ulica Oświęcimska
Bytków, Michałkowice
Ilustracja
Rondo u zbiegu ulic: Oświęcimskiej, Kościelnej, Maciejkowickiej oraz E. Orzeszkowej; na wprost początek ulicy Oświęcimskiej
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Siemianowice Śląskie

Długość

około 990 m

Przebieg
ul. Kościelna
0 m ← ul. Maciejkowicka
ul. E. Orzeszkowej
50 m ul. E. Orzeszkowej (pl. 11 Listopada) →
180 m droga do pałacu Rheinbabenów
260 m ← ul. W. Sikorskiego
światła 390 m
570 m ← ul. E. Plater
735 m ← ul. Obrońców Warszawy
810 m ← ul. Traugutta
ul. Samorządowców →
ul. Łącząca ↘
990 m linia kolejowa 161
ul. Bytkowska
Położenie na mapie Siemianowic Śląskich
Mapa konturowa Siemianowic Śląskich, po lewej znajduje się punkt z opisem „ulica Oświęcimska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Oświęcimska”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Oświęcimska”
50,315059°N 19,003660°E/50,315059 19,003660

Ulica Oświęcimska w Siemianowicach Śląskichulica w zachodniej części Siemianowic Śląskich o długości około 990 metrów i przebiegu południkowym, łącząca od północy Michałkowice z Bytkowem na południu. Na północy krzyżuje się ona na rondzie z ulicami: Maciejkowicką, Kościelną i E. Orzeszkowej, zaś na południu jej przedłużeniem w rejonie przejazdu kolejowego jest ulica Bytkowska. Przy ulicy położony jest zabytkowy kompleks pałacowy z pałacem Rheinbabenów, Parkiem Górnik oraz domem ogrodnika. Ulicą kursują ponadto autobusy ZTM.

Charakterystyka i przebieg

Przejazd kolejowy na końcu ulicy Oświęcimskiej

Ulica Oświęcimska znajduje się w zachodniej części Siemianowic Śląskich, na obszarze dwóch dzielnic: Bytków (południowy fragment ulicy) i Michałkowice – granica dzielnic droga przecina na wysokości skrzyżowania z ulicą Obrońców Warszawy[1]. Numeracja domów zaczyna się od strony północnej. Tam też ulica krzyżuje się na rondzie z ulicami: Maciejkowicką (na zachód; w kierunku Maciejkowic w Chorzowie), Kościelną (na północ; centrum Michałkowic) i E. Orzeszkowej (na wschód; w kierunku Centrum). Droga na całej długości na południkowy przebieg i od strony zachodniej przecina kolejno ulice: gen. W. Sikorskiego, E. Plater, Obrońców Warszawy i R. Traugutta, zaś od strony wschodniej ulice: E. Orzeszkowej (boczne odgałęzienie; plac 11 Listopada), Przedsiębiorców i Łączącą. Łączna długość ulicy wynosi około 990 metrów[2].

Ulica Oświęcimska jest jedną z ulic w ciągu dróg Siemianowicach Śląskich, biegnących pomiędzy granicą miasta z Katowicami przy wieży telewizyjnej w Bytkowie a granicą z Piekarami Śląskimi na końcu ulicy Tarnogórskiej, która jednocześnie jest jedną z najczęściej uczęszczanych dróg w Siemianowicach Śląskich. Tworzą ją ulice: W. Wróblewskiego, Niepodległości, Bytkowska, Oświęcimska, Kościelna i Tarnogórska[3].

Ulica Oświęcimska jest drogą powiatową[4] i w systemie TERYT widnieje ona pod numerem 15440[5]. Kod pocztowy na adresów przy ulicy wynosi 41-103[6]. Nawierzchnia ulicy wykonana jest na całej długości z asfaltobetonu[7]. W 2014 roku przy ulicy Oświęcimskiej mieszkało 113 osób[8].

Wzdłuż ulicy Oświęcimskiej kursują autobusy organizowane na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Zlokalizowane są tutaj dwa przystanki: Michałkowice Kościół i Michałkowice Park Górnik, przy których zatrzymywało się na początku listopada 2021 roku 12 linii (w tym jedna nocna). Linie te łączą tę część miasta z innymi dzielnicami Siemianowic Śląskich oraz niektórymi miejscowościami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym z: Chorzowem, Katowicami, Piekarami Śląskimi i Rudą Śląską[9].

