Portret Henrietty Wilhelminy Schlösser
Ilustracja
Autor

Józef Simmler

Rodzaj

portret

Data powstania

ok. 1860

Medium

olej na płótnie

Wymiary

118x89 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Włocławek

Lokalizacja

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Portret Henrietty Wilhelminy Schlösser – obraz olejny na płótnie autorstwa Józefa Simmlera z ok. 1860 roku[uwaga 1], o wymiarach 118x89 cm. Własność Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (nr inw. MK-300 79 S)[1][2].

Opis i historia

Niniejszy opis oparto na podst. opisu formalnego sporządzonego przez Romualdę Hankowską (1933-1999), historyka sztuki i dyrektor Muzeum Kujawskiego we Włocławku (ob. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej), a później kierownika działu sztuki tegoż muzeum, na potrzeby katalogu z 1965 roku[3][4].

Jest to portret do kolan en trois quarts. Przedstawia kobietę w pozycji stojącej ubraną w brązową suknię z koronkowym kołnierzem i długimi mankietami z tiulu. Na głowie ma biały, koronkowy czepek zawiązany pod brodą, jego wstążki sięgają pasa. Spod czepka widać gładko zaczesane, siwe włosy. Kobieta ma łagodny, zadumany wyraz twarzy[5].

Bohaterką portretu jest Henrietta Wilhelmina Schlösser[uwaga 2] (1803-1865), żona Friedricha Schlössera oraz siostra Wilhelma Wernera, ozorkowskich fabrykantów. Sam obraz wykonano w Warszawie. W 1945 roku nabyło go Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku[1][2]. Romualda Hankowska na łamach Kwartalnika Historii Kultury Materialnej określiła go jako jedno z najcenniejszych płócien w kolekcji ówczesnego Muzeum Kujawskiego[6].

Praca jest eksponowana w ramach wystawy stałej Galeria Portretu Polskiego w gmachu głównym MZKiD we Włocławku, otwartej w 2009 roku. Ekspozycja ma na celu ukazanie w układzie chronologicznym przemian stylistycznych, jakie zachodziły w malarstwie portretowym od pocz. XIX wieku do dwudziestolecia międzywojennego. Portret aut. Józefa Simmlera reprezentuje wczesną twórczość szkoły monachijskiej[7].

Uwagi

  1. Według innych źródeł: ok. 1850 roku.
  2. Inna pisownia nazwisko: Schloesser.

Przypisy

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.