utworów zespołu,
- balearicbeatsandchugginghouseman (czerwony) – otwierający się klasycznym remiksem „Water from a Vine Leaf” Williama Orbita z 1993 roku, będący wyborem „błogich, utrzymanych w średnim tempie utworów od zachodu do wschodu słońca”,
- ambientballadsandelectronicfolkman (niebieski) – zbiór utworów „wzniosłych, pozbawionych beatu i transcendentnych”.
World of Underworld miał ewoluować w miarę pojawiania się nowych wydawnictw i odnalezionego materiału na platformach streamingowych, stając się platformą dla eksperymentów, procesu twórczego i spontanicznych wydawnictw. Pierwszym z nich był „Brilliant Yes That Would Be”[58].
27 lipca 2018 roku Underworld wspólnie z Iggy Popem wydał EP-kę Teatime Dub Encounters[59].
1 listopada 2018 roku zespół rozpoczął realizowanie kolejnego projektu, zatytułowanego Drift, pomyślanego jako ciągły eksperyment, w ramach którego Underworld będzie regularnie publikował nowe materiały (muzyka, filmy, historie) we współpracy z zespołem Tomato i zaprzyjaźnionymi artystami, poczynając od dramaturgów, poprzez DJ-ów jazzowych i techno, po malarzy i poetów[60]. Projekt został podzielony na 5 odcinków (Episodes): Dust, Atom, Heart, Space i Game[61]. Jako podsumowanie projektu 1 listopada 2019 roku ukazał się box set Drift Series 1, złożony z: 1-płytowego samplera, 6 płyt CD, 1 płyty Blu-ray i 80-stronicowej, ekskluzywnej książki dokumentującej cały projekt[62].
19 marca 2023 roku w The Marble Factory w Bristolu Underworld dał swój pierwszy w tym roku koncert prezentując wśród 15 utworów 4 nowe: „Gene Pool”, „Strawberry Hotel”, „Denver Luna” i „And The Colour Red”. Te same utwory wykonał również dzień później w ramach koncertu na rzecz Teenage Cancer Trust w Royal Albert Hall w Londynie[63].
Certyfikaty
Trzy albumy zespołu: Dubnobasswithmyheadman, Second Toughest in the Infants i Beaucoup Fish zdobyły certyfikat złotej płyty BPI, odpowiednio: 1 stycznia 1997[64], 1 sierpnia 1996[65] i 26 lutego 1999 roku[66].
Singel „Born Slippy” zdobył 1 listopada 1996 roku certyfikat złotej[67], a „Born Slippy Nuxx” 7 stycznia 2022 roku certyfikat platynowej płyty[68].
Dyskografia
Zestawienie ma podstawie strony zespołu w Discogs[69]:
Albumy
Albumy studyjne
- Underneath the Radar (1988)
- Change the Weather (1989)
- Dubnobasswithmyheadman (1993)
- Second Toughest in the Infants (1996)
- Beaucoup Fish (1999)
- A Hundred Days Off (2002)
- Oblivion with Bells (2007)
- Barking (2010)
- Barbara Barbara, We Face a Shining Future (2016)
- Drift Series 1 (2018)
Albumy koncertowe
- Everything, Everything (2000)
Ścieżki dźwiękowe
- Breaking and Entering (2006)
- Sunshine (2008)
- Frankenstein (2011)
Kompilacje
- 1992–2002 (2003)
- 1992–2012 The Anthology (2011)
- A Collection (2011)
- A Collection 2 (2016)
Single i EP-ki
- „Glory! Glory!” (1988)
- „Underneath the Radar” (1988)
- „Stand Up” (1989)
- „Mother Earth” / „The Hump” (1992)
- „Mmm... Skyscraper I Love You” (1993)
- „Rez” (1993)
- „Spikee” / „Dogman Go Woof” (1994)
- „Dark & Long” (1994)
- „Cowgirl” (1994)
- „Dirty Epic” (1994)
- „Born Slippy” (1995)
- „Pearl's Girl” (1996)
- „Born Slippy .NUXX” (1996)
- „Moaner” (1997)
- „Push Upstairs” (1999)
- „Jumbo” (1999)
- „King of Snake” (1999)
- „Bruce Lee” (1999)
- „Cowgirl (live)” (2000)
- „Two Months Off” (2002)
- „Dinosaur Adventure 3D” (2003)
- „Vanilla Monkey” (2006)
- „Peggy Sussed” (2006)
- „Play Pig” (2006)
- „Boy, Boy, Boy” (2007)
- „Crocodile” (2007)
- „Beautiful Burnout” (2007)
- „Phonestrap” (2008)
- „020202” (2008)
- „Ring Road” (2008)
- „Downpipe” (2008) (z Markiem Knightem i D.Ramirezem)
- „Bird 1” (2010)
- „Always Loved A Film” (2010)
- „Scribble” (2010)
- „Live” (2010, EP Wideo)
- „The First Note Is Silent” (2011) (High Contrast Feat. Tiësto & Underworld)
- „Diamond Jigsaw” (2011)
- „Ten Sander” (2013) (Van Doorn z Markiem Knightem i Underworld)
- „Cowgirl” (2014, digital download)
- „Baby Wants To Ride” (2015) (Underworld, Heller & Farley, The Misterons)
- „If Rah” (2016)
- „Ova Nova” (2016)
- „Nylon Strung” (2016)
- „I Exhale” (2016)
- „Shining Future Remixes” (EP) (2016)
- „Slow Slippy” (2017)
- „Long Slow Slippy” / „Eventually But” (2017)
