Taphrina tosquinetii
Ilustracja
Zniekształcenia liścia olchy wywołane przez Taphrina tosquinetii
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

szpetczaki

Rząd

szpetkowce

Rodzina

szpetkowate

Rodzaj

Taphrina

Gatunek

Taphrina tosquinetii

Nazwa systematyczna
Taphrina tosquinetii (Westend.) Magnus
Hedwigia 29: 25 (1890)

Taphrina tosquinetii (Westend.) Magnus – gatunek grzybów z klasy szpetczaków (Taphrinomycetes)[1]. Grzyb mikroskopijny, pasożyt olszy[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Taphrina, Taphrinaceae, Taphrinales, Taphrinomycetidae, Taphrinomycetes, Taphrinomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1886 r. Gérard Daniel Wetendorp nadając mu nazwę Asomyces tosquinetii. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Paul Wilhelm Magnus w 1890 r.[1]

Synonimy:

  • Ascomyces tosquinetii Westend. 1861
  • Exoascus tosquinetii (Westend.) Sacc. 1878
  • Lalaria tosquinetii R.T. Moore 1990[3].

Morfologia i objawy porażenia

Grzybnia Taphrina tosquinetii atakuje pąki olszy we wczesnej fazie ich rozwoju. Jej strzępki rozwijają się w naczyniach i przestrzeniach między komórkami miąższu żywiciela. Są wydłużone, cylindryczne i podzielone warstwowymi przegrodami. Średnica strzępek jest uzależniona od wielkości przestrzeni międzykomórkowych. W obszarze między naskórkiem a komórkami naskórka strzępki grzybni ulegają silnemu pogrubieniu i tworzą grubościenne komórki workotwórcze. W miarę dalszego rozwoju komórki grzyba powiększają się i tworzą worki, które wydostają się na zewnątrz skórki żywiciela rozrywając jej ściany komórkowe. Widoczne są w postaci nalotu. Worki są cylindryczne, o zaokrąglonych wierzchołkach i wymiarach 23–37 × 18–15 µm, najczęściej 25–33 × 10–11 µm. W każdym worku powstaje 8 askospor o wymiarach 3–5 × 15–17 µm. Jeszcze wewnątrz worka pączkują tworząc blastomery[4].

Taphrina tosquinetii powoduje zniekształcenia liści olszy, marszczenie i pofałdowanie części ich blaszki liściowej lub całej blaszki. Tkanka liścia jest cienka, nasączona wodą, i jasnozielona. Powierzchnia jest pokryta białawym nalotem złożonym z worków patogenu. Zakażone tkanki liście brązowieją i wysychają. Infekcje mają charakter systemowy i młode pędy olchy są zazwyczaj porażone, ale nie powstają na nich czarcie miotły[4].

Występowanie

Znane jest występowanie Taphrina tosquinetii w Europie i Ameryce Północnej (USA i Kanada)[5]. Na Słowacji jest najczęściej występującym gatunkiem Taphrina i podano wiele jej stanowisk, wszystkie na olszy czarnej (Alnus glutinosa). W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2008 r. podano co najmniej 6 stanowisk, ale nie tylko na olszy czarnej, ale również na olszy omszonej (Alnus x pubescens)[2].

Przypisy

  1. 1 2 3 Index Fungorum [online] [dostęp 2022-07-03].
  2. 1 2 Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-75-4.
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-07-03].
  4. 1 2 Kamila Bacigálová, Species of Taphrina on Alnus in Slovakia, „Czech. mycol.”, 4 7 (3), 1994 [dostęp 2022-07-03].
  5. Występowanie Taphrina tosquinetii na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-06-30].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.