Syria w czasach wojen Ramzesa II. Mapa ukazuje położenie Simyry.

Simirra (Ṣimirra[1][2], czasem Simira, klasyczna Simyra[1][3]) – w pierwszej połowie I tys. p.n.e. miasto w starożytnej Syrii, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, należące do aramejskiego królestwa Hamat[3]. Po podbiciu przez Asyrię stało się stolicą asyryjskiej prowincji noszącej tę samą nazwę[1].

Zgodnie z inskrypcjami asyryjskiego króla Tiglat-Pilesera III (744–727 p.n.e.) Simirra była jednym z miast królestwa Hamat zaanektowanych przez Asyrię w 738 roku p.n.e.[3] Wkrótce też stała się miejscem, w którym król ten kazał osiedlić ludność deportowaną ze wschodu[3]. Najprawdopodobniej już wówczas miasto to stało się stolicą nowej asyryjskiej prowincji, znanej jako prowincja Simirra[2]. Nowo utworzona prowincja objęła zachodnią część podbitego królestwa Hamat graniczącą z Morzem Śródziemnym[2]. W 721 roku p.n.e., po wstąpieniu na asyryjski tron Sargona II (722–705 p.n.e.), Simirra wraz z Arpadem, Damaszkiem i Samarią wypowiedziała posłuszeństwo Asyrii dołączając do rebelii Jau-bi'diego, ostatniego znanego króla Hamat[3]. Rebelia stłumiona została przez Sargona II w następnym roku, a Jau-bi'di został pojmany i żywcem obdarty ze skóry[3]. Po opanowaniu sytuacji Simirra ponownie stała się stolicą asyryjskiej prowincji. Potwierdza to tekst administracyjny z czasów panowania Sargona II, w którym mowa jest o prowincji Simirra[3]. Kolejna informacja o tej prowincji pochodzi z czasów Sennacheryba (704–681 p.n.e.), kiedy to – zgodnie z asyryjską kroniką eponimów – urząd limmu sprawować miał w 688 roku p.n.e. Iddin-ahhe, gubernator Simirry[2]. Znany jest też jeden dokument datowany imieniem Mannu-ki-ahhe, gubernatora Simirry[2]. Nie wiadomo jednak, czy mamy tu do czynienia z Iddin-ahhe, którego imię zapisane zostało z błędem, czy też z innym gubernatorem Simirry, który pełnić mógł urząd limmu po 648 roku p.n.e.[2]

Miasto Simirra identyfikowane jest przez wielu naukowców z miastem Sumur, znanym z korespondencji amarneńskiej (XIV wiek p.n.e.)[3]. Sumur identyfikowane jest ze stanowiskiem Tell Kazel leżącym u ujścia rzeki Nahr el-Kabir (klasyczna Eleutheros)[3].

Przypisy

  1. 1 2 3 hasło Ṣimirra (place), w: Assyrian empire builders – People, gods and places. ucl.ac.uk. [dostęp 2015-09-22]. (ang.).
  2. 1 2 3 4 5 6 Radner K., Provinz. C, w: Reallexikon..., s. 62.
  3. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 hasło Simirra, w: Bryce T., The Routledge..., s. 654.

Bibliografia

  • hasło Simirra, w: Bryce T., The Routledge Handbook of the Peoples and Places of Ancient Western Asia, Routledge 2013, s. 654.
  • Radner K., Provinz. C, w: Reallexikon der Assyriologie, tom XI (Prinz, Prinzessin – Samug), Walter de Gruyter, Berlin – New York 2006-2008, s. 42-68.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.