Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zelowie-Bełchatowie
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Zelów

Adres

ul. Żeromskiego 46, 97-425 Zelów

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski

Diecezja

warszawska

kościół

Kościół ewangelicko-augsburski w Zelowie

Proboszcz

ks. Wiesław Żydel, administrator

Położenie na mapie Zelowa
Mapa konturowa Zelowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zelowie-Bełchatowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zelowie-Bełchatowie”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zelowie-Bełchatowie”
Położenie na mapie powiatu bełchatowskiego
Mapa konturowa powiatu bełchatowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zelowie-Bełchatowie”
Położenie na mapie gminy Zelów
Mapa konturowa gminy Zelów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zelowie-Bełchatowie”
Ziemia51°28′06″N 19°12′45″E/51,468333 19,212500

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zelowie-Bełchatowieluterańska parafia w Zelowie, należąca do diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Mieści się przy ulicy Żeromskiego. W 2018 liczyła około 20 wiernych[1].

Historia

Dawny dom zborowy ze szkołą kantoracką w Pożdżenicach

Zelów

Do czasu likwidacji luterańsko-reformowanej unii kościelnej w Królestwie Polskim w 1849, luteranie zamieszkujący Zelów należeli do tamtejszej parafii ewangelicko-reformowanej. Następnie stali się członkami parafii ewangelicko-augsburskiej w Bełchatowie[2].

W 1857 powołany został zbór filialny w Pożdżenicach[3] z kaplicą[2], podległy bełchatowskiej parafii ewangelickiej[3]. Po 1870 filiał administrował również kantoratami w Korablewie, Pawłowej i Zelowie. Kantorat w Pawłowej posiadał własną, wolnostojącą drewnianą kaplicę, natomiast nabożeństwa w Korablewie i Zelowie odbywały się w tamtejszych szkołach[2].

Wierni zamieszkali w Zelowie objęci byli opieką duszpasterską miejscowego kantora, a kilkanaście razy w roku do Pożdżenic dojeżdżał również ksiądz z Bełchatowa. Pożdżenice zaczęły jednak z czasem tracić znaczenie jako miejsce koncentracji ludności luterańskiej na rzecz rozwijającego się Zelowa[3]. Filiał w Pożdżenicach wraz z kantoratami skupiał w 1918 około 1000 wiernych, na terenie przez niego obejmowanym poza czterema domami modlitwy znajdowało się pięć cmentarzy[4].

Na początku lat 30. XX wieku Zelów zamieszkiwało około 500 osób wyznania ewangelicko-augsburskiego, głównie narodowości niemieckiej[3]. Uciążliwość dojazdów do Pożdżenic na nabożeństwa spowodowała rozpoczęcie starań o budowę własnego kościoła. Dzięki zgodzie władz gminy, rozpoczęto organizację nabożeństw w jednej z sal szkoły. W celu pozyskania środków na budowę świątyni zborownicy zelowscy wprowadzili specjalny podatek kościelny. Wsparcie pieniężne zostało udzielone również przez parafię ewangelicko-reformowaną, a także innych darczyńców prywatnych[5].

Kamień węgielny pod budowę został położony w 1931. Kościół ewangelicko-augsburski im. Gustawa Adolfa w Zelowie został oddany do użytku w maju 1936 jako świątynia filiału Pożdżenice[5][6]. Kościół został poświęcony 17 maja 1936. W uroczystości tej udział wziął biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Juliusz Bursche[2]. W 1940 powołano tutaj jednak samodzielną parafię[3], której proboszczem został Robert Liersch[7].

Po zakończeniu II wojny światowej nabożeństwa były kontynuowane, jednak większość dotychczasowych członków parafii opuściła Zelów wraz ze zbliżającym się frontem, a pozostali na miejscu spotykali się z wrogością innych mieszkańców. Dochodziło do aktów dewastacji, wybijane były szyby w kościele, co czyniono również podczas trwania nabożeństw. Z powodu chęci uniknięcia ostracyzmu, część ewangelików zmieniła wyznanie na katolicyzm[2]. Ostatecznie funkcjonowanie parafii zamarło[3].

Zelów został objęty działalnością duszpasterską parafii w Piotrkowie Trybunalskim. Do wznowienia prowadzenia nabożeństw doszło tu w 1951, kiedy służbę wikariusza zaczął pełnić w Zelowie ks. Jerzy Gryniakow. Przywrócenie działania miejscowego zboru luterańskiego było możliwe dzięki wsparciu księży z zelowskiej parafii reformowanej. Od 1 grudnia 1953 ks. Gryniakow został administratorem parafii w Piotrkowie. W 1954 reaktywowano samodzielną parafię w Zelowie[3][8][9].

