Rábida
Ilustracja
Państwo

 Ekwador

Prowincja

 Galapagos

Akwen

Ocean Spokojny

Powierzchnia

4,9 km²

Populacja 
 liczba ludności


0

Położenie na mapie Galapagos
Mapa konturowa Galapagos, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rábida”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Rábida”
Ziemia0°24′47″S 90°42′32″W/-0,413000 -90,709000

Rábida (ang. Jervis) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru.

Warunki naturalne

Rábida leży w centrum archipelagu, 4,5 km na południe od dużo większej wyspy Santiago. Wyspa ma suchy mikroklimat i strome, skaliste brzegi (z wyjątkiem północno-wschodniego brzegu, gdzie jest plaża). Jak wszystkie wyspy w archipelagu, jest to wyspa wulkaniczna, z kilkoma małymi kraterami wulkanicznymi i nietypowymi, czerwonymi od żelaza skałami wylewnymi. Jej oficjalna ekwadorska nazwa pochodzi od klasztoru Rábida, w którym Krzysztof Kolumb pozostawił syna, wyruszając na wyprawę do, jak sądził, Indii. Angielska nazwa upamiętnia brytyjskiego admirała Johna Jervisa[1].

Fauna

Pelikan brunatny na czerwonym piasku wyspy

Na wyspie mógł niegdyś występować lokalny podgatunek żółwia słoniowego; jednak badania genetyczne okazu będącego w posiadaniu Kalifornijskiej Akademii Nauk sugerują, że pochodzi on raczej z południowej Isabeli. Na wyspę sprowadzone zostały kozy, niszczące naturalne środowisko; usunięto je w latach 1970. Większym zagrożeniem dla ekosystemu były zawleczone na wyspę szczury wędrowne i przypuszczalnie śniade. W 2011 roku przeprowadzono akcję deratyzacyjną na wyspie; po dokładnym sprawdzeniu, w listopadzie 2012 wyspa została ogłoszona wolną od szczurów[2].

Na wyspie jest jedno miejsce dostępne dla turystów, plaża, na której spotkać można legwany morskie i uszanki galapagoskie. Nad laguną, położoną nieco dalej w głąb lądu, żerują flamingi[1].

Przypisy

  1. 1 2 Rábida. Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-18]. (ang.).
  2. Henry Nicholls. Invasive species: The 18-km2 rat trap. „Nature”. 497, s. 306–308, 2013-05-16. DOI: 10.1038/497306a.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.