Tantilla cascadae[1]
Wilson & Meyer, 1981
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

lepidozaury

Rząd

łuskonośne

Podrząd

węże

Infrarząd

Alethinophidia

Rodzina

połozowate

Podrodzina

Colubrinae

Rodzaj

Tantilla

Gatunek

Tantilla cascadae

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

brak danych

Tantilla cascadaegatunek spotkanego przez człowieka tylko raz węża z rodziny połozowatych.

Systematyka

Współczesna systematyka zalicza ten gatunek do rodziny połozowatych[2]. Nie uległa ona w przeciągu ostatnich lat dużym zmianom. Starsze źródła również umieszczają go w tej samej rodzinie Colubridae, choć używana jest tutaj polska nazwa wężowate czy też węże właściwe, zaliczanej do infrapodrzędu Caenophidia, czyli węży wyższych. W obrębie rodziny rodzaj Tantilla wchodzi w skład podrodziny Colubrinae[3].

Rozmieszczenie geograficzne

Jedyne miejsce, gdzie spotkano tego endemicznego węża, znajduje się w Meksyku, w stanie Michoacán, w Sierra de los Tarascos. Leży ono na wysokości 1430 m n.p.m.[2].

Wąż ten zaadaptgował się do rycia w ziemi. Jego habitat to prawdopodobnie lasy sosnowo-dębowe, gdyż został odnaleziony na terenie pierwotnie porosłym takim właśnie lasem[2].

Zagrożenia i ochrona

Gatunek ten należy do opisanych i poznanych przez naukę dzięki pojedynczemu osobnikowi. Węża tego spotkano w 1939 (choć gatunek utworzono dużo później). W związku z powyższym nie wiadomo, jaki jest jego trend populacyjny[2].

Przypisy

  1. Tantilla cascadae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. 1 2 3 4 5 Tantilla cascadae, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka gadów. W: Hanna Dobrowolska: Gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 476-477, seria: Zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.