Historia

Pałac Rheinbabenów („Zameczek”) od strony Parku Górnik

Obecna ulica Oświęcimska na całej swojej długości zaznaczona jest na mapach wydanych w 1883 i 1901 roku. Wówczas zabudowa koncentrowała się tylko w północnej, michałkowickiej części drogi[4]. Droga ta zaś była wówczas trasą łącząca Michałkowice z Bytkowem. W tym czasie charakterystycznym punktem było miejsce, w którym droga omijała łukiem nieistniejący obecnie stary michałowicki kościół[10]. Jeszcze w I połowie XIX wieku obecna ulica Oświęcimska przy przejeździe kolejowym przecinała potok stanowiący naturalną granicę pomiędzy Michałkowicami a Bytkowem. Potok ten, zwany również Potokiem Bańgowskim, płynął od Chorzowa (Starego) w kierunku dawnej osady Jakubowice, po czym wpadał do Brynicy[11].

Przy dzisiejszej ulicy Oświęcimskiej znajduje się pałac Rheinbabenów, który swoją ostateczną formę uzyskał do 1910 roku. Michałkowicki pałac od XVI wieku był siedzibą kilku arystokratycznych rodzin[12]. Został on wybudowany on w otoczeniu parku (obecny Park Górnik), na końcu którego znajdowały się zabudowania gospodarcze, a w 1909 roku dla leśniczego i ogrodnika zamkowego powstał neogotycki dom mieszkalny projektu Louisa Dame[13].

Budynek Przedszkola nr 12 pochodzący z lat 70. XX wieku

W 1951 roku Bytków i Michałkowice wraz z obecną ulicą Oświęcimską weszły w skład Siemianowic Śląskich[14]. W czasach Polski Ludowej ulica nosiła już swoją obecną nazwę[4]. Na terenie parku w latach 70. XX wieku na Kopalnia Węgla Kamiennego „Siemianowice” postawiła budynek przedszkola i przychodnię lekarską. Budynek przychodni w latach 90. XX wieku został wyburzony[13].

W 2009 roku opracowano koncepcję modernizacji ciągu ulic i skrzyżowań pomiędzy Bytkowem a granicą miasta z Piekarami Śląskimi, w ramach których zaplanowano m.in. zmiany konstrukcyjne nawierzchni dróg i przebudowę ważniejszych skrzyżowań, głównie na ronda. W ramach tych planów przewidziano m.in. rondo na skrzyżowaniu ulic: Kościelnej, E. Orzeszkowej, Oświęcimskiej i Maciejkowickiej[3]. Na przełomie lutego i marca 2013 roku miasto Siemianowice Śląskie ogłosiło przetarg na budowę ronda[15]. Realizację prac budowlanych rozpoczęto 9 kwietnia 2013 roku[16]. Rondo dla ruchu samochodowego oddano do użytku 31 lipca 2013 roku[17]. Łączny koszt prac wyniósł 2,7 mln złotych, a zostały one zrealizowane przez katowicką firmę Drogopol-ZW[16].

W 2015 roku zmodernizowano ulicę Oświęcimską na odcinku 0,5 km pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą gen. W. Sikorskiego a skrzyżowaniem z ulicą Obrońców Warszawy. Koszt prac modernizacyjnych wyniósł blisko 197 tys. złotych[18]. W kwietniu 2016 roku miasto Siemianowice Śląskie ogłosiło przetarg na wymianę nawierzchni asfaltobetonowej w wybranych miejscach, w tym na ulicy Oświęcimskiej pomiędzy budynkiem nr 6 a ulicą Bytkowską[19]. Prace rozpoczęto 27 lipca 2016 roku i w pierwszej kolejności obejmowały wymianę krawężników drogowych i modernizację chodnika, a w późniejszym czasie wymianę nawierzchni jezdni[7]. Prace modernizacyjne zakończono do połowy września tego samego roku[20]. Prace te prowadzone na długości 0,26 km kosztowały około 194 tys. złotych[18]. Na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku zmodernizowano przejazd kolejowy znajdujący się na pograniczu ulicy Bytkowskiej i ulicy Oświęcimskiej[21][22].

