Koneksja (spójność, połączenie) Levi-Civity – metoda obliczania przesunięcia równoległego wektorów i tensorów zdefiniowana na wiązce stycznej rozmaitości, która zachowuje metrykę (tzn. i jest pozbawiona torsji (skręcenia)), podana przez Levi-Civitę.
Podstawowe twierdzenie geometrii Riemanna stwierdza, że dla każdej rozmaitości riemannowskiej i pseudoriemannowskiej istnieje unikatowe połączenie o takich właściwościach.
Pojęcie połączenia Levi-Civity łączy się ściśle z pojęciem pochodnej kowariantnej na rozmaitości. Składowe tego połączenia w odniesieniu do lokalnego układu współrzędnych nazywane są symbolami Christoffela.
Definicja formalna
Załóżmy, że jest rozmaitością riemannowską. Połączenie afiniczne jest nazywane połączeniem Levi-Civity, gdy:
- 1. zachowuje metrykę, tzn. pochodna kowariantna tensora metrycznego jest równa zeru:
- Równoważnie, gdy zachodzi równość dla dowolnych stycznych pól wektorowych
- 2. nie ma skręcenia, tj. dla dowolnych stycznych pól wektorowych mamy
- gdzie to nawias Liego pól wektorowych oraz
Warunek 1 jest nazywany kompatybilnością z metryką, a warunek 2 nazywany jest symetrią.
Motywacja
Jako pierwszy przykład rozważmy przestrzeń euklidesową z bazą standardową i standardową metryką w której baza standardowa jest ortonormalna. Dla dwóch pól stycznych określamy standardowe połączenie euklidesowe wzorem:
Łatwo sprawdzić bezpośrednio, że określone powyżej przekształcenie jest połączeniem afinicznym oraz spełnia warunki 1 i 2 na połączenie Levi-Civity.
W drugiej kolejności rozważmy gładką podrozmaitość z metryką dziedziczoną z otaczającej przestrzeni Połączenie afiniczne na można łatwo określić, korzystając z – dla pól stycznych na możemy mianowicie dobrać dowolne przedłużenia do pól stycznych na i zadać
gdzie jest rzutem ortogonalnym na przestrzeń styczną do Łatwo się przekonać, że określenie nie zależy od dokonanego wyboru przedłużeń. Nietrudno też sprawdzić, że jest to połączenie Levi-Civity.
Korzystając z twierdzenia Nasha o zanurzeniu izometrycznym, powyższą konstrukcję można wykorzystać do zadania połączenia Levi-Civity na dowolnej rozmaitości riemannowskiej, bez formułowania aksjomatów 1 i 2. Pozostaje jednak problem jednoznaczności (należy wykluczyć sytuację, gdy dwa zanurzenia izometryczne dają różne koneksje) i problem praktycznego opisu koneksji Levi-Civity. Dlatego istnienie i jednoznaczność łatwiej uzyskać na podstawie opisu aksjomatycznego, co opisuje następna sekcja.
Istnienie i jednoznaczność
Załóżmy teraz, że jest rozmaitością riemannowską. Sprawdzimy najpierw, że istnieje najwyżej jedno połączenie Levi-Civity.
Rozważmy trzy pola styczne Z warunku 1 oraz własności symetrii tensora metrycznego otrzymuje się
Na mocy warunku 2 prawa strona równania jest równa
więc
Iloczyn skalarny z jest więc jednoznacznie wyznaczony w terminach samej metryki. Ponieważ pole można wybrać dowolnie, powyższa równość determinuje pole
Istnienie połączenia Levi-Civity również wynika z powyższych rozważań. Mianowicie przyjmując ostatnią linię jako definicję można sprawdzić, że wyrażenie tak zdefiniowane spełnia warunki na połączenie Levi-Civity.
Zobacz też
Bibliografia
- Kobayashi: Foundations of differential geometry. John Wiley & Sons, 1963. ISBN 0-470-49647-9.