Bełchatów

Ewangelickie osadnictwo w rejonie Bełchatowa rozpoczęło się przed okresem wojen napoleońskich, podczas gdy rejon ten wchodził w skład Królestwa Prus. Luterańscy koloniści byli tymczasowo obsługiwani przez rzymskokatolickiego duszpasterza z Grocholic. Do kolejnej fali osadniczej ewangelików doszło po przyłączeniu tego obszaru do Imperium Rosyjskiego, kiedy przybyli tu niemieccy rolnicy i rzemieślnicy z terenu pruskiej Prowincji Poznańskiej, a w rejon Kleszczowapolsko i czeskojęzyczni osadnicy pochodzący ze Śląska Opolskiego[2].

Kościół ewangelicki w Bełchatowie został wybudowany w latach 1829–1832[10]. Samodzielna parafia została powołana 15 kwietnia 1837 na podwalinach działającego tu wcześniej zboru[2][10]. Jednostka obejmowała również Kleszczów, co trwało do czasu usamodzielnienia się tamtejszego zboru w 1847. Kleszczowska parafia początkowo skupiała również wiernych wyznania ewangelicko-reformowanego, jednak po likwidacji unii kościelnej w 1849 założyli oni osobną parafię kalwińską z siedzibą w Kucowie[2].

W 1852 w sąsiedztwie kościoła wzniesiono budynek mieszczący szkołę ewangelicką. W II połowie XIX wieku został założony również cmentarz wyznaniowy. Do parafii należał także filiał w Pożdżenicach[10].

Początkowo parafia posiadała znaczną liczbę kantoratów, które stanowiły mniejsze jednostki z nauczycielami pełniącymi rolę kantorów, co uprawniało ich do prowadzenia nabożeństw lektorskich. Kantoraty posiadały własne szkoły i cmentarze. Do zamknięcia części z nich doszło po 1870 w efekcie wyjazdu części należących do nich wiernych na Wołyń, w wyniku panującej tu epidemii cholery oraz głodu. Pozostały kantoraty w Hucie Porajskiej, Kałdunach, Myszakach i Pawłowie Szkolnym. Kolejne trzy kantoraty były administrowane przez filiał w Pożdżenicach: Korablew, Pawłowa i Zelów. W większości kantoratów nabożeństwa prowadzone były w budynkach miejscowych szkół, osobne kaplice powstały w Kałdunach i Pawłowej[2].

Podczas I wojny światowej doszło do pogorszenia się kondycji finansowej parafii, jednak uniknęła ona zaprzestania działalności[10].

Według danych z 1923 parafia bełchatowska należała do superintendentury piotrkowskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburski w RP i bez filiału w Pożdżenicach i podległych mu kantoratów liczyła 2309 wiernych[4].

W latach 1924–1941 stanowisko proboszcza w Bełchatowie sprawował ks. Jakob Gerhardt, który doprowadził do zaktywizowania się parafii po kryzysie spowodowanym działaniami wojennymi, a także do budowy kościoła w Zelowie dla filiału w Pożdżenicach. Należał on jednak do zwolenników narodowego socjalizmu, negatywnie odnosił się też do państwa polskiego. Został skazany za nielegalny obrót walutami obcymi oraz przemyt ludzi przez granicę. Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej w 1939 został jednak przywrócony na poprzednie stanowisko, a także mianowany burmistrzem miasta[10]. Wstęp do kościoła ewangelickiego w Bełchatowie został zakazany dla Polaków, a na bramie prowadzącej do niego została umieszczona tabliczka z napisem Für Polen verbotten[2]. Proboszcz jednak wraz z obserwowaniem działalności hitlerowców zmienił swoje poglądy i zaczął bronić Polaków i Żydów, na skutek czego w 1941 w wyniku zatargu z władzami na tym tle przeniesiono go do Sieradza[2][10]. Później zaczął sprawować funkcję proboszcza w parafii w Orłowej na Śląsku Cieszyńskim, zastępując jej wcześniejszych duszpasterzy, Józefa i Władysława Fierlę, aresztowanych przez Gestapo. W Orłowej ks. Jakob Gerhardt organizował tajne nabożeństwa w języku polskim, ponieważ miejscowi wierni byli niechętni wprowadzonym przez okupanta niemieckojęzycznym posługom. Po zakończeniu wojny ks. Gerhardt pracował w parafiach we wschodnich Niemczech, a później objął stanowisko duszpasterza polsko-niemieckiej parafii ewangelickiej w Nowym Jorku. Finalnie zamieszkał w Gronau w RFN[2].