W latach 2017–2018 przeprowadzono pierwszy etap modernizacji michałkowickiego „Zameczku”, obejmujący m.in. renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej czy montaż iluminacji. W tym samym okresie zmodernizowano przylegające do „Zameczku” Planty Michałkowickie[18]. Prace modernizacyjne na Plantach rozpoczęto w połowie czerwca 2017 roku[23]. W ramach prac powstały nowe chodniki z nawierzchnią granitową i mineralną, przebudowano parking, wybudowano plac zabaw, a także postawiono elementy małej architektury, w tym m.in. fontannę chodnikową. W latach 2019–2020 prace renowacyjne pałacu Rheinbabenów obejmowały jego wnętrza, w tym oranżerię[18].

W 2018 roku na odcinku 600 metrów przebudowano nawierzchnię chodników wraz z zatoką autobusową po wschodniej stronie drogi pomiędzy michałkowickim rondem a obecnym rondem przy ulicy Samorządowców[18]. W ramach budżetu obywatelskiego za 2019 roku na przejściu na pieszych na wysokości Przedszkola nr 12 zainstalowano sygnalizację świetlną[24]. Koszt prac przy budowie sygnalizacji wyniósł około 228 tys. złotych. W 2020 roku na zachodniej części ulicy Oświęcimskiej, na wysokości osiedla Robotniczego zmodernizowano oświetlenie, w ramach których zamontowano nowe energooszczędne latarnie na nieoświetlonych do tej pory chodnikach na długości 460 metrów. Koszt prac wyniósł około 80 tys. złotych[18].

W trzecim kwartale 2019 roku w sąsiedztwie Parku Górnik rozpoczęto realizację osiedla Dębowy Park. Na osiedlu zaprojektowano budynki z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, w których zaplanowano łącznie 120 lokali mieszkalnych[25]. W ramach prac zaplanowano również rewitalizację jednego z historycznych obiektów po dawnej szklarni. W maju 2020 roku trwała realizacja łącznie pięciu budynków[26].

W połowie grudnia 2019 roku rozpoczęto prace nad budową łącznika pomiędzy ulicą Michałkowicką a ulicą Oświęcimską. W ramach prac m.in. zaprojektowano nowe rondo na ulicy Oświęcimskiej, a także wybudowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe, kanalizację deszczową i oświetlenie drogi[27]. Nowy łącznik uroczyście oddano do użytku 31 lipca 2020 roku[28].

Obiekty historyczne i zabytkowe

Przy ulicy Oświęcimskiej znajdują się następujące historyczne i zabytkowe obiekty, wpisane do gminnej ewidencji zabytków bądź do rejestru zabytków:

  • Zespół pałacowo-folwarczny w Michałkowicach – kompleks wpisany do rejestru zabytków (nr rej.: A/1661/95 z 20 czerwca 1995 roku)[29], pochodzący z 1870 roku[30] i przełomu wieków XIX/XX, obejmujący następujące obiekty: pałac z oranżerią (pałac Rheinbabenów; ul. Oświęcimska 1; wybudowany w 1870 roku, przebudowany w 1907 roku, zmodernizowany w latach 2017–2020 roku[18]; wpisany do rejestru zabytków 9 listopada 1988 roku pod numerem: A/1379/88[29]), budynek gospodarczy, kotłownię, piwniczkę, park (obecnie Park Górnik)[31] oraz dom ogrodnika (ul. Oświęcimska 7; wpisany do rejestru zabytków – nr rej.: A/1379/88 z 5 listopada 1988 roku)[29],
  • Dawna willa dyrektora kopalni „Michał” (ul. Oświęcimska 2)[32],
  • Kamienica (ul. Oświęcimska 8)[33],
  • Kamienica (ul. Oświęcimska 10)[33],
  • Kamienica (ul. Oświęcimska 12)[33],
  • Kamienica (ul. Oświęcimska 13)[33],
  • Kamienica (ul. Oświęcimska 14)[33],
  • Kamienica (ul. Oświęcimska 16)[33].

Gospodarka i instytucje

Do systemu REGON na początku listopada 2021 roku zostało wpisanych łącznie 25 aktywnych podmiotów zarejestrowanych przy ulicy Oświęcimskiej, w tym m.in.: placówki medyczne, firmy handlowo-usługowe, sklepy wielobranżowe i inne[34]. Swoją siedzibę mają tu też następujące instytucje i stowarzyszenia:

  • SCK Zameczek (ul. Oświęcimska 1)[35],
  • Stowarzyszenie Rewitalizacji Rzeki Brynicy (ul. Oświęcimska 1)[36],
  • Przedszkole nr 12 w Siemianowicach Śląskich (ul. Oświęcimska 3)[37].

