Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Krynica-Zdrój

Projektant

Czesław Dźwigaj

Data odsłonięcia

9 września 2005

Położenie na mapie Krynicy-Zdroju
Mapa konturowa Krynicy-Zdroju, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie gminy Krynica-Zdrój
Mapa konturowa gminy Krynica-Zdrój, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju”
Ziemia49°25′14,40″N 20°57′36,00″E/49,420667 20,960000

Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdrojupomnik poświęcony Nikiforowi Krynickiemu (Epifaniuszowi Drowniakowi). Znajduje się na skwerze pomiędzy ulicą Nikifora Krynickiego, a ulicą Leona Nowotarskiego w Krynicy-Zdroju. Został odsłonięty 9 września 2005.

Historia

Pierwszy komitet budowy pomnika Nikifora powstał w latach 90. XX wieku pod przewodnictwem prałata Mirona Mychajłyszyna, proboszcza parafii greckokatolickiej w Krynicy. Zamierzano powierzyć realizację lwowskiemu rzeźbiarzowi Serhijowi Oleszko. Z powodu braku środków finansowych nie doszło jednak do realizacji.

Z nową inicjatywą wystąpił opiekun Nikifora – Marian Włosiński w 2004, po premierze filmu „Mój Nikifor” reżyserii Krzysztofa Krauzego. Tym razem realizacja zbiegła się w czasie z 110. rocznicą urodzin Nikifora. Do inicjatywy przyłączyło się Stowarzyszenie Łemków. Władze miejskie poparły inicjatywę i pokryły część kosztów. Czesław Dźwigaj zrzekł się honorarium za projekt i zadeklarował częściowe sfinansowanie jego realizacji.

Autorem zrealizowanego projektu pomnika jest krakowski rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj. Projekt został wybrany do realizacji przez siedmioosobowe polsko-łemkowskie jury spośród trzech projektów: Czesława Dźwigaja, Serhija Oleszki ze Lwowa i Mychajła Kołodki z Użhorodu. Pomnik według projektu Serhija Oleszki odsłonięto we Lwowie na Placu Muzealnym koło kościoła Dominikanów w 2006.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał 9 września 2005 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa, gościa XV Forum Ekonomicznego.

Opis

Pomnik przedstawia Nikifora siedzącego z pędzlem w dłoni, na murku przy krynickim deptaku, w towarzystwie psa.

Galeria

Zobacz też

Bibliografia

Deptak i centrum Krynicy. krynica.pl. [dostęp 2017-01-14]. (pol.).

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.