W 1941 ostatnim proboszczem parafii został ks. Robert Liersch, pochodzący z Wołynia[2][7]. Do końca II wojny światowej parafia skupiała około 4000 członków zamieszkałych na terytorium zbliżonym do współczesnego powiatu bełchatowskiego, z których większość wyjechała przed jej zakończeniem w głąb Niemiec w związku ze zbliżającym się frontem[2].

Po zakończeniu wojny i wysiedleniach osób narodowości niemieckiej, pozbawiona wiernych parafia zakończyła działalność. Pozostali w Bełchatowie luteranie stali się członkami parafii w Zelowie. Ostatnie pogrzeby na bełchatowskim cmentarzu miały miejsce w 1945, następnie ulegał on stopniowemu niszczeniu. Budynek kościoła luterańskiego został przejęty przez katolików[10], następnie zwrócono go jednak ewangelikom, do czego przyczynił się ks. Jerzy Gryniakow z parafii w Piotrkowie Trybunalskim. Ze względu na zły stan techniczny dawnej bełchatowskiej świątyni ewangelickiej i niemożność przeprowadzenia jej remontu przez niewielką wspólnotę, w latach 70. XX wieku została ona sprzedana miastu[2], a w 1984 zdewastowany obiekt wyburzono[10]. Rozebrano również budynek pastorówki[2].

Budynek mieszczący dawniej szkołę ewangelicką po 1945 został przeznaczony na siedzibę szkoły zawodowej, a w latach 90. XX wieku otwarto w nim sklep odzieżowy. Został wyburzony w pierwszym dziesięcioleciu XXI w. Wiejskie kaplice i inne obiekty należące do kantoratów zostały rozebrane po wojnie przez osoby trzecie w celu pozyskania drewna. Jedynie murowany budynek domu zborowego należący do filiału w Pożdżenicach został przeznaczony na siedzibę szkoły podstawowej, działającej tu do początku lat dwutysięcznych[2].

Współczesność

Parafia pozostaje pod administracją proboszcza parafii w Piotrkowie Trybunalskim[11].

Nabożeństwa w kościele w Zelowie odbywają się w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w święta[11].

Z uwagi na brak własnej nekropolii, pochówki wiernych kościoła ewangelicko-augsburskiego odbywają się na cmentarzu ewangelicko-reformowanym[12].

Od 2006 w Zelowie organizowany jest corocznie Tydzień Ewangelizacyjny. W jego ramach odbywają się koncerty, prelekcje, spotkania ewangelizacyjne, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz inne wydarzenia[13].

Przypisy

  1. Kruś 2019 ↓, s. 194.
  2. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Filip Lipiński, Ewangelicy z Bełchatowa i okolic – w 185. rocznicę powstania parafii, „Zwiastun Ewangelicki” (8), 17 kwietnia 2022, s. 10-12, ISSN 2657-943X.
  3. 1 2 3 4 5 6 7 Kruś 2019 ↓, s. 47-48.
  4. 1 2 Stefan Grelewski: Wyznania protestanckie i sekty religijne w Polsce współczesnej. Lublin: 1937, s. 240.
  5. 1 2 Kruś 2019 ↓, s. 194-195.
  6. Kruś 2019 ↓, s. 220.
  7. 1 2 Eduard Kneifel: Die Pastoren der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen. Eging: Selbstverlag der Verfassers, 1967, s. 124. (niem.).
  8. Historia parafii. piotrkow.luteranie.pl. [dostęp 2022-10-13].
  9. Październik 2017 w cieszyńskim PTEw. ptew.org.pl. [dostęp 2022-10-13].
  10. 1 2 3 4 5 6 7 8 Kruś 2019 ↓, s. 220-222.
  11. 1 2 Zelów-Bełchatów. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP. [dostęp 2020-05-02].
  12. Kruś 2019 ↓, s. 195.
  13. Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie. Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. [dostęp 2020-05-02].

Bibliografia

  • Anna Maria Kruś, Zmiany funkcjonowania Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po 1918 r. na obszarze współczesnego województwa łódzkiego, w świetle uwarunkowań geofraficzno-politycznych, Uniwersytet Łódzki, 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.