Przypisy

  1. Grodzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej: Geoportal Miasta Siemianowice Śląskie. siemianowice.geoportal2.pl. [dostęp 2021-11-01]. (pol.).
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 2021-11-01]. (pol.).
  3. 1 2 Michał Tabaka: Michałkowickie rondo to element całości. www.siemianowice.pl, 2013-08-01. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  4. 1 2 3 Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach: Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. mapy.orsip.pl. [dostęp 2021-11-01]. (pol.).
  5. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 2021-11-01]. (pol.).
  6. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., lipiec 2013, s. 1143 [zarchiwizowane 2013-07-15].
  7. 1 2 Jan Chmielewski: Ciąg dalszy remontu ul. Oświęcimskiej. www.siemianowice.pl, 2016-07-26. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  8. Lokalny... 2016-12 ↓, s. 117.
  9. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2021-11-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-29)]. (pol.).
  10. Halor 2000 ↓, s. 131.
  11. Halor 2000 ↓, s. 134.
  12. Anna Jakubowska: Nowe oblicze Zameczku. Uroczyste otwarcie już w piątek!. www.siemianowice.pl, 2018-08-01. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  13. 1 2 Siemianowickie Centrum Kultury: Informacje o obiekcie. www.siemck.pl. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  14. Derus 2015 ↓, s. 20.
  15. Paweł Szałankiewicz: Siemianowice: Powstanie szóste rondo. W Michałkowicach. siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl, 2013-03-01. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  16. 1 2 Paweł Szałankiewicz: Michałkowicach. Maciejkowicka zamknięta. Są objazdy. siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl, 2013-04-09. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  17. Paweł Szałankiewicz: Rondo w Michałkowicach jest już przejezdne. Brakuje jednak chodników. siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl, 2013-08-01. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  18. 1 2 3 4 5 6 7 Najważniejsze inwestycje od 2015 roku. www.google.com. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  19. Adrian Merta: Ruszyły przetargi na remonty dróg. www.siemianowice.pl, 2016-04-11. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  20. Ewa Roch: Około 48 tys. metrów kw. dróg oddano do użytku. www.siemianowice.pl, 2016-09-29. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  21. Adam Peterek: UWAGA! Objazd w związku z remontem przejazdu kolejowego. www.siemianowice.pl, 2017-06-21. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  22. Rafał Jakoktochce: Przejazd kolejowy znowu działa. www.siemianowice.pl, 2017-07-16. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  23. Bartosz Jaroszek: Modernizacja w Michałkowicach. www.siemianowice.pl, 2017-06-14. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  24. Dagmara Brudek-Schulz: Nowa sygnalizacja świetlna w Michałkowicach. www.siemianowice.pl, 2019-07-04. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  25. Dębowy Park. gethome.pl. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  26. Osiedle Dębowy Park – postępy na budowie. siemianowicesubiektywnie.pl, 2020-05-26. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  27. Dagmara Brudek-Schulz: Rozpoczęła się budowa łącznika ulicy Michałkowickiej z Oświęcimską. www.siemianowice.pl, 2019-12-12. [dostęp 2021-11-01]. (pol.).
  28. Rafał Jakoktochce: Otwarcie nowego łącznika drogowego. www.siemianowice.pl, 2020-07-30. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  29. 1 2 3 Pędzińska 2019 ↓, s. 22.
  30. Pędzińska 2019 ↓, s. 34.
  31. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Województwo śląskie. www.nid.pl. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  32. Pędzińska 2019 ↓, s. 25.
  33. 1 2 3 4 5 6 Pędzińska 2019 ↓, s. 30.
  34. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. Stan danych na dzień: 05-10-2021. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  35. Siemianowickie Centrum Kultury: SCK Zameczek. Dane kontaktowe. www.siemck.pl. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  36. STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI RZEKI BRYNICY. siop.siemianowice.pl. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).
  37. Przedszkole nr 12: Kontakt. p12siemianowice.edupage.org. [dostęp 2021-11-06]. (pol.).

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.