Ławeczka Paderewskiego
w Ciężkowicach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Ciężkowice

Miejsce

Rynek

Typ obiektu

ławeczka pomnikowa

Projektant

Ewa Fleszar

Data odsłonięcia

3 maja 2018

Położenie na mapie Ciężkowic
Mapa konturowa Ciężkowic, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa konturowa powiatu tarnowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Położenie na mapie gminy Ciężkowice
Mapa konturowa gminy Ciężkowice, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Ziemia49°47′08,7″N 20°58′26,8″E/49,785750 20,974111

Ławeczka Paderewskiego w Ciężkowicachławka pomnikowa zlokalizowana na Rynku w Ciężkowicach, z rzeźbą związanego z Ziemią Ciężkowicką Ignacego Jana Paderewskiego.

Opis

Pomnik o nazwie „Ławeczka Paderewskiego” wykonany jako odlew z brązu autorstwa artystki Ewy Fleszar odzwierciedla naturalnej wielkości siedzącą postać I. J. Paderewskiego oraz fortepian. Na bocznej ścianie instrumentu widnieje inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”[1]. Ławeczka dzięki specjalnemu mechanizmowi odtwarza menuet C-dur opus 14 nr 1 w stylu Mozarta uważany za najpopularniejszy w dorobku Paderewskiego. Nagranie pochodzi z 1937 w oryginalnym wykonaniu artysty[2].

Pomnik odsłonięto 3 maja 2018 dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ignacy Jan Paderewski był w latach 1897–1903 właścicielem i mieszkańcem dworu w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Obecnie funkcjonuje w nim Centrum Paderewskiego jako ośrodek koncertowy i miejsce pamięci oraz jego muzeum. Swoją obecność na ziemi ciężkowickiej zaznaczył wieloma donacjami. W Ciężkowicach założył oddział Ochotniczej Straży Pożarnej i odnowił stojącą w Rynku kapliczkę św. Floriana; współorganizował Kółko Rolnicze i zakład wikliniarski; wsparł finansowo budowę szkoły oraz remont kościoła parafialnego, dla którego ufundował dzwon św. Urban. W 1898 kupił w Rynku kamienicę i utworzył w niej Kasyno-Klub Inteligencji Obywatelskiej. W stronę tej kamienicy zwrócony jest pomnik. W Kąśnej sfinansował budowę ochronki i wsparł budowę szkoły i remont kościoła, a w Jastrzębi pomógł w remoncie kościoła[2].

Przypisy

  1. Piotr Rutka, Mistrz Paderewski zasiadł przy fortepianie na ciężkowickim rynku [online], Pogórze24.pl, 4 maja 2018 [dostęp 2019-05-21] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-11].
  2. 1 2 Tablica informacyjna obok pomnika: Ławeczka Paderewskiego. 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.