- „Get Your Shirt” (2018) (Underworld & Iggy Pop)
- „Brilliant Yes That Would Be” (2018)
- „Another Silent Way (Film Edit)” (2018)
- Teatime Dub Encounters (2018) (Underworld & Iggy Pop)
- „World Of Underworld In Electronic Sound” (2018)
- „I'll See Big” (2018) (Underworld & Iggy Pop)
- „Bells & Circles” (2018) (Underworld & Iggy Pop)
- „Imagine A Box” (2019)
- „Tree And Two Chairs” (2019)
- „Schiphol Test” (2019)
- „Listen To Their No” (2019)
- „Hundred Weight Hammer” (2019)
- „Appleshine Continuum” (2019) (Underworld & The Necks)
- „Dune” (2019)
- „S T A R” (2019)
- „Toluca Stars (Film Edit)” (2019)
- „Altitude Dub” (2019)
- „Listen To Their No” / „Soniamode (Aditya Game Version)” (2019)
- „Universe Of Can When Back” (2019)
- „Two Months Off (Limited Edition 2021)” (2021)
Przypisy
- 1 2 3 4 5 6 7 Dorian Lynskey: Underworld's Dubnobass ... 20 years on. The Guardian. [dostęp 2021-10-23]. (ang.).
- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 John Bush: Underworld Biography, Songs & Albums | AllMusic. AllMusic. [dostęp 2021-10-23]. (ang.).
- 1 2 3 Andrew Unterberger: The SPIN Interview: Underworld. Spin. [dostęp 2021-10-23]. (ang.).
- ↑ Hugh Montgomery: How We Met: Rick Smith & Karl Hyde. The Independent. [dostęp 2021-10-23]. (ang.).
- ↑ Andrew Harrison: Underworld: ‘Rave was more punk than punk’. BBC Culture. [dostęp 2021-10-23]. (ang.).
- ↑ Random Dance: John Warwicker, Tomato - Graphic design. randomdance.org. [dostęp 2021-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-21)]. (ang.).
- ↑ Justin Kleinfeld. A Decade Of Memories: After 10 years Underworld still remains the most significant name in dance music. „CMJ New Music Report”. 78 (845), s. 6, grudzień 2003. New York: CMJ Network, Inc.. ISSN 0890-0795. [dostęp 2021-10-28]. (ang.).
- 1 2 Taylor 2006 ↓, s. 268.
- ↑ Official Charts Company: Official Albums Chart Top 75: 30 January 1994 – 05 February 1994. officialcharts.com. [dostęp 2021-10-23]. (ang.).
- ↑ Stephen Thomas Erlewine: Second Toughest in the Infants – Underworld. AllMusic. [dostęp 2021-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-25)]. (ang.).
- ↑ Official Charts Company: Official Albums Chart Top 100: 17 March 1996 – 23 March 1996. officialcharts.com. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Tamara Palmer: Underworld “Born Slippy”. insomniac.com. [dostęp 2022-08-11]. (ang.).
- ↑ Official Charts Company: Official Singles Chart Top 100: 07 July 1996 – 13 July 1996. officialcharts.com. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Official Charts Company: Official Dance Singles Chart Top 40: 07 July 1996 – 13 July 1996. officialcharts.com. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Mixmag Live Volume 13 – Techno Fruit. Discogs. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Discogs: Darren Emerson – Psychotrance 2. discogs.com. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Muzik Masters – Darren Emerson Mix. Discogs. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Michael Paoletta. Underworld Rises Again With 'Fish'. UK Dance Act Targets US Audience With Junior Boy’s Own, V2 Disc. „Billboard”. Nr 12. 111, s. 80, marzec 1999. New York: Nielsen Business Media, Inc. ISSN 0006-2510. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Underworld – Beaucoup Fish. Discogs. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Official Charts Company: Official Albums. officialcharts.com. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Official Charts Company: Official Independent Albums Chart Top 50: 07 March 1999 – 13 March 1999. officialcharts.com. [dostęp 2021-06-11]. (ang.).
- ↑ Michael Paoletta. Underworld Rises Again With 'Fish'. UK Dance Act Targets US Audience With Junior Boy’s Own, V2 Disc. „Billboard”. Nr 12. 111, s. 11, 20. New York: Nielsen Business Media, Inc. ISSN 0006-2510. [dostęp 2021-06-15]. (ang.).
- ↑ BPI: BRIT Certified. bpi.co.uk. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Rough Trade: Underworld – Beaucoup Fish. roughtrade.com. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Various – Batman & Robin: Music From And Inspired By The "Batman & Robin" Motion Picture. Discogs. [dostęp 2021-10-24]. (ang.).
