Posłonek rozesłany pospolity
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

ślazowce

Rodzina

czystkowate

Rodzaj

posłonek

Gatunek

posłonek rozesłany

Podgatunek

posłonek rozesłany pospolity

Nazwa systematyczna
Helianthemum nummularium (L.) Mill. subsp. obscurum (Čelak.) Holub.
Synonimy
  • Helianthemum chamaecistus Mill.
  • Helianthemum ovatum (Viv.) Dunal

Posłonek rozesłany pospolity (posłonek kutnerowaty pospolity) (Helianthemum nummularium ssp. obscurum (L.) Mill. subsp. obscurum (Čelak.) Holubpodgatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny posłonkowatych.

Rozmieszczenie geograficzne

Zasięg gatunku obejmuje Europę, Amerykę Północna, Południową w strefie umiarkowanej i Azję Mniejszą, jest dość powszechny na obszarach górskich. We florze Polski dość częsty, występuje na stanowiskach naturalnych głównie na południu kraju, w Karpatach i Sudetach oraz na ich przedpolu, a ponadto często w północnej części niżu. W pozostałych regionach jest rzadki.

Morfologia

Pokrój
Rroślina zielna, niska, kobiercowa, zimozielona krzewinka, osiągająca wysokość do 30 cm. Podgatunek podobny do posłonka rozesłanego typowego. Zewnętrznie różni się od niego tylko owłosieniem liści, czasami także kielicha.
Łodyga
Pędy cienkie, niskie do 30 cm., w górnej części kosmate pokryte szaro zielonym kutenerem, podnoszące się, które z czasem pokładają się.
Liście
Ciemnozielone lub zielonoszare, równo-wąskolancetowate lub eliptyczne, z wierzchu zwykle prawie nagie, tępe, o długości do 25 mm. W kątach liści charakterystyczne lancetowate, drobne przylistki. Na spodzie pokryte szaro-zielonym kutnerem.
Kwiaty
Pięciopłatkowe, pojedyncze, koloru żółtego, zwykle kutnerowate, z długimi włoskami na nerwach o średnicy do 2,5cm zebrane w kwiatostany na końcach podniesionych pędów. Działki kielicha jasnoszaro-zielone, kutnerowate. Działki wewnętrzne o długość 5-8 mm. Liczne pręciki na długich i cienkich nitkach, słupek z pojedynczą szyjką. Zamykające się na noc oraz w pochmurne i deszczowe dni.
Owoc
Pękająca 3 klapkowa torebka z niełupkami.

Biologia i ekologia

Krzewinka, chamefit, gatunek kserotermiczny. Kwitnie od maja do września. Siedlisko: suche wzgórza wapienne, skały, upłazy, murawy kserotermiczne i stepowe, głównie o podłożu wapiennym. Preferuje miejsca słoneczne, stanowiska ciepłe, glebę wilgotną i zasobną w wapń. Roślina górska. Gatunek charakterystyczny (Ch) dla klasy (Cl.) Festuco-Brometea[3]. Rozmnaża się przez wysiew nasion

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI: 10.1371/journal.pone.0119248, PMID: 25923521, PMCID: PMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-02-26] (ang.).
  3. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.