- ↑ Underworld – Everything, Everything (Underworld Live). Discogs. [dostęp 2021-10-25]. (ang.).
- ↑ Graham Reed: Album Review: Underworld – Everything Everything (Live CD). Drowned in Sound. [dostęp 2021-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-20)]. (ang.).
- ↑ NME: Darren Won’t Go Under. NME. [dostęp 2021-10-30]. (ang.).
- ↑ Taylor 2006 ↓, s. 269.
- ↑ Underworld – A Hundred Days Off. Discogs. [dostęp 2021-10-25]. (ang.).
- 1 2 3 4 Billboard: Chart History: Underworld. billboard.com. [dostęp 2021-10-25]. (ang.).
- ↑ Underworld – 1992-2002. Discogs. [dostęp 2021-10-25]. (ang.).
- ↑ Darren Price. Discogs. [dostęp 2021-10-25]. (ang.).
- ↑ Jane Oriel: Shake it up and start again: Underworld's Karl Hyde gets all excited about the Riverrun downloads. Drowned in Sound. [dostęp 2022-09-28]. (ang.).
- ↑ IMDb: Breaking and Entering. imdb.com. [dostęp 2021-10-25]. (ang.).
- ↑ IMDb: Sunshine (2007). imdb.com. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ John Murphy And Underworld – Sunshine (Music From The Motion Picture). Discogs. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ NME Los Angeles staff: Underworld man injured at Athens festival. NME. [dostęp 2021-10-28]. (ang.).
- ↑ Underworld – Oblivion With Bells. Discogs. [dostęp 2021-10-25]. (ang.).
- ↑ FIFPlay: FIFA Street 3 – Soundtrack. fifplay.com. [dostęp 2021-10-30]. (ang.).
- ↑ Natalie Finn: Sting, Matthews, Mayer Gamer for Tibet Than Beijing – E! Online. eonline.com. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld – Barking. Discogs. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Sean Michaels: Underworld to score Danny Boyle's Frankenstein. The Guardian. [dostęp 2021-10-30]. (ang.).
- ↑ Underworld – Frankenstein (Music From The Play). Discogs. [dostęp 2021-10-30]. (ang.).
- ↑ Underworld – A Collection. Discogs. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld – A Collection. Discogs. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld – 1992-2012 The Anthology. Discogs. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Steve Baltin: Underworld Named Music Directors of 2012 Olympics. Rolling Stone. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Various – Isles Of Wonder (Music For The Opening Ceremony Of The London 2012 Olympic Games). Discogs. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Mark Savage: Muse, Pulp and Blur win Q Awards – BBC News. BBC. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ George Bass: Album Review: Karl Hyde – Edgeland /Releases /Drowned in Sound. Drowned in Sound. [dostęp 2021-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-26)]. (ang.).
- ↑ Underworld: dubnobasswithmyheadman: 20th anniversary re-issue & show | Underworld Live. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-30)]. (ang.).
- ↑ Underworld: Second Toughest In The Infants Out Now! | Underworld Live. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-23)]. (ang.).
- ↑ Underworld: Barbara Barbara, we face a shining future | Underworld Live. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-24)]. (ang.).
- ↑ Official Charts Company: Official Dance Albums Chart Top 40: 25 March 2016 – 31 March 2016. officialcharts.com. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Kat Bein: The Chainsmokers & Flume Represent for Dance Music at 2017 Grammys, DJ Snake Snubbed Once Again. Billboard. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld: Underworld: Beaucoup Fish (2017 Reissue) | Underworld Live. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-09)]. (ang.).
- ↑ Underworld: World of Underworld – Underworld. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld & Iggy Pop – Teatime Dub Encounters. Discogs. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld: DRIFT series Launched – Underworld. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld: DRIFT – An ongoing experiment by Underworld. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Underworld: DRIFT Series 1 details – Underworld. underworldlive.com. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
- ↑ Tom Skinner: Watch Underworld debut new songs at first show of 2023. NME. [dostęp 2023-06-28]. (ang.).
- ↑ BPI: Underworld: Dubnobasswithmyheadman. bpi.co.uk. [dostęp 2023-08-06]. (ang.).
- ↑ BPI: Underworld: Second Toughest In The Infants. www.bpi.co.uk. [dostęp 2023-08-06]. (ang.).
- ↑ BPI: Underworld: Beaucoup Fish. bpi.co.uk. [dostęp 2023-08-06]. (ang.).
- ↑ BPI: Underworld – Born Slippy. bpi.co.uk. [dostęp 2023-08-06]. (ang.).
- ↑ BPI: Underworld – Born Slippy Nuxx. bpi.co.uk. [dostęp 2023-08-06]. (ang.).
- ↑ Underworld. Discogs. [dostęp 2021-10-30]. (ang.).
Bibliografia
- Underworld. W: Steve Taylor: The A to X of Alternative Music. London: Continuum, 2006. ISBN 0-8264-8217-1. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Underworld w bazie IMDb (ang.)
- Underworld w bazie Discogs.com (ang.)